Samodzielne Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka

22-440 Krasnobród, ul. Sanatoryjna 1, województwo lubelskieSanatorium Krasnobród logo

Kontakt: tel.: 84 660 71 02, fax: 84 660 73 39,

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.sanatorium-krasnobrod.pl
Typ obiektu: sanatorium

Krasnobród jest to najmłodsza miejscowość uzdrowiskowa położona nad Wieprzem, w województwie lubelskim, 26 km na południe od Zamościa. Usytuowanie na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego w bezpośrednim sąsiedztwie otuliny Roztoczańskiego Parku Narodowego i rezerwatu „Święty Roch” wpływa na jej niepowtarzalny klimat. Miasto i gmina Krasnobród jest atrakcyjną, rozwijającą się miejscowością turystyczno – wypoczynkową położoną na Roztoczu Środkowym.


Krasnobród uzdrowiskiem został uznany w 2002r. Jednak jego tradycje uzdrowiskowe sięgają dalej. Pierwsze wzmianki na temat walorów uzdrowiskowych Krasnobrodu pochodzą z XIXw, kiedy to za sprawą dr Alfreda Rosse powstało pierwsze w Polsce sanatorium przeciwgruźlicze – Instytut Kumysologiczny, w którym leczono kobylim mlekiem. Odwiedzane było zarówno przez kuracjuszy krajowych, jak i zagranicznych. Jednak na wskutek złych połączeń komunikacyjnych upadło.

Próby wskrzeszenia ośrodka podjęto przed II wojną światową, w dniu 7 lipca 1934r przy udziale Prezydenta Rzeczpospolitej Ignacego Mościckiego poświecono miejscową szkołę i sanatorium w „Belfoncie” /położone w lesie odległym ok. 1,5km od Podzamku/. W 1939r obiekt został zniszczony na skutek wybuchu złożonej tam broni i amunicji.

Po II wojnie światowej w 1950r utworzono Sanatorium Przeciwgruźlicze dla Dzieci na bazie majątku senatora Fudakowskiego. W tym kształcie placówka funkcjonowała 2 lata, do 1952r, kiedy to została przekształcona na Dom Zdrowia dla Dzieci w Krasnobrodzie. W latach 1954 – 1957 trwały remonty budynków. Po zakończeniu niezbędnych prac remontowych w 1957r powstało Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci Reumatycznych w Krasnobrodzie. Od 1998r funkcjonuje jako Samodzielne Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci im. Janusza Korczaka.

Sanatorium mieści się w starym majątku dworskim w którego posiadanie wchodzili wszyscy kolejni właściciele Krasnobrodu. Jednymi z pierwszych właścicieli była stara magnacka rodzina Leszczyńskich, zaś ostatnimi od 1880r seniorzy rodu Fudakowskich Maria i Kazimierz. Pieczę nad majątkiem sprawowali aż do 1939r. Całość stanowi zespół pałacowo-parkowy wpisany do rejestru zabytków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Oprócz zabytkowego XVI – wiecznego zespołu pałacowego zajmuje ono też nowoczesne, wzniesione specjalnie w celach leczniczych, budynki.

 

Krasnobród - dawny pałacBAZA LOKALOWA SANATORIUM:

- XVI – wieczny budynek główny (dawna Oficyna)

- XVI – wieczny budynek pałacu, w którym mieści się Zespół Szkół przy Sanatorium

- Budynek pawilonu sanatoryjnego z bazą rehabilitacyjną oraz oddziałem dla dzieci (wybudowany w latach 1967 – 1971, modernizowany w latach 2000-2004).

- Budynek przychodni uzdrowiskowej z bazą rehabilitacyjną oraz oddziałem dla dorosłych (powstały na bazie dawnej pralni, modernizowany w roku 2005).

- Budynek gospodarczy dla potrzeb hipoterapii konnej (stajnia i ujeżdżalnia dla koni).

Krasnobród sanatorium


Sanatorium dysponuje 152 miejscami noclegowymi, tj.:

- 113 miejsc w trzykondygnacyjnym budynku pawilonu, zaopatrzonym w windę, gdzie znajdują się sale sypialne 1-7 osobowe (większość pokoi z łazienką, pozostałe z umywalką) oraz baza zabiegowa dla dzieci. W podziemiu zlokalizowany jest Zakład Przyrodoleczniczy, z gabinetami: hydroterapii (4 stanowiska), borowinowe (2 stanowiska) i masażu (3 stanowiska mechaniczne, 1 stanowisko masażu klasycznego).

