NFZ poinformował, że uruchomił Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP). Dzięki serwisowi będzie można dowiedzieć się u źródeł o świadczeniach udzielonych pacjentowi w tym kwotach przyznanych na jego leczenie, a także o przepisanych lekach.

Co ważne, dostępne będą informację archiwalne począwszy od roku 2008, co dla osób zainteresowanych będzie stanowiło bardzo ciekawy materiał do analiz. Bardzo interesująca jest informacja o kwotach przekazywanych na leczenie konkretnego pacjenta. Wynika z tego, że będzie można sprawdzić rzeczywisty koszt jaki NFZ ponosi na leczenie konkretnej osoby i konkretnej usługi medycznej.

Z punktu widzenia kuracjusza sanatoriów NFZ będzie to ciekawy materiał do porównania kosztów płaconych przez NFZ sanatoriom do ich cenników komercyjnych. W końcu jawnie będziemy mogli sprawdzić czy przypadkiem nie płacimy za nasz pobyt tyle samo co kuracjusze komercyjni mając nie raz gorsze warunki pobytowe lub zabiegowe. W ZIP będzie też można sprawdzić stan oczekiwania na przyznanie sanatorium. Z udostępnionej już teraz demonstracyjnej wersji serwisu, można dowiedzieć się, że informacje te są dość szczegółowo przedstawione. I tak w przypadku zrealizowanych recept mamy szczegółową informację o wszystkich pozycjach na recepcie, a w przypadku leczenia uzdrowiskowego, prócz kwoty finansowanej przez NFZ wyszczególniono również ilość i rodzaj wykonanych zabiegów medycznych.

Aby otrzymać dostęp do Zintegrowanego Informatora Pacjenta należy zarejestrować się poprzez stronę NFZ dostępną tutaj następnie udać się do swojego oddziału NFZ i odebrać login oraz hasło. Dane te można uzyskać jedynie osobiście ze względu na szczególną wrażliwość danych pacjentów.

Miejmy nadzieję, że system sprawdzi się i będzie rozwijany w miarę potrzeb pacjentów, oraz że nie będą go nękać awarie tak jak ostatnio serwis informacyjny dla oczekujących w kolejce do sanatorium.


Kliknij tu i zobacz co na temat Zintegrowanego Informatora Pacjenta piszą forumowicze.

Pytania i odpowiedzi

Jaki jest koszt pobytu dziecka w sanatorium?

Czy pobyt dziecka w sanatorium jest płatny?

Nie. Wysyłając dziecko do sanatorium, nie ponosisz kosztów tego pobytu. Dotyczy to zarówno kosztów zabiegów leczniczych jak też kosztów wyżywienia i zakwaterowania. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2007r. dzieci i młodzież są zwolnione z opłat za pobyt w sanatorium. Zwolnieniem tym objęte są dzieci i młodzież do ukończenia 18 roku życia lub jeśli uczą się do ukończenia 26 lat życia. Zwolnienie z opłat za sanatorium przysługuje też osobom w znacznym stopniu niepełnosprawnym lub uprawnionym do renty rodzinnej.

Jednakże należy pamiętać, że jeśli chcemy zająć się osobiście opieką nad swoją pociechą w sanatorium, NFZ nie zwróci nam kosztów pobytu niezależnie od wieku dziecka. Będziemy więc zmuszeni pokryć w pełni ustalone przez sanatorium lub szpital uzdrowiskowy, koszty naszego wyżywienia i zakwaterowania. Oczywiście ośrodek nie musi zapewniać nam wyżywienia i zakwaterowania, należy więc wcześniej ustalić z dyrekcją sanatorium taką możliwość. Dodatkowo możemy być zobowiązani do ponoszenia innych opłat wynikających z przepisów, np. opłat klimatycznych lub opłat za dodatkowe zabiegi, nie zlecone w karcie zabiegów leczenia uzdrowiskowego.

Nasze-sanatorium.pl wortal ludzi dbających o swoje zdrowie i sprawność fizyczną niezależnie od wieku. Znajdziesz tu informacje na takie tematy jak sanatorium, szpital uzdrowiskowy, ośrodek rehabilitacji i inne. Poznasz wymogi prawne wniosku i skierowania do sanatorium, opinie o sanatoriach, forum o sanatoriach. sanatorium szpital uzdrowiskowy senatorium uzdrowisko rehabilitacja wypoczynek rekreacja zdrowie leczenie uzdrowiskowe w sanatorium sanatoria w Polsce
© 2014-2023 GroogSoft Nasze-sanatorium.pl | Regulamin | Polityka prywatności | Ciasteczka | Zasady korzystania | Mapa strony
Lądek-Zdrój sanatoria NFZ ZUS2018 ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe sanatoria ZUS 2020 świąteczna opieka zdrowotna tężnia solankowa astma leczenie sanatoria ZUS 2017 dziecko w sanatorium zasiłek pielęgnacyjny borowina Alergologia Choroby skóry układ pokarmowy