NFZ poinformował, że uruchomił Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP). Dzięki serwisowi będzie można dowiedzieć się u źródeł o świadczeniach udzielonych pacjentowi w tym kwotach przyznanych na jego leczenie, a także o przepisanych lekach.

Co ważne, dostępne będą informację archiwalne począwszy od roku 2008, co dla osób zainteresowanych będzie stanowiło bardzo ciekawy materiał do analiz. Bardzo interesująca jest informacja o kwotach przekazywanych na leczenie konkretnego pacjenta. Wynika z tego, że będzie można sprawdzić rzeczywisty koszt jaki NFZ ponosi na leczenie konkretnej osoby i konkretnej usługi medycznej.

Z punktu widzenia kuracjusza sanatoriów NFZ będzie to ciekawy materiał do porównania kosztów płaconych przez NFZ sanatoriom do ich cenników komercyjnych. W końcu jawnie będziemy mogli sprawdzić czy przypadkiem nie płacimy za nasz pobyt tyle samo co kuracjusze komercyjni mając nie raz gorsze warunki pobytowe lub zabiegowe. W ZIP będzie też można sprawdzić stan oczekiwania na przyznanie sanatorium. Z udostępnionej już teraz demonstracyjnej wersji serwisu, można dowiedzieć się, że informacje te są dość szczegółowo przedstawione. I tak w przypadku zrealizowanych recept mamy szczegółową informację o wszystkich pozycjach na recepcie, a w przypadku leczenia uzdrowiskowego, prócz kwoty finansowanej przez NFZ wyszczególniono również ilość i rodzaj wykonanych zabiegów medycznych.

Aby otrzymać dostęp do Zintegrowanego Informatora Pacjenta należy zarejestrować się poprzez stronę NFZ dostępną tutaj następnie udać się do swojego oddziału NFZ i odebrać login oraz hasło. Dane te można uzyskać jedynie osobiście ze względu na szczególną wrażliwość danych pacjentów.

Miejmy nadzieję, że system sprawdzi się i będzie rozwijany w miarę potrzeb pacjentów, oraz że nie będą go nękać awarie tak jak ostatnio serwis informacyjny dla oczekujących w kolejce do sanatorium.


Kliknij tu i zobacz co na temat Zintegrowanego Informatora Pacjenta piszą forumowicze.