- 21 miejsc w dwukondygnacyjnym budynku przychodni uzdrowiskowej, gdzie znajdują się sale sypialne 1-4 osobowe (wszystkie pokoje z łazienką, sprzętem RTV, telefonem, czajnikiem) oraz baza zabiegowa dla dorosłych, jak również przychodnia uzdrowiskowa w której przyjmuje pacjentów lekarz rehabilitacji.

- 18 miejsc w dwukondygnacyjnym budynku dawnej Oficyny, gdzie na I piętrze znajdują się sale sypialne 2-4 osobowe (część pokoi z łazienką, możliwość korzystania z łazienki ogólnej na korytarzu), sale zajęć pozalekcyjnych, biblioteka oraz kawiarenka, zaś na parterze usytuowana jest recepcja i stołówka (3 pomieszczenia).


DO DYSPOZYCJI KURACJUSZY :

biblioteka, kawiarenka, plac zabaw dla dzieci, siłownia na powietrzu, miejsce na ognisko, parking, stołówka, świetlica, pralnia.


DZIAŁALNOŚĆ SANATORIUM opiera się na leczeniu i rehabilitacji dzieci i dorosłych w systemie stacjonarnym i ambulatoryjnym, ze schorzeniami:

 • Układu oddechowego, w tym: przewlekłe zapalenie zatok, przewlekłe zapalenie gardła i migdałków, choroby krtani, przewlekłe i nawrotowe zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa, stany po zapaleniu płuc i opłucnej, wady klatki piersiowej i płuc, mukowiscydoza.
 • Układu ruchu, w tym: wrodzone wady układu kostno-mięśniowego, stany pourazowe układu kostno-stawowego, wady postawy.
 • Układu nerwowo-mięśniowego, w tym: mózgowe porażenie dziecięce, niedowłady i porażenia obwodowego układu nerwowego, miopatie.
 • Otyłość

 

Kąpiel perełkowa

Okłady borowinowe

Rolling Star

USŁUGI REHABILITACYJNE (ZABIEGI):

- elektroterapia (prądy diadynamiczne, interferencyjne, TENS, jonoforeza, elektrostymulacja)
- pole magnetyczne niskiej częstotliwości
- laser biostymulacyjny
- ultradźwięki i fonoforeza
- termoterapia
- indywidualne ćwiczenia kinezyterapeutyczne w schorzeniach neurologicznych, ortopedycznych oraz stanach pourazowych
- gimnastyka korekcyjna zbiorowa
- masaż klasyczny
- inhalacje
- sollux
- hipoterapia
- krioterapia miejscowa
- fluidoterapia
- lampa BIO
- hydroterapia (masaże wirowe wodne, bicze szkockie)
- balneoterapia (zabiegi borowinowe, kąpiele m.in. perełkowe, solankowe, borowinowe, suche kwasowęglowe)
- zabiegi upiększające w ramach SPA
- istnieje możliwość korzystania z siłowni

 

hipoterapia

Ilość zabiegów:

 • dla uczestników turnusów sanatoryjnych 21 dniowych - po 3 zabiegi dziennie
 • dla osób przebywających na turnusach rehabilitacyjnych 14 dniowych - po 2 zabiegi dziennie

Uczestnicy turnusów sanatoryjnych i rehabilitacyjnych mogą - po konsultacji lekarskiej - dokupić dodatkowe zabiegi. Osoby przebywające w sanatorium prywatnie, mogą korzystać z zabiegów według obowiązującego cennika (wymagana konsultacja lekarza).FORMY PROWADZONEJ DZIAŁALNOŚCI przez Samodzielne Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie:

1. Dla dzieci i dla dorosłych:

 • uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne – turnusy 21 dniowe finansowane przez NFZ,
 • turnusy rehabilitacyjne – 14 dniowe dofinansowywane przez CPR, PERON


2. W ramach oferty komercyjnej:

 • kolonie zdrowotne, zimowiska, zielone szkoły dla dzieci,
 • pobyt prywatny dla dzieci i dorosłych


Zespół Szkół przy Sanatorium umożliwia kontynuację nauki dla dzieci przebywających w Sanatorium na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum. Nauka odbywa się w XVI wiecznym zabytkowym budynku dawnego pałacu. W godzinach popołudniowych opiekę nad dziećmi sprawują wychowawcy, w ramach zespołu pozalekcyjnych zajęć wychowawczych. Organizowane są ogniska, dyskoteki, spacery, wyjścia nad zalew.


