Czy to koniec opłat za TV i korzystanie z innego wyposażenia w szpitalach?

Decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29.10.2018r. (sygn. akt II OSK 1342/18) Rzecznik Praw Pacjenta uzyskał potwierdzenie, że szpitale nie mogą pobierać dodatkowych opłat od pacjentów za korzystanie z wyposażenia szpitalnego takiego jak telewizory, czajniki czy szafki. Szpitale powinny też zapewnić pacjentom leki na czas pobytu na oddziale, w tym leki przyjmowane przez pacjentów długotrwale.

NSA uznał praktyki pobierania dodatkowych opłat od pacjentów jako naruszenie prawa. Z takiej decyzji Sądu zadowolony jest Rzecznik Praw Pacjenta, który już wcześniej sprzeciwiał się tego rodzaju praktykom stosowanym przez szpitale.

Sprawą pobierania opłat od pacjentów w jednym ze szpitali na Pomorzu RPP zainteresował się już wcześniej i uznawał takie działania za niezgodne z prawem jako ograniczające prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych. Sprawa trafiła do Sądu, a jej finał poznaliśmy z końcem października. Wyrok jest ostateczny. Miejmy nadzieję, że szpitale dostosują się do niego i zaniechają pobierania nieuzasadnionych opłat od pacjentów. W szczególności w przypadku kilkutygodniowych pobytów na szpitalnych oddziałach rehabilitacyjnych suma opłat ponoszonych przez pacjentów mogła być odczuwalna.

Wyrok NSA nie dotyczy pacjentów przebywających na uzdrowiskowym leczeniu sanatoryjnym. Ci nadal mogą ponosić dodatkowe opłaty zależne od konkretnego ośrodka.

Zobacz co na temat opłat za TV myślą forumowicze NS.

Pytania i odpowiedzi

Jak często można się leczyć w sanatorium?

Jak często można się leczyć w sanatorium?

Kiedy mogę się starać ponownie o wyjazd?

W przypadku wyjazdu do sanatorium ZUS w ramach prewencji rentowej, ZUS może zdecydować o przedłużeniu pobytu lub ponownym skierowaniu do sanatorium nawet bezpośrednio po zakończeniu bieżącego turnusu. Dzieje się tak dlatego, że ZUSowi jako ubezpieczycielowi bardziej opłaca się wysłać do sanatorium osobę niezdolną do pracy niż wypłacać jej zasiłki chorobowe lub świadczenie rehabilitacyjne, a w perspektywie nawet rentę. Oczywiście dzieje się tak pod warunkiem, że lekarze ZUS uznają iż leczenie sanatoryjne przyniesie efekt w postaci umożliwienia powrotu do pracy rehabilitowanej osoby.

Nieco inaczej ma się sprawa z sanatorium finansowanym przez NFZ. W tym przypadku ponownie możemy wyjechać na leczenie sanatoryjne po upływie 18 miesięcy od zakończenia poprzedniego pobytu.

Nasze-sanatorium.pl wortal ludzi dbających o swoje zdrowie i sprawność fizyczną niezależnie od wieku. Znajdziesz tu informacje na takie tematy jak sanatorium, szpital uzdrowiskowy, ośrodek rehabilitacji i inne. Poznasz wymogi prawne wniosku i skierowania do sanatorium, opinie o sanatoriach, forum o sanatoriach. sanatorium szpital uzdrowiskowy senatorium uzdrowisko rehabilitacja wypoczynek rekreacja zdrowie leczenie uzdrowiskowe w sanatorium sanatoria w Polsce
© 2014-2023 GroogSoft Nasze-sanatorium.pl | Regulamin | Polityka prywatności | Ciasteczka | Zasady korzystania | Mapa strony
rehabilitacja rehablitacja kamica ZUS2019 formalności sanatorium Szczwanica dziecko w sanatorium świąteczna opieka zdrowotna nowotwory narządów rodnych sanatorium a zwolnienie NIK prewencja rentowa karta parkingowa narząd ruchu wyjazd do sanatorium