Groty solne

Sanatoryjne leczenie dróg oddechowych. Leczenie takich chorób jak astma, alergia oddechowa, nawracające zapalenie zatok, oskrzeli, płuc...
Zosia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1947
Na forum od: 29 gru 2009 15:33
Oddział NFZ: Podlaski

Groty solne

Post autor: Zosia »

Witam! Będąc w Polańczyku w Plonie po raz pierwszy spotkałam się z przyznawaniem większości kuracjuszy groty solnej(45 min ) jako zabiegu. Oczywiście gdzie jest zamontowany generator aerozolu stwarzany jest klimat morski i wówczas jest to zabieg leczniczo-rehabilitacyjny. Generatory jednak są drogie i rzadko gdzie są. Rozpoznać można po rozchodzącej się mgiełce. Natomiast grota np w Polańczyku jak i większość z nich służą tylko relaksacji .Stężenie NaCl jest śladowe a stężenie jodu czy magnezu poniżej wykrywalności nawet przez specjalistyczny sprzęt. Po przyjeździe poczytałam trochę na ten temat i kochani więcej skorzystamy na spacerze na dworze niż w pomieszczeniu 10os.jeden obok drugiego słuchając często czyjegoś pochrapywania :shock: . Sanatorium przyznając taką grotę za zabieg nie daje już kuracjuszowi innego być może bardziej potrzebnego zabiegu . Tak ,że przestrzegam- na groty decydujmy się świadomie i nie dajmy sobie ich wciskać jako zabiegów no chyba, że jak Eden mają generator. Pozdrawiam serdecznie :)
forumowicz

Re: Groty solne

Post autor: forumowicz »

Dokładnie tak jest jak Zosiu napisałaś,ale jeśli to nawet nie są profesjonalne ;) groty ,to ten spokój ,spiew ptaków ,szum fal etc działa zbawiennie na nasze organizmy.Czym innym jest fakt ,że to może ;) nie powinien byc zabieg zapisywany przez lekarza :?: .Chociaż dobry lekarz w pierwszym kontakcie w sanatorium w mig potrafi się zorientowac ,że pacjentowi jest taki relax wrecz niezbędny.Tak mnie np ocenił w Continentalu lekarz i miał wtedy 100% racji .Czyli ...co pacjent to tez inne zalecenia. :) Czasami więc warto zaufać :)
Awatar użytkownika
moniczka_wi
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 13
Na forum od: 15 lip 2014 22:23
Oddział NFZ: Mazowiecki

Re: Groty solne

Post autor: moniczka_wi »

Ktoś mi kiedyś odradzał groty. Powiedział, że wiruje tam w powietrzu mnóstwo wirusów i bakterii. Nie wiem, czy to prawda, sama lubię odwiedzać groty solne.
Awatar użytkownika
Narewka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 931
Na forum od: 19 wrz 2011 19:31
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 33

Re: Groty solne

Post autor: Narewka »

Sanatorium Przy tęzni w Inowrocławiu też ma grotę solną i widziałam przed nią kuracjuszy z kartami, czyli zabieg.Ja tam też bywałam, ale wieczorkiem, raczej relaksacyjnie, bo jednak właściwości lecznicze chyba są niewielkie.
Awatar użytkownika
Ramona2
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2008
Na forum od: 18 paź 2014 18:51
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Groty solne

Post autor: Ramona2 »

Nie spotkałam się z tym, żeby grota solna była traktowana jako zabieg. Raczej można wykupić karnet i chodzić relaksacyjnie, ja tak robiłam
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Nutka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 31258
Na forum od: 20 lut 2015 19:53
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Groty solne

Post autor: Nutka »

Ramona2 pisze:Nie spotkałam się z tym, żeby grota solna była traktowana jako zabieg. Raczej można wykupić karnet i chodzić relaksacyjnie, ja tak robiłam
Pozdrawiam
Ramonko,teraz wszystko jest możliwe ;)
Ja będąc ostatnio w Krynicy,to picie wody było traktowane jako zabieg.Z 54 gwarantowanych przez NFZ zabiegów, miałam 60 w tym 20 zabiegów w postaci picia wody :evil:
Tak się teraz dba o kuracjuszy :evil:
Zosia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1947
Na forum od: 29 gru 2009 15:33
Oddział NFZ: Podlaski

Re: Groty solne

Post autor: Zosia »

A to tak informacyjnie gdyby kogoś zainteresowało.

