Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
jaroj92
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 142
Na forum od: 13 lis 2014 11:03
Oddział NFZ: Lubelski

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: jaroj92 »

Wtam. Powiedzcie proszę a co daje w przypadku osoby bezrobotnej.Pozdrawiam
forumowicz

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: forumowicz »

A jaki stopień niepełnosprawności? :kwiat:
forumowicz

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: forumowicz »

Np :

  • Osoba niepełnosprawna może być zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy ze statusem:
    osoby bezrobotnej - posiadającej orzeczony stopień niepełnosprawności, nie pracującej
    i nie posiadającej uprawnień do świadczeń rentowych lub zasiłku stałego na podstawie
    przepisów o pomocy społecznej

    osoby poszukującej pracy - posiadającej orzeczony stopień niepełnosprawności oraz
    posiadającej uprawnienia rentowe lub zasiłek stały na podstawie przepisów o pomocy
    społecznej.

    Jednym z warunków zarejestrowania osoby niepełnosprawnej jest przedłożenie przez nią orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wydanego przez właściwy organ.

    Osoby niepełnosprawne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy nie pozostające w zatrudnieniu mają prawo korzystać z następujących usług i instrumentów rynku pracy:

    a) szkoleń (szczegóły w zakładce "Szkolenia")
    b) stażu (szczegóły w zakładce "Staż")
    c) przygotowania zawodowego w miejscu pracy (szczegóły w zakładce "Przygotowanie
    zawodowe")
    d) prac interwencyjnych (szczegóły w zakładce "Prace interwencyjne")
    e) środki na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej (szczegóły w zakładce
    "Jednorazowe środki .....")
    f) wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej
forumowicz

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: forumowicz »

Po za tym osoby niepełnosprawne mogą
  • ubiegać się o dofinansowanie na likwidację barier:
    architektonicznych – dotyczy to osób niepełnosprawnych mających trudności
    w poruszaniu się,
    technicznych lub komunikacyjnych – powinno to być uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.


  • Przysługuje ono tylko tym osobom niepełnosprawnym, które w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku nie uzyskały odpowiedniego dofinansowania ze środków PFRON. Jeżeli jednak w ciągu ostatnich trzech lat otrzymałeś dofinansowanie na likwidację barier architektonicznych, możesz nadal starać się o dofinansowanie likwidacji barier w komunikacji lub technicznych. Dofinansowanie nie obejmuje kosztów poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy. Wysokość dofinansowania wynosi maksymalnie 80% wartości realizowanego przedsięwzięcia, jednakże nie więcej niż piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Warunkiem jego przyznania jest posiadanie udziału własnego w kwocie przekraczającej 20% kosztów przedsięwzięcia. Wniosek o dofinansowanie likwidacji można złożyć w powiatowym centrum pomocy rodzinie właściwym dla miejsca zamieszkania. Nie ma określonych terminów składania wniosków.

    Przez likwidację barier architektonicznych w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej rozumie się wszelkie prace budowlane zaprojektowane i wykonane stosownie do indywidualnych potrzeb i rodzaju niepełnosprawności. Likwidacja barier obejmuje: Budowę pochylni (podjazdu) i dojścia do budynku mieszkalnego, zapewniającego osobom niepełnosprawnym samodzielny dostęp do lokalu.
    Dostawę, zakup i montaż podnośnika, platformy schodowej, transportera schodowego, windy przyściennej, innych urządzeń do transportu pionowego, o ile wymagają prac budowlanych.
    Dostawę, zakup i montaż poręczy i uchwytów w ciągach komunikacyjnych.
    Roboty polegające na likwidacji progów, likwidacji zróżnicowania poziomu podłogi.
    Przystosowanie drzwi i okien:
    zakup i montaż drzwi wejściowych o szerokości w świetle ościeżnicy co najmniej 90 cm, pozostałych- co najmniej 80 cm, zakup i montaż drzwi przesuwnych,
    zakup i zamontowanie systemu otwierania drzwi, w tym balkonowych, przyciskiem (dla Wnioskodawców o niepełnosprawnych rękach),
    zakup i montaż zabezpieczenia drzwi (do wysokości 40 cm od podłogi) przed uszkodzeniami mechanicznymi i zainstalowanie ościeżnicy stalowej – wyłącznie Wnioskodawcom poruszającym się na wózku inwalidzkim,
    zakup i montaż okuć do drzwi balkonowych i okien, umożliwiające ich samodzielną obsługę przez osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim – gdy montaż okuć ze względu na stan techniczny okien i drzwi balkonowych jest możliwy- w kuchni i jednym pokoju, wybranym przez Wnioskodawcę,
    zakup i zainstalowanie systemu automatycznego otwierania drzwi garażu- dla Wnioskodawców posiadających i prowadzących samodzielnie samochód oraz pracujących, o ile wymaga to prac budowlanych,
    Wymianę wykładziny podłogowej (w miarę konieczności z podłożem), jeżeli stwarza trudności w poruszaniu się.
    Budowę przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych od sieci zewnętrznych oraz instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej.
    Przystosowanie pomieszczeń higieniczno-sanitarnych do potrzeb
    Możesz starać się zarówno o dofinansowanie na likwidację barier architektonicznych, jak
    i o dofinansowanie na likwidację barier komunikacyjnych lub technicznych.
forumowicz

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: forumowicz »

Dofinansowań dla osób niepełnosprawnych jest dużo :
I tak np :
  • I. Dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego.
I. Dofinansowanie do uczestnictwa osób niepełnosprawnych w turnusach rehabilitacyjnych.
Dofinansowanie do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.
Uprawnienia telekomunikacyjne.:
Dotyczą 50% ulgi przy instalacji telefonu i 50% ulgi w miesięcznej opłacie abonamentu.

