Zwolnienie czy urlop?

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
forumowicz

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: forumowicz »

darek pisze
Wg wytycznych ZUS -
Zasiłek chorobowy płaci zakład pracy w wymiarze 35 dni za pracownika do 50 roku życia od 36 dni przejmuje ZUS

Natomiast pracownik powyżej 50 roku czyli dzień po URODZINACH jego pracodawca płaci TYLKO pierwsze 15 dni NASTEPNE płaci ZUS




wydaje mi się że pierwsze 33 dni chorobowego i odpowiednio 14 dni zakład pracy płaci wynagrodzenie za czas choroby a później zasiłek chorobowy płaci ZUS :)
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: Felice »

Zwolnienie L-4 podczas pobytu w sanatorium ..UNIEMOŻLIWIA KORZYSTANIE Z ZABIEGÓW !!!
Darku,bzdury piszesz...Moja koleżanka złamała rękę pierwszego dnia pobytu w sanatorium (farciara ;) ),za pobyt dostała zwolnienie,a z zabiegów korzystała zgodnie z zaleceniem.Zmieniono jej tylko wodne ,bo gips trochę uniemożliwiał normalne korzystanie.Ja w czasie choroby i zwolnienia normalnie korzystałam z zabiegów,które pomagały mi w powrocie do zdrowia.
Znam też przypadki gdzie lekarz przed wyjazdem wystawił zwolnienie na pobyt w sanatorium,bo jest to możliwe.
forumowicz

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: forumowicz »

o właśnie. Jak byłam we wrześniu w sanatorium to babka też złamała rękę zaraz na początku turnusu. Nie wiem czy miała zwolnienie bo może nie było jej potrzebne ale z zabiegów korzystała na pewno bo widziałam. A przecież jej stan zdrowia się zmienił ale nie było to wskazaniem do wstrzymania zabiegów. Poza tym zazwyczaj osoby pracujące jak złamią rekę to idą na zwolnienie. Więc pewnie gdyby było jej potrzebne to by wystawili.
bozenkagr
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 328
Na forum od: 28 lut 2014 19:38
Oddział NFZ: Podkarpacki
Staż sanatoryjny: 10

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: bozenkagr »

witam
Darku, nawet tego niuansiku u mnie nie było (nie tylko ja korzystałam z takiego zwolnienia). Z zabiegów korzystałam cały czas.
Ale gdy będąc pierwszy raz w sanatorium rzeczywiście byłam chora, z zabiegów lekarz zabronił mi korzystać, ale o zwolnieniu nie wspomniał. :)
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7780
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: darek »

Cóż Bożenko trudno mi polemizować jednakże podczas ostatniego mego pobytu w sanatorium ( Ja byłem na tzw poszpitalnym ).

Pewna Pani rozchorowała się miała Problem z temperaturą etc -prawdopodobnie przeziębiła sie od przeciągów na bazie zabiegowej i OTRZYMAŁA od Doktora sanatoryjnego tzw L-4 bodajże w wymiarze 6-7 dni.
Pierwszym co Było BYŁO ZABRANIE Karty zabiegowej.
Okazało się ,że w czasie kiedy miała absencję chorobową nie mogła korzystać z zabiegów dodatkowo w wpisie miała napisane ,ze pobyt sanatoryjny przerwany był chorobą w wymiarze ...dni i miast 54 zabiegów -nie WYKORZYSTANO - 17 zabiegów
Cóż to widziałem taki wypis.

Czyli moga to być Nowe Zmiany
forumowicz

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: forumowicz »

Darku,
może tu chodzi o to, że tylko przy niektórych chorobach są przeciwskazania do pobierania zabiegów a przy innych nie ma? Jak człowiek jest przeziębiony to powinien dać odpocząć organizmowi a zabiegi nieraz bywają wysiłkiem. Natomiast przy złamaniach czy stłuczeniach takich przeciwskazań nie ma np. ktoś złamie rękę to nogi może leczyć prawda? A na złamanie i tak zwolnienie dostanie. Tak że przeciwskazaniem do zabiegów raczej nie jest zwolnienie lekarskie tylko stan zdrowia i samopoczucie kuracjusza :)
Tak mi się wydaje przynajmniej.
unana
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 174
Na forum od: 23 sty 2015 21:06
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 14

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: unana »

Casandra zgadzam się z Tobą.
unana
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 174
Na forum od: 23 sty 2015 21:06
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 14

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: unana »

Nie chce mi się wszystkiego czytać więc może się powtórzę... korzystam ze zwolnień lekarskich wystawianych w ostatnim dniu pobytu w przypadku zus, wcześniej oczywiście zgłaszam, że chcę zwolnienie. Otrzymuję tak jak ktoś powiedział 80% wynagrodzenia. Na początku jeździłam biorąc urlop ale za którymś razem usłyszałam , że nie choruję i jeżeli będzie mi potrzebna dokumentacja chorobowa to mi się to okroi... i tak było. Szkoda mi było stracić wynagrodzenie to straciłam coś innego.
forumowicz

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: forumowicz »

a w przypadku wyjazdu z NFZ-u?. Bo z ZUS to sytuacja jest jasna i klarowna, spór dotyczy zwolnień lekarskich przy sanatorium NFZ, ew. sytuacji, w których ktoś (na. ja, bo tak robię) bierze zwolnienie lekarskie na zabiegi fizykoterapii w przychodni/szpitalu na podstawie skierowania lekarza POZ lub specjalisty ale nie wyjeżdża z miejsca zamieszkania.
Awatar użytkownika
mercedes
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 343
Na forum od: 02 mar 2012 13:58
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 17

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: mercedes »

witam - ja tez jezdze w ramach zwolnienia lekarskiego w koncu jade sie leczyc a urlop jest moj - pozdrawiam
ODPOWIEDZ