DODATKOWE ATRAKCJE:


Na ogrodzonym terenie Sanatorium znajduje się zabytkowa wieża ciśnień, służąca dla kuracjuszy jako punkt widokowy. Ośrodek leży w odległości 150m od zalewu, w sąsiedztwie lasów i stawów. W odległości 2,5 km od Sanatorium znajduje się wyciąg narciarski na Górze Hełmowej, nieopodal organizowane są spływy kajakowe.


Zimą organizowane są kuligi z płonącymi pochodniami, pięknymi duktami leśnymi, zakończone wspólnym ogniskiem. Latem, zaś preferowane są przejażdżki bryczką (tzw. zielone kuligi), wypoczynek nad zalewem, wyprawy szlakami turystycznymi (pieszymi i rowerowymi), spacery po lesie, grzybobranie, wędkowanie.

Krasnobród ma też bogaty repertuar cyklicznych imprez kulturalnych, takich jak: Majówka Roztoczańska, Powitanie Lata, Letnie koncerty na Placu Siekluckiego, Dni Krasnobrodu, Sobótki, Pożegnanie wakacji, Warsztaty ilustratorów. Tradycją są też letnie międzynarodowe Koncerty organowe oraz Festiwal muzyki organowej i kameralnej „PER ARTEM AD ASTRA” odbywające się w Sanktuarium Maryjnym.

Dla naszych kuracjuszy organizujemy: ogniska z pieczeniem kiełbasek, wieczorki taneczne (dyskoteki), wycieczki po najbliższej okolicy, a także wyjazdy do Zamościa, Zwierzyńca.

W Krasnobrodzie warto zobaczyć:


- Sanktuarium Maryjne

- Kaplicę Objawienia Matki Bożej lub inaczej nazywaną Kapliczką „Na wodzie”,

- Kaplicę Świętego Rocha z Montpelier

- Kalwarię Krasnobrodzką

- Muzeum parafialne

- Kamieniołom - stanowisko dokumentacyjne utworzone na nieczynnym wyrobisku.
Na szczycie zlokalizowany jest punkt widokowy ze stylową basztą, skąd można podziwiać piękną panoramę Krasnobrodu.

- Zalew

- Park Linowy w Krasnobrodzie

- Park Jurajski - W Dolinie św. Rocha w Krasnobrodzie została zlokalizowana ścieżka edukacyjna, którą niektórzy nazywają Parkiem Jurajskim. Zrekonstruowano tam 17 dinozaurów naturalnej wielkości. Zwiedzanie parku z przewodnikiem zajmuje około godziny.


Centralne położenie Krasnobrodu stanowi doskonałą bazę wypadową do wędrówek po Roztoczu. Odpoczywając w Krasnobrodzie warto wybrać się do Zamościa (26 km), Zwierzyńca (19 km), Szczebrzeszyna (33 km), czy Suśca (20 km).

Krasnobród Sankturaium

Krasnobród kapliczka św. Rocha


CENNIK USŁUG przy pobycie prywatnym

I. Zakwaterowanie:
Cena noclegu dla 1 osoby w pokoju:
- 1 osobowym z łazienką - 50 zł /dobę
- 1 osobowym z łazienką w studio - 45 zł /dobę
- 2 osobowym z łazienką - 40 zł /dobę
- 2 osobowym z łazienką w studio - 39 zł /dobę
- 3 osobowym z łazienką - 37 zł /dobę
- 4 osobowym z łazienką - 35 zł /dobę
- 2-4 osobowym bez łazienki - 25 zł / dobę

W przypadku pobytu krótkiego tj. do 3 dni, koszt noclegu zwiększa się dodatkowo o 2 zł za każdy dzień pobytu.

II. Całodzienne wyżywienie dla osób mieszkających na terenie Sanatorium i rodziców odwiedzających dzieci (3 posiłki dziennie) - 31 zł za 1 dzień. Smaczne domowe posiłki, różnorodne diety.

III. Zabiegi
Istnieje możliwość wykupienia sobie zabiegów: np. masaż klasyczny, hipoterapia (jazdy konne), hydroterapia-masaż perełkowy całego ciała, masaż wirowy kończyn, zabiegi upiększające SPA, inne zabiegi (pełna gama zabiegowa).

