Narząd ruchu - część organizmu odpowiadająca za utrzymanie postawy i wykonywanie ruchów. W skład narządu ruchu wchodzi kilka układów ciała człowieka:

  • Szkielet (układ szkieletowy) stanowi "podporę" - część bierną narządu ruchu, składającą się z kości i połączeń między nimi (stawów, chrząstek).
  • Wiązadła (układ więzadłowy) przenosi ruch powstały wskutek skurczu mięśni na układ kostny.
  • Mięśnie (układ mięśniowy) jest częścią czynną, napędzającą cały narząd ruchu wskutek kurczenia się i mięśni.

Sprawność układu narządu ruchu stanowi dla człowieka jedną z najważniejszych cech aktywnego życia - mobilność, możliwość przemieszczania się, uprawiania sportu, pracy fizycznej. Dlatego jest on tak ważnym układem organizmu, a jego niesprawność jest wielką stratą dla chorej osób.

W leczeniu i rehabilitacji narządu ruch, szczególnie często stosuje się krioterapię i kinezyterapię dobre efekty można tez uzyskać poprzez stosowanie kąpieli i okładów z borowiny.

Leczenie i rehabilitacja narządu ruchu są szeroko stosowane w lecznictwie sanatoryjnym i przynoszą nieraz bardzo dobe efekty. Pamiętać jednak należy, że zabiegi lecznicze są często bardzo czasochłonne i wymagają wielkiego wysiłu zarówno pacjenta jak i rehabilitanta. Szczególnie dotyczy to osób z różnymi formami paraliżu, którym niezwykle ciężko jest wspomagać rehabilitanta własną siłą mieśni.

Miejscowości uzdrowiskowe, w których leczone są sanatoryjnie choroby narządu ruchu to Busko Zdrój, Ciechocinek, Cieplice Śląskie-Zdrój, Goczałkowice Zdrój, Horyniec, Inowrocław, Iwonicz Zdrój, Jastrzębie Zdrój, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Lądek Zdrój, Połczyn Zdrój, Solec, Swoszowice, Świeradów Zdrój, Ustroń, Wapienne, Wieniec Zdrój.


Kliknij tu i zobacz co na temat leczenia narządu ruchu w sanatorium piszą forumowicze.

Pytania i odpowiedzi

Czy można zrezygnować z wyjazdu do sanatorium?

Czy można zrezygnować z wyjazdu do sanatorium?

Rezygnacja z wyjazdu do sanatorium finansowanego przez NFZ.

Przepisy mówią, że jeżeli zrezygnujesz z pobytu w sanatorium musisz niezwłocznie wysłać do NFZ pismo z uzasadnieniem rezygnacji. Pamiętaj, że często na jedno miejsce w sanatorium czeka wiele osób, więc jeśli zgłosisz swoją rezygnację wcześniej, miejsce to będzie mogło zostać wykorzystane przez inną potrzebującą osobę. Jeśli Twoja rezygnacja z wyjazdu będzie zasadna, np wydarzy się wypadek losowy, nagłe zachorowanie potwierdzone zaświadczeniem lekarskim, NFZ wyznaczy nowy termin Twojego leczenia w sanatorium. Jeżeli zaś NFZ uzna, że rezygnacja była nieuzasadniona, chcąc pojechać do sanatorium w przyszłości będziesz musiał ponownie starać się o uzyskanie nowego skierowanie od lekarza prowadzącego, składać wniosek w NFZ i oczekiwać na przyznanie wyjazdu do sanatorium.

Czytaj więcej: Czy można zrezygnować z wyjazdu do sanatorium?

Nasze-sanatorium.pl wortal ludzi dbających o swoje zdrowie i sprawność fizyczną niezależnie od wieku. Znajdziesz tu informacje na takie tematy jak sanatorium, szpital uzdrowiskowy, ośrodek rehabilitacji i inne. Poznasz wymogi prawne wniosku i skierowania do sanatorium, opinie o sanatoriach, forum o sanatoriach. sanatorium szpital uzdrowiskowy senatorium uzdrowisko rehabilitacja wypoczynek rekreacja zdrowie leczenie uzdrowiskowe w sanatorium sanatoria w Polsce
© 2014-2023 GroogSoft Nasze-sanatorium.pl | Regulamin | Polityka prywatności | Ciasteczka | Zasady korzystania | Mapa strony
ograniczenia ruchowe opeka nad dzieckiem Wzrok NIK forumNS Inowrocław dziecko w sanatorium ZUS Z-15 przeglądarka skierowań wniosek sanatorium miłosci prewencja ZUS 2020 koszty dojazdu do sanatorium uzdrowisko Szczawnica rehabilitacja