Zasady reguluje Rozporządzenie Ministra Łączności z dnia 21.10.1996 r. w sprawie określenia zakresu dostępu osób niepełnosprawnych do świadczonych usług pocztowych lub telekomunikacyjnych o charakterze powszechnym (Dz.U. Nr 127 , poz.598 z późn.zm)

Uprawnienia dotyczą osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności z dysfunkcją wzroku lub słuchu lub mowy.

W związku z prywatyzacją firm w szczególności sektora telefonów komórkowych ulgi dla osób niepełnosprawnych w zakresie 50% ulgi abonamentowej i innych jest bardzo różnie rozwiązywana. W większości spółek ulgi w tym zakresie są stosowane.
.Usługi pocztowe.:
Zapewnienie dostępu osobom niepełnosprawnym do świadczeń usług pocztowych o charakterze powszechnym ( w paragrafie 3 Rozporządzenia Ministra Łączności z dnia 21.10.1996 r.) polega w szczególności na:

-doręczaniu osobie niepełnosprawnej , na jej żądanie i bez pobierania dodatkowych opłat , przesyłek listowych , listów wartościowych, paczek pocztowych i przekazów pocztowych bezpośrednio pod wskazany przez nadawcę adres, z pominięciem skrzynki do doręczania korespondencji oraz bez konieczności odbierania przesyłek w placówce oddawczej.

Powyższe uprawnienia przysługują osobie niepełnosprawnej z uszkodzonym narządem ruchu powodującym konieczność korzystania z wózka inwalidzkiego albo z uszkodzonym narządem wzroku zakwalifikowanej do znacznego stopnia niepełnosprawności.
Abonament za radio i telewizję.:
Zwolnieni od opłaty abonamentu są osoby niepełnosprawne posiadające znaczny stopień niepełnosprawności wydany przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności lub inne dokumenty potwierdzające równoważną niepełnosprawność.
Osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami mogą korzystać z ulgowych biletów przy wejściu do muzeów państwowych.
Osoby niepełnosprawne z dysfunkcją wzroku i słuchu są zwolnione z płacenia podatku od posiadania psów.
Osoby niepełnosprawne ze znacznym stopniem niepełnosprawności z dysfunkcją, ruchu, wzroku mogą korzystać z odliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zasady tych odliczeń są zmienne. Dlatego każdorazowo przed podjęciem decyzji o zamiarze skorzystania z tych odliczeń należy skontaktować się z Urzędem Skarbowym właściwym do miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej.........""
Warto o ulgi pytać po prostu wszędzie przy załatwianiu różnych spraw codziennych.
Powodzenia :) :kwiat:
forumowicz

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: forumowicz »

Ups nie można tutaj usuwac postów ;)
Powodzenia :) :kwiat:
jaroj92
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 142
Na forum od: 13 lis 2014 11:03
Oddział NFZ: Lubelski

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: jaroj92 »

wielkie dzięki kruszynko za tak obszerna lekturę naten temat chodzilo mi o umiarkowany stopień niepelnosprawnosvci :kwiat: :kwiat: :kwiat:
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 21265
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0
Podziękował: 33 razy
Podziękowano: 109 razy

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Felice »

Ida pisze:
Alice pisze:Ale tak jak wcześniej pisałam musiałaś o to wystąpić do zespołu orzekania w Twoim przypadku przy PCPR,obligatoryjnie nikt Ci tego nie dał.
Nie musiałam stawać na komisję Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności, po prostu PCPR honoruje orzeczenie ZUS-u z 1994r.
Nie jestem niedowiarek,ale przeczytaj dokładnie co napisałam....Bo o komisji nie ma ani słowa.PCPR honoruje,ale nie zadzwonili do ciebie z prośbą,czy pani nie zechciałaby.... ;) tylko składałaś wniosek i tak jak wcześniej pisałam nie musiałaś do niego dołączać zaświadczenia lekarskiego.
Awatar użytkownika
Ida
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 221
Na forum od: 21 sie 2010 11:08
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 13
Podziękował: 1 raz

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Ida »

Występowałam o to do Zespołu ds. Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, nie do Zespołu Orzekania. Z pewnością ma to związek z tym, że orzeczenie ZUS jest szczegółowe, a nie z ogólnego stanu zdrowia. Tak więc obie mamy rację :D , pozdrawiam.
jaroj92
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 142
Na forum od: 13 lis 2014 11:03
Oddział NFZ: Lubelski

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: jaroj92 »

A jaka to roznica miedzy zespolem orzekającym a z zus
ODPOWIEDZ