IV. Inne opłaty:
Opłata klimatyczna - 2,50 zł/dobę od osoby dorosłej
Oplata za parking - 1 zł/dobę
Opłata za telewizor - 1 zł/dobę (pokój 1 osobowy), 0,50 zł/dobę (pozostałe pokoje)

V. Wynajem samochodu sanatoryjnego marki Mercedes Vito Kombi
8-osobowego, np. celem odbywania wycieczek po okolicy.

VI. Usługi pralnicze

WALORY MIKROKLIMATYCZNE


Krasnobród posiada niezaprzeczalne walory mikroklimatyczne, szczególnie przydatne w leczeniu przewlekłych schorzeń alergicznych dróg oddechowych.

Okolice Krasnobrodu charakteryzują się:
• Wybitnymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi oraz korzystnymi warunkami klimatycznymi (najwyższe w Polsce średnie nasłonecznienie długo zalegająca pokrywa śnieżna)
• Specyficznym mikroklimatem (otaczające lasy wydzielają olejki eteryczne)
• Różnorodnością fauny i flory (duża ilość lasów szpilkowych)
• Zwiększoną zawartością w powietrzu pierwiastków, takich jak: jod, wapń, magnez
• Czystością powietrza, wskutek braku zakładów przemysłowych uciążliwych dla otoczenia
• Badania potwierdziły, iż można prowadzić w Krasnobrodzie klimatoterapię.

Naturalne tworzywa lecznicze
Krasnobród posiada złoża wód leczniczych (wody chlorkowo – sodowo – bromkowe i jodkowe o podwyższonej zawartości siarczanów). W wyniku przeprowadzonych badań okazało się, ze istnieje możliwość uzyskania w Krasnobrodzie solanki o stężeniu 25 – 90 g/l, a więc bardzo wysokim, lecz z dużej głębokości 1000 – 1600m. Jednakże z uwagi na duże koszty związane z jej wydobyciem w chwili obecnej nie jest to możliwe.
Charakterystycznym zjawiskiem dla Krasnobrodu są źródła. Niektórym z nich (źródło Św. Rocha, źródło wypływające spod Kaplicy Objawienia Matki Bożej) przypisuje się właściwości lecznicze.

Udokumentowane jest również istnienie w Majdanie Wielkim złóż borowinowych. Borowina jest podstawowym tworzywem przy leczeniu chorób narządów ruchu oraz chorób reumatycznych. Badania wykazały wysoką jakość tej borowiny oraz występowanie bardzo dużych złóż.
Wykorzystanie w przyszłości tych zasobów umożliwi rozszerzenie zakresu usług, w tym rozszerzenie profili leczniczych.

Dane te potwierdzają przypuszczenia, że na tym terenie można prowadzić działalność uzdrowiskową. Najbardziej przydatnymi terenami do pełnienia funkcji uzdrowiskowej są: dolina Św. Rocha, rejon obecnego Sanatorium dziecięcego, obszar na południe od doliny Wieprza oraz obręb polany Pszczeliniec.

Sanatorium Krasnobród z lotu ptaka

Krasnobród przyroda

Morszyn a nie Truskawiec AD 2017 - kuracja jacky & maryla (107)
Jacky6, Twoja relacja zachęciła mnie do rehabilitacji w dawnych polskich kurortach na Ukrainie
jacky6 > 16-07-2017 9:53:16

Krynica Zdrój...kawiarenki (28)
Polecam Kawiarnię Ewa .. po prawej stronie idąc d Domu Zdrojowego trochę dalej od ulicy. Pyszna szarlotka na gorąco z...
unana > 15-07-2017 17:38:15

Ustka (32)
Ale masz fuks z tym wyjazdem no no takie piękne miejsce
TenZlyiNiedobry > 14-07-2017 15:24:14

wielcy i zwykli ludzie kojarzeni z Lądkiem... (13)
Zapomniałam dodać iż tym ordynatorem był oczywiście dr Aleksander Ostrowicz.
unana > 13-07-2017 12:43:13

Lądek a okolice... (98)
Zdjęć zalewu Stara Morawa niestety nie mogę wstawić bo nie jestem na nich sama.... ale następnym razem zrobię. link http://www.mojeurlopy.pl/stronie-slaskie/atrakcje-turystyczne/1293...
unana > 10-07-2017 20:47:10