chondropatia kolan

Rehabilitacja narządu ruchu. Sanatoryjne leczenie chorób stawów, kręgosłupa, ograniczenia ruchowe, stany pourazowe stawów i kości.
ibizka wielkopolska
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1057
Na forum od: 01 gru 2012 20:00

chondropatia kolan

Post autor: ibizka wielkopolska »

Pytanie do kuracjuszy. Czy chondropatia kolan podlega leczeniu sanatoryjnemu
Awatar użytkownika
Selene
W naszej pamięci
W naszej pamięci
Posty: 5125
Na forum od: 16 maja 2010 11:51
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 12

Re: chondropatia kolan

Post autor: Selene »

Witaj Ibizko :)

Jako, że nie wiem czy masz chondropatę zwyrodnieniową czy też pourazową to ni mniej ni więcej jak najbardziej powinnaś otrzymać skierowanie.
Jest ona wskazana aby wzmocnić chrząstkę stawową stąd też rehabilitacja zapobiegawcza jest jak najbardziej wskazana.
Ibizko czy brałaś zastrzyki z kwasem HIALURONOWY :?:

Pozdrawiam :)
ibizka wielkopolska
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1057
Na forum od: 01 gru 2012 20:00

Re: chondropatia kolan

Post autor: ibizka wielkopolska »

Witaj Selene. Chondropatia dotyczy mojej 14 letniej córki. Nie jest pourazowa. Poprostu bolały ją kolana i zaczęłam drążyć temat. Ortopeda podczas 5 minutowej wizyty tak t ę przypadłość zdiagnozował. Zostawił mnie w osłupieniu i z zaleceniami ćwiczeń. Bez wyjaśnienia powagi sytuacji , ot cała służba zdrowia, Zaczęłam czytać w internecie i zbladłam. Wszędzie szukam co robić . Na zdjęciu rentgenowskim nie ma zmian ale muszę znależć drogę aby do nich nie doszło.
mariolaa
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 565
Na forum od: 16 mar 2011 20:33

Re: chondropatia kolan

Post autor: mariolaa »

Ibizka najlepiej skonsultować jeszcze z innym ortopedą. Bóle stawów kolanowych często też pojawiają się u młodzieży w okresie dojrzewania i dlatego trzeba poprawnie zdiagnozować. Odpowiednie ćwiczenia na pewno wzmocnią kolana i mięśnie nóg. O sanatorium poproś wprost lekarza. Oj ta nasza służba zdrowia - Właśnie tego nam brakuje - właściwej szerszej informacji od lekarzy na temat choroby a czytając w necie domyślamy się najgorszego to prawda. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Selene
W naszej pamięci
W naszej pamięci
Posty: 5125
Na forum od: 16 maja 2010 11:51
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 12

Re: chondropatia kolan

Post autor: Selene »

Ibizko, Mariolaa ma rację, koniecznie powinnaś skonsultować u innego lekarza i jeżeli jest to możliwe zrobić rezonans magnetyczny kolan.
W moim przypadku właśnie rezonans wykazał chondropatię. Prześwietlenie i USG nic nie wykazało.

Powodzenia i pozdrawiam :)
ibizka wielkopolska
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1057
Na forum od: 01 gru 2012 20:00

Re: chondropatia kolan

Post autor: ibizka wielkopolska »

Selene właśnie myślałam żeby zrobić rezonans magnetyczny , czy od lekarza rodzinnego dostanę skierowanie? Oczywiście ja muszę zapłacić. Bo bez skierowania chyba mi nie zrobią? JaKIE MASZ ZALECENIA W TEJ CHOROBIE? Podziel się wszystkimi informacjami ,które posiadasz bo ja błądzę jak we mgle.
forumowicz

Re: chondropatia kolan

Post autor: forumowicz »

ibizka pisze:Selene właśnie myślałam żeby zrobić rezonans magnetyczny , czy od lekarza rodzinnego dostanę skierowanie? Oczywiście ja muszę zapłacić. Bo bez skierowania chyba mi nie zrobią? JaKIE MASZ ZALECENIA W TEJ CHOROBIE? Podziel się wszystkimi informacjami ,które posiadasz bo ja błądzę jak we mgle.
Witaj Ibizka ,sorki ,że się wcinam ,nie bładz we mgle :( ,rezonans zawsze mozna dostać od lekarza rodzinnego i nie płacisz w takim przypadku,natomiast lepiej byś ukierunkowała siebie ,pod kątem schorzenia do lekarza specjalisty.
Poprowadzi leczenie ,a jego skierowanie na rezonans ,bedzie bardziej autorytatywne..
W tej sprawie warto pytać tych ,którzy mają doświadczenie.
Pozdrawiam serdecznie :)
Awatar użytkownika
Selene
W naszej pamięci
W naszej pamięci
Posty: 5125
Na forum od: 16 maja 2010 11:51
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 12

Re: chondropatia kolan

Post autor: Selene »

Witaj Ibizko :)

Skierowanie na rezonans wystawi Twojemu dziecku ortopeda ( nie sądzę aby to zrobił lekarz rodzinny ). Koszt rezonansu pokrywa NFZ ale okres oczekiwania może być koszmarnie długi. Możesz zrobić prywatnie ale jest to kosztowne bo ok 1000 PLN.
Jest wiele metod leczenia chondropatii. W moim przypadku była to artroskopia. A teraz przez okres 1 miesiąca biorę doustnie leki na bazie glukozaminy. Potem 1 miesiąc przerwy, kontrola u ortopedy i znów przez miesiąc leki. Nie zdecydowałam się na zastrzyki z kwasem HIALURONOWY bo to też jest bardzo drogie. Powinno się wziąć 2 serie po 3 zastrzyki a jedna seria to koszt ok 1000 PLN. I oczywiście rehabilitacja ruchowa. Powinno się ćwiczyć codziennie ale... no właśnie nie zawsze się to udaje. ;)

Pozdrawiam :)
ibizka wielkopolska
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1057
Na forum od: 01 gru 2012 20:00

Re: chondropatia kolan

Post autor: ibizka wielkopolska »

Dzięki wszystkim i proszę o jeszcze. Na czym polega ta artroskopia?
Awatar użytkownika
Asik
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1858
Na forum od: 18 wrz 2012 16:05
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 3

Re: chondropatia kolan

Post autor: Asik »

Witajcie :)
Mam prośbę - czy ktoś z forumowiczów zdecydował się na zastrzyki z kwasu hialuronowego i mógłby napisać kilka słów o efektach leczenia?
ODPOWIEDZ