Czy to koniec opłat za TV i korzystanie z innego wyposażenia w szpitalach?
Decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29.10.2018r. (sygn. akt II OSK 1342/18) Rzecznik Praw Pacjenta uzyskał potwierdzenie, że szpitale nie mogą pobierać dodatkowych opłat od pacjentów za korzystanie z wyposażenia szpitalnego takiego jak telewizory, czajniki czy szafki. Szpitale powinny też zapewnić pacjentom leki na czas pobytu na oddziale, w tym leki przyjmowane przez pacjentów długotrwale.
NSA uznał praktyki pobierania dodatkowych opłat od pacjentów jako naruszenie prawa. Z takiej decyzji Sądu zadowolony jest Rzecznik Praw Pacjenta, który już wcześniej sprzeciwiał się tego rodzaju praktykom stosowanym przez szpitale.
Sprawą pobierania opłat od pacjentów w jednym ze szpitali na Pomorzu RPP zainteresował się już wcześniej i uznawał takie działania za niezgodne z prawem jako ograniczające prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych. Sprawa trafiła do Sądu, a jej finał poznaliśmy z końcem października. Wyrok jest ostateczny. Miejmy nadzieję, że szpitale dostosują się do niego i zaniechają pobierania nieuzasadnionych opłat od pacjentów. W szczególności w przypadku kilkutygodniowych pobytów na szpitalnych oddziałach rehabilitacyjnych suma opłat ponoszonych przez pacjentów mogła być odczuwalna.
Wyrok NSA nie dotyczy pacjentów przebywających na uzdrowiskowym leczeniu sanatoryjnym. Ci nadal mogą ponosić dodatkowe opłaty zależne od konkretnego ośrodka.