Zestawienie wyników pomiarów aerozolu w różnych obiektach.
Miejsce pomiaru NaCl mg/m3 J- ?g /m3 Inne składniki aerozolu mg/dm3
KopalnieBochnia
Komora podziemna 6 prób śr. 16,0 < 0,1 < 1 mg Ca2+ i Mg2+
Wieliczka Komora podziemna 10 prób śr. 24,0 < 0,1 ślady Ca2+ i Mg2+ nieoznaczalne ilościowo
Obiekty naziemnie (tzw. groty)
Grota I 11 prób 0,5-1,3 nie stw. ślad Ca2+ nieoznaczalny ilościowo
Grota II 22 próby 0,8-1,4 nie stw. ślad Ca2+, K+, Mg2+ < 0,5
Grota III *) 15 prób 26,0-494,0 0,63 nie oznaczano
Grota IV 14 prób 0,9-4,7 nie oznaczano ślad Ca2+, K+, Mg2+ < 0,5
Grota V 6,0-8,0 nie oznaczano nie oznaczano
Strefa okołotężniowa i nadmorska
Świnoujście 1,06-3,8 0,4-3,10 nie oznaczano
Kołobrzeg 0,66-2,21 ślady-0,27 nie oznaczano
Ciechocinek 0,24-9,83 0,083-3,74 nie oznaczano
Inowrocław 1,6-67,4 **) nie stwierdzono nie oznaczano
Konstancin 33,0-61,0 ***) 2,3-5,9 nie oznaczano

*) obiekt z agregatem wytwarzającym suchy aerozol solny. **) przy silnym wietrze od strony tężni. ***) „wewnątrz” obiektu – przy działającym rozpylaczu solanki.

Reasumując kopalnie, tężnie i grota III (z agregatem) poza tym lepszy spacer :)
Awatar użytkownika
Narewka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 931
Na forum od: 19 wrz 2011 19:31
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 33

Re: Groty solne

Post autor: Narewka »

Przez 10 lat jeździłam co roku na leczenie do Wieliczki.Przespałam tam wiele nocy, oddychałam tym powietrzem w niejeden dzień i stwierdzam, ze to było doskonałe leczenia astmy i wszelkiego rodzaju alergii.Komory solne byly na głębokości 211 metrów i to dopiero było skuteczne leczenie.
Awatar użytkownika
Ramona2
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2008
Na forum od: 18 paź 2014 18:51
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Groty solne

Post autor: Ramona2 »

Danusiu pewnie to o to chodzi, żeby dawać jak najmniej droższych zabiegów a uzupełniać obowiązującą liczbę zabiegów karnetem do groty solnej czy też na wodę.Ciekawe co jeszcze wymyślą.
Pozdrawiam '
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Groty solne

Post autor: Felice »

Ja będąc ostatnio w Krynicy,to picie wody było traktowane jako zabieg.Z 54 gwarantowanych przez NFZ zabiegów, miałam 60 w tym 20 zabiegów w postaci picia wody :evil:
No niestety tak jest,ze dobrem naturalnym Krynicy są wody pitne,a leczenie uzdrowiskowe polega na wykorzystaniu naturalnych bogactw i czynników fizycznych, tj.:
-wód mineralnych (kąpiele lecznicze, kuracje pitne, inhalacje, ćwiczenia w basenach);
W innych miejscowościach możesz w tej wodzie np. kąpać się.. ;)
ODPOWIEDZ