"NIE JEDŹ, ZOSTAŃ W DOMU" to apel NFZ oraz ZUS do osób wybierających się do sanatorium po 14 marca 2020.

Stało się to z czym od kilku dni mogliśmy się liczyć, z powodu rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, uzdrowiska i ośrodki rehabilitacji zawieszają swoją działalność do odwołania.

Jak informuje NFZ oraz ZUS  zawieszenie pracy uzdrowisk  i ośrodków rehabilitacji ma formę czasową, rozpoczyna się w dniu 14.03.2020 i potrwa do odwołania. Osoby mające już potwierdzone przez oddział wojewódzki NFZ skierowania na leczenie uzdrowiskowe lub zawiadomienia z ZUS z terminem rozpoczęcia po 14 marca 2020 mają w ogóle nie wyruszać w podróż.

Przyszli kuracjusze sanatoriów nie powinni obawiać się, że przepadnie im leczenie uzdrowiskowe. Wstrzymanie funkcjonowania uzdrowisk na czas stanu zagrożenia epidemicznego spowoduje, że nie przepadnie miejsce w kolejce na leczenie uzdrowiskowe. Jak informuje NFZ, "Skierowanie do sanatorium będzie mogło być zrealizowane w późniejszym terminie, z zachowaniem obecnego miejsca w kolejce oczekujących.". Informacja z ZUS jest obecnie bardziej lakoniczna - "Skierowanie do ośrodka rehabilitacyjnego będziesz mógł zrealizować w późniejszym terminie."

Obecna pandemia koronawirusa COVID-19 wywołującego chorobę w częstych przypadkach przebiegającą z ciężkim zapaleniem płuc, mogącą skończyć się zgonem chorego, powoduje, że większość państw podejmuje szczególne wysiłki w walce z wirusem. Osoby starsze, schorowane, mające mniejszą odporność organizmu są grupą szczególnego ryzyka gdyż głównie to one przechodzą chorobę z ciężkim przebiegiem i one są narażone na utratę życia. Sanatoria z reguły zapełnione są właśnie takimi pacjentami i dlatego decyzja NFZ i ZUS jest jedyną słuszną jaka mogła zostać podjęta w tym czasie. Z racji na duże skupiska osób w takich miejscach, znacznie wzrosłoby ryzyko rozwoju epidemii COVID-19.


Kliknij tu i skomentuj co o tym myślisz na forum.