Rehabilitacja po operacji kręgosłupa

Rehabilitacja narządu ruchu. Sanatoryjne leczenie chorób stawów, kręgosłupa, ograniczenia ruchowe, stany pourazowe stawów i kości.
Tapamaraba
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 185
Na forum od: 17 lis 2016 16:11
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 5

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa

Post autor: Tapamaraba »

Witam!
Miałam operację kręgosłupa lędźwiowego w październiku 2017.Sanatorium z ZUS dostałam od 3 stycznia i zabiegi miałam bardzo lekkie że względu na to, iż w momencie przyjazdu do ośrodka nie minęło 3 m-ce od operacji. (zabrakło kilku dni do tych wymaganych 3 m-cy).
Dzisiaj wybrałabym opcje wyjazdu w późniejszym terminie i porządną rehabilitację.
Pozdrawiam
Dotka
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 103
Na forum od: 17 sty 2018 23:48

Re: Sanatoria ZUS 2018

Post autor: Dotka »

A możesz napisać jakie dokładnie miałaś zabiegi? W którym sanatorium byłaś?
Tapamaraba
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 185
Na forum od: 17 lis 2016 16:11
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 5

Re: Sanatoria ZUS 2018

Post autor: Tapamaraba »

Dotka pisze: 27 sty 2018 17:53 A możesz napisać jakie dokładnie miałaś zabiegi? W którym sanatorium byłaś?
Byłam w Inowrocławiu w Kujawiaku.(wróciłam wczoraj).
Pan doktor bardzo miły wytłumaczył, że 3 mce po operacji to wszystko jeszcze jest świeże i bardziej skupił się na tym żeby bliznowce się nie utworzyły bo one mogą też uściskać nerwy i dawać dolegliwości bólowe.
Moje zabiegi:nr 1 basen ćwiczenia lecznicze grupowe z powodu przeziębienia zamienione na UGUL czyli ćwicz w odciazeniach 1x. Nr 2 Fango czyli ciepłe okłady podobne do borowiny. nr 3 prądy Niemca. nr 4 hydromasaż solankowy wygląda jak jacuzzi również z powodu przeziębienia zamieniono na Rewelacyjny masaż wielostrumieniowy - łóżko wodne. nr 5 znowu UGUL tylko teraz ćwiczenia izometryczne. Nr 6 magnetoterapia. nr 7 skaner laserowy i cała reszta tj psychoedukacja i treningi relaksacyjne.
Tapamaraba
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 185
Na forum od: 17 lis 2016 16:11
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 5

Re: Sanatoria ZUS 2018

Post autor: Tapamaraba »

Uwaga nr 3 to prądy Nemeca poprzednio wkradł się błąd.
Dotka
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 103
Na forum od: 17 sty 2018 23:48

Re: Sanatoria ZUS 2018

Post autor: Dotka »

Dziękuję za informacje :* Ja miałam 23 listopada operację a teraz czekam na pismo z terminem
SlawaAnna
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 185
Na forum od: 04 paź 2015 11:55
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 3

Re: Rehabilitacja po operacji kręgosłupa

Post autor: SlawaAnna »

Tapamaraba pisze: 27 sty 2018 17:44 Miałam operację kręgosłupa lędźwiowego w październiku 2017.Sanatorium z ZUS dostałam od 3 stycznia i zabiegi miałam bardzo lekkie że względu na to, iż w momencie przyjazdu do ośrodka nie minęło 3 m-ce od operacji. (zabrakło kilku dni do tych wymaganych 3 m-cy).
Dzisiaj wybrałabym opcje wyjazdu w późniejszym terminie i porządną rehabilitację.
Można mieć jedno i drugie: ja po operacji jw pojechałam na poszpitalne ale forma: leczenie a nie rehabilitacja też w Inowrocławiu w Kujawiaku w dwa miesiące po operacji, a potem (8 miesięcy po operacji) dostałam rehabilitację poszpitalną w Busku (z tym, że to wszystko na NFZ a nie ZUS).

