Czy projektowane zmiany zasad dotyczące składania wniosków o sanatoria jeszcze bardziej wydłużą i ograniczą dostęp do leczenia uzdrowiskowego?
O planowanym rozporządzeniu Ministra Zdrowia zmieniającym rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową nasi forumowicze pisali już pod koniec października. Obecnie można złożyć wniosek o wyjazd do sanatorium zaraz po zakończeniu bieżącego leczenia. Przydział
mogliśmy dostać nie wcześniej niż 18 miesięcy od zakończenia leczenia. W planowanym rozporządzeniu jest zapis iż wniosek będzie można złożyć dopiero rok od zakończenia poprzedniego leczenia.
Dodatkowo we wniosku mają zniknąć zapisy o sugerowanym miejscu wyjazdu, czyli lekarz kierujący nie będzie mógł wpisać propozycji wyjazdu nad morze lub w góry. O miejscu leczenia zadecyduje lekarz specjalista balneolog rozpatrujący wniosek w NFZ. Mają zniknąć też pewne dodatkowe wymogi takie jak dołączanie RTG klatki piersiowej do wniosku jeśli nie ma to uzasadnienia. Rząd proponuje też rezygnację z weryfikacji wniosku po 18 miesiącach oczekiwania w kolejce jak ma to miejsce obecnie.
Takie zmiany raczej nie przyspieszą wyjazdów do sanatoriów, a wręcz wydłużą kolejkę. Być może zwiększy się za to szansa na pierwszy wyjazd kosztem wydłużenia oczekiwania na kolejny. Jak informuje NFZ rocznie wpływa około pół miliona wniosków o leczenie uzdrowiskowe z czego 30% to wnioski składane przez osoby, które zakończyły leczenie w czasie krótszym niż w ciągu ostatniego roku.