Kinezyterapia czyli leczenie ruchem jest formą gimnastyki leczniczej.

Kinezyterapia jest często przygotowaniem organizmu do zastosowania innych terapii, szczególnie dobre skutki osiąga się w połączeniu z krioterapia czyli leczeniem zimnem. Odpowiedni zestaw ćwiczeń ruchowych pomaga leczyć dolegliwości fizyczne konkretnych narządów ruchu jak też całego organizmu.

Jak podaje Wikipedia, borowina jest to nieodwodniony torf leczniczy, odznaczający się wysokim stopniem rozkładu roślinności bagiennej, stosowany w formie kąpieli leczniczych w chorobach gośćcowych, kobiecych i naczyń krwionośnych.

Samo określenie borowina jest używane od dawna i odnosiło się właśnie do torfów wydobywanych w lasach (borach stąd borowina). Ich specyficzny skład obfitujący w substancje mineralne i roślinne znalazł zastosowanie przyrodolecznicze już na początku XIX wieku. Pozytywne efekty potwierdzone latami praktyki powodują, że stosowana jest szeroko do dziś w lecznictwie sanatoryjnym i nie tylko. Głównie stosuje się kąpiele borowinowe, okłady z borowin i specjalne "zawijania" ale również stosuje się ją wewnętrznie jako roztwór do picia lub też w postaci wlewów doodbytnicznych.

Fizykoterapia jest formą leczenia dolegliwości poprzez oddziaływanie na organizm człowieka zewnętrznych leczniczych bodźców fizycznych.

Bodźcami tymi mogą być zarówno bodźce naturalne jak też i sztuczne, zrealizowane dzięki specjalistycznym urządzeniom. Do naturalnych bodźców można zaliczyć nader często stosowane borowiny ale też stosowane są np. naświetlania naturalnymi promieniami słonecznymi.

Krioterapia polega na oddziaływaniu na organizm bardzo niskimi temperaturami dochodzącymi nawet do minus 160°C.

Krioterapię możemy podzielić na ogólnoustrojową i miejscową. W terapii ogólnoustrojowej działaniu niskiej temperatury poddawane jest całe ciało pacjenta. Zabiegi odbywają się w specjalnej komorze kriogenicznej, w której panować może temperatura np. minus 130°C. W krioterapii miejscowej, działaniu bardzo niskich temperatur poddawane są chore miejsca na ciele pacjenta, np. kolano.