Avatar

W tym miejscu piszemy o sprawach związanych z funkcjonowaniem Forum od strony technicznej.
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7120
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Avatar "Ewasi"...

Post autor: jacky6 »

...
Jest naprawdę imponujący ...
amen ..
:mrgreen: :ugeek:
forumowicz

Re: Avatar

Post autor: forumowicz »

dziękuję ewasia.
Bardzo ładny avatarek masz. Tajemnice leśnej natury... rusałka, driada, słowiańska Żywia?
Zdecydowanie ładniejszy niż poprzedni.
Awatar użytkownika
ewasia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 585
Na forum od: 20 paź 2014 17:51
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Avatar

Post autor: ewasia »

Witam :kwiat: dziękuję .......mnie również się spodobał.... :kwiat: :D
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Avatar

Post autor: BozenaMat »

Trochę już zakurzony temat, ale w wolnych chwilach poczytuję sobie forum (szczególnie sprawy techniczne i opinie o sanatoriach). Na razie oczekuję na przydział do sanatorium więc doświadczeń z pobytu tam nie mam, a wolnego czasu troszkę jest więc słów parę w tym temacie.

Jeżeli ktoś ma jakieś zdjęcie i chce je wstawić jako awatar, to najlepiej zmniejszyć go do rozmiaru takiego jak podaje admin (160x160) i zapisać w formacie GIF. Wszystkie inne formaty (JPG, PNG, BMP) są prawie drugie tyle większe.
Dziś pobawiłam się swoim awatarem (stworzyłam go w Photoshopie z kilku obrazów PNG) i jak zapisany w formacie JPG miał wielkość 27 KB, to zapisany w formacie GIF zszedł do 8,06 KB.
Hymmmmm........ no to tyle co do awatarów. Idę czytać dalej :lol: :lol:
Awatar użytkownika
administrator
Administrator
Posty: 1528
Na forum od: 28 lis 2008 22:27
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 1

Re: Avatar

Post autor: administrator »

Różnica między plikami gif a jpg jest nieco głębsza. Otóż gif ma ograniczoną liczbę kolorów i trudno byłoby w nim zapisać np. zdjęcie. Proszę testowo otworzyć jakieś zdjęcie z aparatu zapisane jako jpg np. w programie Paint, a następnie spróbować je zapisać w formacie gif (zapisz jako). Tu może nastąpić zdziwienie.
Akurat w Pani przypadku awatar ma ledwie 3 kolory więc gif może zajmować mniej miejsca niż jpg, ale to tylko określone przypadki. Poza tym formaty te są przeznaczone do zupełnie różnych celów. W gif można zapisać np. animowane obrazy np. takie ikonki :serce: czego nie da się zrobić w jpg. W przypadku zdjęć, przewaga jpg jest bezapelacyjna. Dodatkowo można tu określić stopień kompresji.
Cieszę się jednak, że zapoznaje się Pani z działem technicznym, wiedza zawsze się przydaje, a potem można też komuś pomóc, podpowiedzieć coś.
Pozdrawiam serdecznie :)
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Avatar

Post autor: BozenaMat »

Ależ wszystko to co Pan pisze wiem. Znam pliki GIF, JPG czy inne, wiem co się w nich zapisuje. Mój post nie miał na celu "wymądrzanie" się, ale w prostu sposób przybliżenie zmniejszenia prostych obrazów.
Każda kompresja i zmniejszenie rozdzielczości niesie za sobą pogorszenie jakości.
Mnie po prostu chodziło, że na potrzeby awataru wystarczy zapisać plik w innym niż JPG formacie i zmniejszy nam się jego wielkość w KB. W sumie nawet zdjęcia na potrzeby awataru aż tak wiele nie stracą.
Zrobiłam mały test. Pierwsze zdjęcie skompresowałam z rozdzielczości 1600x900 do rozdzielczości 160x90 i zapisałam jako JPG (w Photoshopie, Painta nie używam).
Drugie skompresowane z 1600x900 zapisane w rozdzielczości 160x90 jako GIF.
JPG ma 32 KB, GIF tylko 8,30. Jakościowo przy wklejeniu na Forum... wiele się nie różnią. Tu nie mogę wkleić załącznika GIF, ale sprawdziłam na awatarze :lol:
Pozdrawiam i już nie "marudzę" :lol:
Awatar użytkownika
administrator
Administrator
Posty: 1528
Na forum od: 28 lis 2008 22:27
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 1

Re: Avatar

Post autor: administrator »

Cieszę się, że sprawdza Pani różne możliwości. To bardzo dobrze. Nie traktuję tego jako "wymądrzanie". Ja też uczę się całe życie.
Co do obrazków...
Może Pani testowo sprawdzić ile zajmują awatary kilka postów wyżej - ewasi czy jacky6. To są pliki jpg 7-8kB, po zapisaniu jako gif, zajmą ok 11-12kB. No i nastąpi oczywiście pewna utrata jakości.
Ale jeśli chodzi o awatary, to tak naprawdę nie będzie miało znaczenia pod względem wielkości pliku to czy zapiszemy obrazek jako jpg czy gif. Te obrazki są małe więc i różnica niewielka.
A wspomniałem o programie Paint dlatego, że dostęp do niego ma prawie każdy używający PeCeta. Photoshop jest programem płatnym i nie sądzę by ktoś z forumowiczów jeśli nie zajmuje się na co dzień grafiką, zechciał za niego płacić po to by zrobić sobie awatar. W każdym przypadku staram się podawać rozwiązania najprostsze i bezkosztowe dla forumowiczów.
Pozdrawiam serdecznie życząc wielu ciekawych eksperymentów na obrazach i wielu postów na forum NS :)
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Avatar

Post autor: BozenaMat »

To ja jeszcze tylko 2 zdania.
Co do zmiany wielkości obrazów, to nie nawiązałam do kompresji online, bo czasem wyjeżdżam i niestety wtedy nie mam dostępu do Internetu i tylko poprzez programy na komputerze mogę bawić się grafiką. Stąd był ten Photoshop.
I jest całkiem podoby program GIMP, bezpłatny ... też służący do obróbki graficznej (jeżeli ktoś lubi się tak bawić).

No to taka mała zabawa tak na szybko, z pozdrowieniami dla wszystkich :)
Z czegoś takiego.....
nastol.com.ua-197223.jpg
coś takiego..... :)
0.jpg

I dziękuję Adminie i wszystkim za ciepłe przyjęcie :)
Awatar użytkownika
administrator
Administrator
Posty: 1528
Na forum od: 28 lis 2008 22:27
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 1

Re: Avatar

Post autor: administrator »

GIMPa polecam. Trochę trudny do nauczenia ale ma wielkie możliwości i jest bezpłatny.

Dziękujemy za pozdrowienia :)

Pozdrawiam również!
Awatar użytkownika
Cygana
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 576
Na forum od: 18 lut 2018 00:29
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Avatar

Post autor: Cygana »

Do administratora :?: chcę zmienić awatar ponieważ na forum ktoś już ma taki sam ,używam tylko smartfona,pobrane zdjęcie z telefonu po zmniejszeniu jest ciągle za duże, podaje się a jednocześnie proszę o pomoc w zmianie ,dziękuję pozdrawiam :x proszę PW
ODPOWIEDZ