Duże miasta z zazdrością spoglądały na uzdrowiska wyposażone w tężnie solankowe. Od niedawna jednak wizje parków miejskich wyposażonych w takie obiekty zaczynają przybierać realne formy. Czy to już stały trend, czy chwilowe zauroczenie?

Niektóre z powstałych lub powstających tężni, są stosunkowo sporych rozmiarów, inne zaś to naprawdę mini obiekty ulokowane choćby w osiedlowym parku. Takie tężnie istnieją np. w Łodzi, a powstają m.in. w Tychach, Katowicach, Rybniku, Nowej Hucie. Często projekty są realizowane w ramach obywatelskiego budżetu partycypacyjnego.

mini tężnia solankowa w mieście
Tężnia solankowa w mieście

Koszty budowy takich tężni są zróżnicowane i w zależności od ich wielkości mogą wynosić od 300tys. zł do 1,5-2mln zł. Na rynku zaistniało kilka biur specjalizujących się w tego typu projektach. W przypadku małych tężni, prace wykonywane są naprawdę szybko. Tężnia może powstać nawet w ciągu 1-2 miesięcy. Podstawowym budulcem jest drewno i oczywiście wypełnienie w postaci tarniny. Solanka krążąca w instalacji wg może być sprowadzona nawet z... Ciechocinka.

Tego typu inicjatywy mogą się przyczynić do poprawy zdrowia mieszkańców, a w przypadku dużych miast, gdzie powietrze jest zanieczyszczone, a letnie upały są trudne do wytrzymania, spotkania przy lokalnej tężni na pewno są dobrą formą spędzania wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Skomentuj na forum Mini tężnie solankowe w miastach

Pytania i odpowiedzi

Jak często można się leczyć w sanatorium?

Jak często można się leczyć w sanatorium?

Kiedy mogę się starać ponownie o wyjazd?

W przypadku wyjazdu do sanatorium ZUS w ramach prewencji rentowej, ZUS może zdecydować o przedłużeniu pobytu lub ponownym skierowaniu do sanatorium nawet bezpośrednio po zakończeniu bieżącego turnusu. Dzieje się tak dlatego, że ZUSowi jako ubezpieczycielowi bardziej opłaca się wysłać do sanatorium osobę niezdolną do pracy niż wypłacać jej zasiłki chorobowe lub świadczenie rehabilitacyjne, a w perspektywie nawet rentę. Oczywiście dzieje się tak pod warunkiem, że lekarze ZUS uznają iż leczenie sanatoryjne przyniesie efekt w postaci umożliwienia powrotu do pracy rehabilitowanej osoby.

Nieco inaczej ma się sprawa z sanatorium finansowanym przez NFZ. W tym przypadku ponownie możemy wyjechać na leczenie sanatoryjne po upływie 18 miesięcy od zakończenia poprzedniego pobytu.

Nasze-sanatorium.pl wortal ludzi dbających o swoje zdrowie i sprawność fizyczną niezależnie od wieku. Znajdziesz tu informacje na takie tematy jak sanatorium, szpital uzdrowiskowy, ośrodek rehabilitacji i inne. Poznasz wymogi prawne wniosku i skierowania do sanatorium, opinie o sanatoriach, forum o sanatoriach. sanatorium szpital uzdrowiskowy senatorium uzdrowisko rehabilitacja wypoczynek rekreacja zdrowie leczenie uzdrowiskowe w sanatorium sanatoria w Polsce
© 2014-2023 GroogSoft Nasze-sanatorium.pl | Regulamin | Polityka prywatności | Ciasteczka | Zasady korzystania | Mapa strony
forum kuracjusz kolejka do sanatorium czerniak astma leczenie Szczawnica-Zdrój choroby neurologiczne rehabilitacja zus Wzrok sanatorium Szczwanica Inowrocław opeka nad dzieckiem Oaza alergia leczenie Połczyn uzdrowisko Szczawnica