NFZ informuje, o wznowieniu pracy uzdrowisk od 15 czerwca 2020. Osoby które będą mogły skorzystać z leczenia uzdrowiskowego, będą musiały przejść obowiązkowo test w kierunku SARS-CoV-2.

W ramach luzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa COVID-19 od 15 czerwca 2020 uruchomione zostanie leczenie uzdrowiskowe. Kuracjusze zostali podzieleni na trzy grupy:
- tacy, którzy mają potwierdzone skierowania na leczenie uzdrowiskowe po 15 czerwca,
- tacy, którzy mieli zaplanowane leczenie w okresie gdy uzdrowiska były zamknięte tj. pomiędzy 14.03 a 14.06.2020,
- tacy, którzy zmuszeni byli przerwać leczenie w momencie zamknięcia uzdrowisk, a ich pobyt trwał krócej niż 15 dni.

Dodatkowym warunkiem jest aktualny stan zdrowia kuracjusza potwierdzony negatywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2. Wyniki testu będą uznane jeśli nie będą starsze niż 6 dni przed rozpoczęciem turnusu. Testy będą zapewnione dla osób posiadających skierowanie, na koszt NFZ i możliwe do wykonania w specjalnych punktach. Wyniki mają być przekazane uzdrowisku i to one poinformuje pacjenta czy jest zdrowy i może przyjechać do sanatorium czy też nie.

Prezes NFZ wydał Zarządzenie nr 77/2020/DSM zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju lecznictwo uzdrowiskowe, na podstawie którego realizowane będą testy na obecność SARS-CoV-2.

Uruchomienie pracy uzdrowisk odbywa się na podstawie warunków określonych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dn. 29.05.2020 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Obecna pandemia COVID-19 spowodowanej koranawirusem SARS-CoV-2 w częstych przypadkach przebiegającą z ciężkim zapaleniem płuc, mogącą skończyć się zgonem chorego, powoduje, że większość państw podejmuje szczególne wysiłki w walce z wirusem. Osoby starsze, schorowane, mające mniejszą odporność organizmu są grupą szczególnego ryzyka gdyż głównie to one przechodzą chorobę z ciężkim przebiegiem i one są narażone na utratę życia. Sanatoria z reguły zapełnione są właśnie takimi pacjentami i stąd wcześniejsza decyzja NFZ i ZUS o zamknięciu uzdrowisk. Z racji na duże skupiska osób w takich miejscach, znacznie wzrosłoby ryzyko rozwoju epidemii COVID-19.


Kliknij tu i skomentuj co o tym myślisz na forum.

Pytania i odpowiedzi

Czy ZUS zwraca koszty dojazdu do sanatorium?

Czy ZUS zwraca koszty dojazdu do sanatorium w przypadku gdy mnie tam wysyła w ramach prewencji rentowej?

Tak. ZUS zwraca poniesione koszty przejazdu z miejsca zamieszkania do wskazanego sanatorium w wysokości opłat za biltey najtańszym środkiem komunikacji publicznej. Uwaga, jeśli przysługują nam ulgi na przejazd, zwrot kosztów również będzie o nie pomniejszony. Chyba najczęstszym przypadkiem jest podróż koleją, w takim wypadku ZUS zwróci koszty opłaconego i okazanego biletu PKP.


Kliknij tu i zobacz co o formalnościach związanych z wyjazdem do sanatorium piszą forumowicze.

Nasze-sanatorium.pl wortal ludzi dbających o swoje zdrowie i sprawność fizyczną niezależnie od wieku. Znajdziesz tu informacje na takie tematy jak sanatorium, szpital uzdrowiskowy, ośrodek rehabilitacji i inne. Poznasz wymogi prawne wniosku i skierowania do sanatorium, opinie o sanatoriach, forum o sanatoriach. sanatorium szpital uzdrowiskowy senatorium uzdrowisko rehabilitacja wypoczynek rekreacja zdrowie leczenie uzdrowiskowe w sanatorium sanatoria w Polsce
© 2014-2023 GroogSoft Nasze-sanatorium.pl | Regulamin | Polityka prywatności | Ciasteczka | Zasady korzystania | Mapa strony
skierowanie zus narząd ruchu Rabka kamica nerkowa sanatoria ZUS 2017 sanatorium a zwolnienie najlepsze sanatorium zasiłek pielęgnacyjny Wzrok formalności Krasnobród sanatoria 2016 forum kuracjusz koszty dojazdu do sanatorium opeka nad dzieckiem