Krynica-Zdrój od początku swojego istnienia (1547 r.) utożsamiana jest z wodami leczniczymi mającymi zastosowanie w terapiach układu trawiennego, moczowego, układu krążenia i przemiany materii.

Krynica-Zdrój to miasto (ponad 11 tys mieszkańców) leżące w Beskidzie Sądeckim u podnóża Góry Parkowej nad rzeczką Kryniczanką. Obecnie jest to duży ośrodek lecznictwa uzdrowiskowego, w którym ulokowane są liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe.

Krynica-Zdrój na mapie PolskiWody lecznicze wydobywane w Krynicy to głównie tzw. szczawy. Najbardziej znane to Kryniczanka szczawa żelazisto-wapienna, Jan i Józef szczawy wodorowęglanowowapienna, Mieczysław szczawa wapniowo-sodowo-magnezowa, Słotwinka szczawa wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapniowo-żelazista, Tadeusz szczawa wodorowowęglanowo-wapniowo-żelazista, Zuber szczawa hiperosmotyczna. Woda Zuber jest uznawana za najsilniej działającą naturalną wodę leczniczą w Europie.

W Krynicy bywały lub leczyły się znane osoby, m.in. Józef Piłsudski, Jan Matejko, Artur Grottger, Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Ludwik Solski, Helena Modrzejewska, Władysław Reymont, Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński i Jan Kiepura.

Warto zobaczyć zabytkową pijalnię wód Słotwinka, odwiedzić restaurację Koncertowa, Łazienki Borowinowe i Stare Łazienki Mineralne oraz Stary Dom Zdrojowy. Wzdłuż Bulwaru Dietla można zobaczyć najstarsze zabytkowe wille.

Krynica słynie z koncertów np. Europejski Festiwal Opery i Operetki im. Jana Kiepury, Festiwal Gitarowy przyciągających wielu artystów i liczną widownię. Od 1990 roku organizowane jest tu także Forum Ekonomiczne.

W Krynicy działa m.in. Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A.


Kliknij tu i porozmawiaj o Krynicy na forum.

Pytania i odpowiedzi

Jaki jest koszt pobytu dziecka w sanatorium?

Czy pobyt dziecka w sanatorium jest płatny?

Nie. Wysyłając dziecko do sanatorium, nie ponosisz kosztów tego pobytu. Dotyczy to zarówno kosztów zabiegów leczniczych jak też kosztów wyżywienia i zakwaterowania. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2007r. dzieci i młodzież są zwolnione z opłat za pobyt w sanatorium. Zwolnieniem tym objęte są dzieci i młodzież do ukończenia 18 roku życia lub jeśli uczą się do ukończenia 26 lat życia. Zwolnienie z opłat za sanatorium przysługuje też osobom w znacznym stopniu niepełnosprawnym lub uprawnionym do renty rodzinnej.

Jednakże należy pamiętać, że jeśli chcemy zająć się osobiście opieką nad swoją pociechą w sanatorium, NFZ nie zwróci nam kosztów pobytu niezależnie od wieku dziecka. Będziemy więc zmuszeni pokryć w pełni ustalone przez sanatorium lub szpital uzdrowiskowy, koszty naszego wyżywienia i zakwaterowania. Oczywiście ośrodek nie musi zapewniać nam wyżywienia i zakwaterowania, należy więc wcześniej ustalić z dyrekcją sanatorium taką możliwość. Dodatkowo możemy być zobowiązani do ponoszenia innych opłat wynikających z przepisów, np. opłat klimatycznych lub opłat za dodatkowe zabiegi, nie zlecone w karcie zabiegów leczenia uzdrowiskowego.

Nasze-sanatorium.pl wortal ludzi dbających o swoje zdrowie i sprawność fizyczną niezależnie od wieku. Znajdziesz tu informacje na takie tematy jak sanatorium, szpital uzdrowiskowy, ośrodek rehabilitacji i inne. Poznasz wymogi prawne wniosku i skierowania do sanatorium, opinie o sanatoriach, forum o sanatoriach. sanatorium szpital uzdrowiskowy senatorium uzdrowisko rehabilitacja wypoczynek rekreacja zdrowie leczenie uzdrowiskowe w sanatorium sanatoria w Polsce
© 2014-2023 GroogSoft Nasze-sanatorium.pl | Regulamin | Polityka prywatności | Ciasteczka | Zasady korzystania | Mapa strony
Uzdrowisko Krynica prewencja ZUS 2020 przeciwskazania leczenia uzdrowiskowego prewencja rentowa Wzrok sanatorium a zwolnienie uzdrowisko Szczawnica Krasnobród kolejka do sanatorium Szczawnica Co zabrać do sanatorium kamica nerkowa sanatorium Szczwanica Dermatologia