Czy projektowane zmiany zasad dotyczące składania wniosków o sanatoria jeszcze bardziej wydłużą i ograniczą dostęp do leczenia uzdrowiskowego?

O planowanym rozporządzeniu Ministra Zdrowia zmieniającym rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową nasi forumowicze pisali już pod koniec października. Obecnie można złożyć wniosek o wyjazd do sanatorium zaraz po zakończeniu bieżącego leczenia. Przydział

mogliśmy dostać nie wcześniej niż 18 miesięcy od zakończenia leczenia. W planowanym rozporządzeniu jest zapis iż wniosek będzie można złożyć dopiero rok od zakończenia poprzedniego leczenia.

Dodatkowo we wniosku mają zniknąć zapisy o sugerowanym miejscu wyjazdu, czyli lekarz kierujący nie będzie mógł wpisać propozycji wyjazdu nad morze lub w góry. O miejscu leczenia zadecyduje lekarz specjalista balneolog rozpatrujący wniosek w NFZ. Mają zniknąć też pewne dodatkowe wymogi takie jak dołączanie RTG klatki piersiowej do wniosku jeśli nie ma to uzasadnienia. Rząd proponuje też rezygnację z weryfikacji wniosku po 18 miesiącach oczekiwania w kolejce jak ma to miejsce obecnie.

Takie zmiany raczej nie przyspieszą wyjazdów do sanatoriów, a wręcz wydłużą kolejkę. Być może zwiększy się za to szansa na pierwszy wyjazd kosztem wydłużenia oczekiwania na kolejny. Jak informuje NFZ rocznie wpływa około pół miliona wniosków o leczenie uzdrowiskowe z czego 30% to wnioski składane przez osoby, które zakończyły leczenie w czasie krótszym niż w ciągu ostatniego roku.

Co myślisz na temat proponowanych zmian? Dyskutuj na forum NS. Zobacz co na ten temat myślą inni forumowicze.

Pytania i odpowiedzi

Sanatorium a zwolnienie chorobowe

W przypadku pobytu w szpitalnym oddziale uzdrowiskowym tzw. sanatorium poszpitalne, przysługuje zwolnienie lekarskie płatne w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Jeśli zaś skorzystałeś z pobytu w szpitalu uzdrowiskowym, to zasiłek przysługuje w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego tak jak w przypadku innych szpitali. Odpowiednią informację o pobycie w szpitalu zaznacza lekarz w pozycji 11 zaświadczenia o zwolnieniu lekarskim ZUS ZLA gdzie wpisywana jest liczba dni pobytu w szpitalu.

Od powyższej reguły są wyjątki kiedy to za pobyt w szpitalu uzdrowiskowym lub sanatorium pracownik otrzymuje zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Takimi wyjątkami są np. ciąża lub leczenie związane z rehabilitacją powypadkową.


Kliknij tu i zobacz co o formalnościach związanych z wyjazdem do sanatorium piszą forumowicze.

Nasze-sanatorium.pl wortal ludzi dbających o swoje zdrowie i sprawność fizyczną niezależnie od wieku. Znajdziesz tu informacje na takie tematy jak sanatorium, szpital uzdrowiskowy, ośrodek rehabilitacji i inne. Poznasz wymogi prawne wniosku i skierowania do sanatorium, opinie o sanatoriach, forum o sanatoriach. sanatorium szpital uzdrowiskowy senatorium uzdrowisko rehabilitacja wypoczynek rekreacja zdrowie leczenie uzdrowiskowe w sanatorium sanatoria w Polsce
© 2014-2023 GroogSoft Nasze-sanatorium.pl | Regulamin | Polityka prywatności | Ciasteczka | Zasady korzystania | Mapa strony
odpłatność za sanatorium dziecko dopłaty do leczenia uzdrowiskowego cechy dobrego sanatorium prewencja rentowa sanatorium miłosci forum kuracjusza depresja leczenie sanatorium Szczwanica dziecko w sanatorium wniosek sanatoria ZUS 2020 koronawirus w sanatorium koszty dojazdu do sanatorium borowiny