Pewnie to ten sam doktor w Inowrocławiu - był aż za bardzo ostrożny i dostałam samą magię (crio, laser, kąpiele itp) a tak naprawdę żadnej rehabilitacji, nie zgodził się nawet na żadne ćwiczenia (jakie robiłam od miesiąca na zlecenie rehabilitanta z przychodni rehabilitacyjnej). Nie dał mi też skierowania na ćwiczenia w basenie, mówiąc, że to za wcześnie - i trochę to rozumiem, gdyż ćwiczenia takie tak, ale powinny być indywidualnie dobierane a nie w grupie osób o różnych problemach. Ja jednak chodziłam indywidualnie na basen termalny i sama trochę pływałam i trochę ćwiczyłam, jak umiałam.

Natomiast w Busku (Słowacki) miałam już wreszcie prawdziwą rehabilitację przez 4 tygodnie i doskonale mi to pomogło. Najbardziej ćwiczenia codzienne w basenie, pływanie (prywatnie), indywidualna terapia manualna z doskonałym rehabilitantem i UGUL, gdzie mogłam wykonywać moje domowe ćwiczenia zadane mi przez rehabilitanta jeszcze wcześniej.

Warto wiedzieć - mnie uświadomiono tutaj na forum i staram się przekazywać tę wiedzę innym - że po operacji można dostać skierowanie tak na leczenie w szpitalu uzdrowiskowym (3 tygodnie) jak potem na rehabilitację w takim szpitalu.

Jeszcze ta kwestia 3 miesięcy jeśli chodzi o rehabilitację: zauważyłam, że tu zdania są podzielone - mój neurochirurg mówił mi, że rehabilitacja po 3 miesiącach a wcześniej jedynie spacery, ale słyszałam od innych lekarzy i rehabilitantow, że warto rozpocząć rehabilitację wcześniej, a nawet natychmiast po operacji. Zgadzam się z tym, ponieważ co to znaczy rehabilitacja: można rehabilitować się na leżąco, można wykonywać niewielkie ćwiczenia, które wzmocnią organizm zamiast jedynie odpoczywać. Ważne, żeby się nie forsować i wpoić sobie taki sposób wykonywania różnych ruchów, żeby sobie nie szkodzić. W każdym razie według mnie te słynne 3 miesiące bez rehabilitacji to mit, ostrożność. Ja po trzech miesiącach zaczęlam się czuć gorzej, właśnie dlatego, że wtedy niby przyszedł moment, kiedy mogłam zacząć robić różne rzeczy, których wcześniej nie robiłam - i mój organizm zaczął się buntować.

Oczywiście, rehabilitacja powinna być przeprowadzona przez osobę, która wie jak to robić żeby pomóc a nie zaszkodzić, szczególnie na tym wcześniejszym etapie (ale tak naprawdę, to zawsze...).
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Rehabilitacja po operacji kręgosłupa

Post autor: Felice »

SławaAnna jestem teraz z Tapamaraba w Busku,ona na rehabilitacji 28 dniowej,ja na ogólnoustrojowej. Wymieniamy poglądy o leczeniu czasem przy kawce,czasem na spacerach. Świetnie nas rehabilitują w szpitalu wojskowym. Pozdrawiamy.
SlawaAnna
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 185
Na forum od: 04 paź 2015 11:55
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 3

Re: Rehabilitacja po operacji kręgosłupa

Post autor: SlawaAnna »

No, czyli potwierdzasz to co napisałam (a co wiedziałam od Ciebie! :kwiat: )
Pozdrawiam Was ciepło i pozdrówcie Busko :) I rehabilitujcie się ładnie :)
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Rehabilitacja po operacji kręgosłupa

Post autor: Felice »

Jestem juź w powrotnej drodze do domciu,minęło jak z bicza strzelił.
A tak dla informacji Rafał jest też już pod zarządami Słowackiego.
SlawaAnna
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 185
Na forum od: 04 paź 2015 11:55
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 3

Re: Rehabilitacja po operacji kręgosłupa

Post autor: SlawaAnna »

Słowacki miał chyba w marcu 2018 otworzyć nowoczesne centrum z basenami termalnymi, ciekawa jestem, czy już otworzył i jak to działa?
ODPOWIEDZ