Jak podaje Wikipedia, borowina jest to nieodwodniony torf leczniczy, odznaczający się wysokim stopniem rozkładu roślinności bagiennej, stosowany w formie kąpieli leczniczych w chorobach gośćcowych, kobiecych i naczyń krwionośnych.

Samo określenie borowina jest używane od dawna i odnosiło się właśnie do torfów wydobywanych w lasach (borach stąd borowina). Ich specyficzny skład obfitujący w substancje mineralne i roślinne znalazł zastosowanie przyrodolecznicze już na początku XIX wieku. Pozytywne efekty potwierdzone latami praktyki powodują, że stosowana jest szeroko do dziś w lecznictwie sanatoryjnym i nie tylko. Głównie stosuje się kąpiele borowinowe, okłady z borowin i specjalne "zawijania" ale również stosuje się ją wewnętrznie jako roztwór do picia lub też w postaci wlewów doodbytnicznych.

Podstawowe działanie borowiny na organizm przy stosowaniu zewnętrznym to działanie rozgrzewając, powodujące wydzielanie potu przez organizm i przyspieszenie metabolizmu. Działanie borowiny pozytywnie wpływa na skórę i mięśnie powodując lepsze ukrwienie i rozluźnienie, potwierdzone jest również działanie przeciwzapalne i bakteriostatyczne. Borowina poprawia też poziom hormonów w organizmie, m.in. estradiolu i progesteronu co jest wykorzystywane w leczeniu chorób kobiecych oraz jako przygotowanie do zabiegów zapłodnienia in vitro.

Borowina znalazła szerokie zastosowanie w lecznictwie sanatoryjnym. Zaleca się ją m.in. w chorobach takich jak:

  • choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów,
  • choroby pourazowe narządów ruchu,
  • choroby reumatyczne,
  • nerwobóle,
  • choroby ginekologiczne,
  • choroby zapalne wątroby i nieżyty żołądka.


Przeciwwskazaniem do zabiegów z użyciem borowiny są m.in.

  • ostre stany zapalne,
  • niewydolność krążeniowa i oddechowa łącznie z miażdżycą i zakrzepami,
  • niedokrwistość,
  • cukrzyca.

Leczenie borowinami jest dość skuteczne i powszechnie wykorzystywane podczas zabiegów rehabilitacyjnych, często w sanatoriach i innych ośrodkach uzdrowiskowych. M.in. stosują ja ośrodki w takich uzdrowiskach jak: Augustów, Busko-Zdrój, Ciechocinek, Duszniki-Zdrój, Goczałkowice-Zdrój, Horyniec-Zdrój, Inowrocław, Iwonicz-Zdrój, Krynica-Zdrój, Kołobrzeg, Konstancin, Lądek-Zdrój, Połczyn-Zdrój, Polanica-Zdrój, Polańczyk, Rymanów-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Świnoujście, Ustka, Wapienne, Wieniec-Zdrój.

Jeśli chcemy spróbować samodzielnej terapii borowinowej, można bez problemu zakupić preparaty borowinowe lub torfowe w wielu aptekach i sklepach zielarskich.

O rehabilitacji również na forum.

Pytania i odpowiedzi

Sanatorium a zwolnienie chorobowe

W przypadku pobytu w szpitalnym oddziale uzdrowiskowym tzw. sanatorium poszpitalne, przysługuje zwolnienie lekarskie płatne w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Jeśli zaś skorzystałeś z pobytu w szpitalu uzdrowiskowym, to zasiłek przysługuje w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego tak jak w przypadku innych szpitali. Odpowiednią informację o pobycie w szpitalu zaznacza lekarz w pozycji 11 zaświadczenia o zwolnieniu lekarskim ZUS ZLA gdzie wpisywana jest liczba dni pobytu w szpitalu.

Od powyższej reguły są wyjątki kiedy to za pobyt w szpitalu uzdrowiskowym lub sanatorium pracownik otrzymuje zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Takimi wyjątkami są np. ciąża lub leczenie związane z rehabilitacją powypadkową.


Kliknij tu i zobacz co o formalnościach związanych z wyjazdem do sanatorium piszą forumowicze.

Nasze-sanatorium.pl wortal ludzi dbających o swoje zdrowie i sprawność fizyczną niezależnie od wieku. Znajdziesz tu informacje na takie tematy jak sanatorium, szpital uzdrowiskowy, ośrodek rehabilitacji i inne. Poznasz wymogi prawne wniosku i skierowania do sanatorium, opinie o sanatoriach, forum o sanatoriach. sanatorium szpital uzdrowiskowy senatorium uzdrowisko rehabilitacja wypoczynek rekreacja zdrowie leczenie uzdrowiskowe w sanatorium sanatoria w Polsce
© 2014-2023 GroogSoft Nasze-sanatorium.pl | Regulamin | Polityka prywatności | Ciasteczka | Zasady korzystania | Mapa strony
Ginekologia opłaty za sanatorium układ pokarmowy odpłatność za sanatorium Połczyn Uzdrowisko kamica finansowanie sanatorium Reumatologia Choroby skóry wniosek sanatoria2017 dopłaty do leczenia uzdrowiskowego Zintegrowany Informator Pacjenta najlepsze sanatorium