Kinezyterapia czyli leczenie ruchem jest formą gimnastyki leczniczej.

Kinezyterapia jest często przygotowaniem organizmu do zastosowania innych terapii, szczególnie dobre skutki osiąga się w połączeniu z krioterapia czyli leczeniem zimnem. Odpowiedni zestaw ćwiczeń ruchowych pomaga leczyć dolegliwości fizyczne konkretnych narządów ruchu jak też całego organizmu.

Jak podaje Wikipedia, borowina jest to nieodwodniony torf leczniczy, odznaczający się wysokim stopniem rozkładu roślinności bagiennej, stosowany w formie kąpieli leczniczych w chorobach gośćcowych, kobiecych i naczyń krwionośnych.

Samo określenie borowina jest używane od dawna i odnosiło się właśnie do torfów wydobywanych w lasach (borach stąd borowina). Ich specyficzny skład obfitujący w substancje mineralne i roślinne znalazł zastosowanie przyrodolecznicze już na początku XIX wieku. Pozytywne efekty potwierdzone latami praktyki powodują, że stosowana jest szeroko do dziś w lecznictwie sanatoryjnym i nie tylko. Głównie stosuje się kąpiele borowinowe, okłady z borowin i specjalne "zawijania" ale również stosuje się ją wewnętrznie jako roztwór do picia lub też w postaci wlewów doodbytnicznych.

Krioterapia polega na oddziaływaniu na organizm bardzo niskimi temperaturami dochodzącymi nawet do minus 160°C.

Krioterapię możemy podzielić na ogólnoustrojową i miejscową. W terapii ogólnoustrojowej działaniu niskiej temperatury poddawane jest całe ciało pacjenta. Zabiegi odbywają się w specjalnej komorze kriogenicznej, w której panować może temperatura np. minus 130°C. W krioterapii miejscowej, działaniu bardzo niskich temperatur poddawane są chore miejsca na ciele pacjenta, np. kolano.

Fizykoterapia jest formą leczenia dolegliwości poprzez oddziaływanie na organizm człowieka zewnętrznych leczniczych bodźców fizycznych.

Bodźcami tymi mogą być zarówno bodźce naturalne jak też i sztuczne, zrealizowane dzięki specjalistycznym urządzeniom. Do naturalnych bodźców można zaliczyć nader często stosowane borowiny ale też stosowane są np. naświetlania naturalnymi promieniami słonecznymi.

Chore stawy. (32)
Zwyrodnienia kości są uważane za nieuleczalne i żaden szpital, żadne sanatorium nie pomoże na...
Zenon > 28-07-2020 9:53:28

Oddechówka ZUS (13)
Hej kochani :) .
Niestety , straciliśmy ośrodek na drogi oddechowe w Inowrocławiu . Mamy tylko Wieniec Zdrój i Wysową...
dani888 > 22-07-2020 13:31:22

Profil przemiana materii (5)
Poproszono bym rozwinął temat Cukrzycy Typu 2.

Nadmieniam Nie jestem Lekarzem jest Osobą ,która ma przyjemność :) walczyć z...
darek > 17-07-2020 9:08:17

Uzdrowisko Biawena reumatologia - termin 09.08.2020 - (4)
Będzie troszkę bliżej do parku,basenu i sklepów,choć nie wiem czy nie tracisz na standardzie pokoi i bardziej kameralny obiekt-łatwiej będzie...
andrzej1955 > 14-07-2020 21:42:14

Theragun-urządzenie do masażu (2)
Przerabiałem to sam na sobie-pierwsze wrażenia bardzo pozytywne a efekty jak zwykle po kilku dniach,jak na razie obolały z nadzieją...
andrzej1955 > 11-07-2020 1:35:11