Czy projektowane zmiany zasad dotyczące składania wniosków o sanatoria jeszcze bardziej wydłużą i ograniczą dostęp do leczenia uzdrowiskowego?

O planowanym rozporządzeniu Ministra Zdrowia zmieniającym rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową nasi forumowicze pisali już pod koniec października. Obecnie można złożyć wniosek o wyjazd do sanatorium zaraz po zakończeniu bieżącego leczenia. Przydział

mogliśmy dostać nie wcześniej niż 18 miesięcy od zakończenia leczenia. W planowanym rozporządzeniu jest zapis iż wniosek będzie można złożyć dopiero rok od zakończenia poprzedniego leczenia.

Dodatkowo we wniosku mają zniknąć zapisy o sugerowanym miejscu wyjazdu, czyli lekarz kierujący nie będzie mógł wpisać propozycji wyjazdu nad morze lub w góry. O miejscu leczenia zadecyduje lekarz specjalista balneolog rozpatrujący wniosek w NFZ. Mają zniknąć też pewne dodatkowe wymogi takie jak dołączanie RTG klatki piersiowej do wniosku jeśli nie ma to uzasadnienia. Rząd proponuje też rezygnację z weryfikacji wniosku po 18 miesiącach oczekiwania w kolejce jak ma to miejsce obecnie.

Takie zmiany raczej nie przyspieszą wyjazdów do sanatoriów, a wręcz wydłużą kolejkę. Być może zwiększy się za to szansa na pierwszy wyjazd kosztem wydłużenia oczekiwania na kolejny. Jak informuje NFZ rocznie wpływa około pół miliona wniosków o leczenie uzdrowiskowe z czego 30% to wnioski składane przez osoby, które zakończyły leczenie w czasie krótszym niż w ciągu ostatniego roku.

Co myślisz na temat proponowanych zmian? Dyskutuj na forum NS. Zobacz co na ten temat myślą inni forumowicze.

Pytania i odpowiedzi

Jak często można się leczyć w sanatorium?

Jak często można się leczyć w sanatorium?

Kiedy mogę się starać ponownie o wyjazd?

W przypadku wyjazdu do sanatorium ZUS w ramach prewencji rentowej, ZUS może zdecydować o przedłużeniu pobytu lub ponownym skierowaniu do sanatorium nawet bezpośrednio po zakończeniu bieżącego turnusu. Dzieje się tak dlatego, że ZUSowi jako ubezpieczycielowi bardziej opłaca się wysłać do sanatorium osobę niezdolną do pracy niż wypłacać jej zasiłki chorobowe lub świadczenie rehabilitacyjne, a w perspektywie nawet rentę. Oczywiście dzieje się tak pod warunkiem, że lekarze ZUS uznają iż leczenie sanatoryjne przyniesie efekt w postaci umożliwienia powrotu do pracy rehabilitowanej osoby.

Nieco inaczej ma się sprawa z sanatorium finansowanym przez NFZ. W tym przypadku ponownie możemy wyjechać na leczenie sanatoryjne po upływie 18 miesięcy od zakończenia poprzedniego pobytu.

Nasze-sanatorium.pl wortal ludzi dbających o swoje zdrowie i sprawność fizyczną niezależnie od wieku. Znajdziesz tu informacje na takie tematy jak sanatorium, szpital uzdrowiskowy, ośrodek rehabilitacji i inne. Poznasz wymogi prawne wniosku i skierowania do sanatorium, opinie o sanatoriach, forum o sanatoriach. sanatorium szpital uzdrowiskowy senatorium uzdrowisko rehabilitacja wypoczynek rekreacja zdrowie leczenie uzdrowiskowe w sanatorium sanatoria w Polsce
© 2014-2023 GroogSoft Nasze-sanatorium.pl | Regulamin | Polityka prywatności | Ciasteczka | Zasady korzystania | Mapa strony
dziecko sanatorium a zwolnienie forum kuracjusz Uczulenie tężnia solankowa rehabilitacja opeka nad dzieckiem sanatoria 2016 czerniak świąteczna opieka zdrowotna odpłatność za sanatorium dopłaty do leczenia uzdrowiskowego najlepsze sanatorium Krynica Lądek-Zdrój