odpis od podatku

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
jan19557
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7751
Na forum od: 15 sie 2012 13:01
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 22

Re: odpis od podatku

Post autor: jan19557 »

Żona miała 3 grupę i nie mogłem odpisywać pobytu sanatoryjnego. Sprawdzone w US, chyba że nowe przepisy coś zmieniły ale nie sądzę.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20131
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: odpis od podatku

Post autor: Felice »

Właśnie zaraz po twoim wpisie sprawdziłam....wszystkie grupy mogą odpisać i tylko za pobyt rehabilitacyjny.
Awatar użytkownika
jan19557
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7751
Na forum od: 15 sie 2012 13:01
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 22

Re: odpis od podatku

Post autor: jan19557 »

Zgodnie przepisami art. 26 par. 7a Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tylko osoby uznane za niepełnosprawne lub opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą korzystać z tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Osoby posiadające orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności mogą odliczać:

adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności – tj. montaż specjalistycznego sprzętu umożliwiającego prowadzenie pojazdu osobie z różnego rodzaju ograniczeniami (dokumentujemy to stosownymi fakturami),
zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych, niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności (z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego),
zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym – udokumentowaną stosowną fakturą wystawioną w ośrodku wpisanym na listę miejsc organizujących turnusy rehabilitacyjne (rejestr ośrodków mogących organizować turnusy rehabilitacyjne znajdziemy na stronie: ebon.mpips.gov.pl),
odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne (udokumentowana fakturą za pobyt w ośrodku, który może świadczyć usługi leczniczo-uzdrowiskowe)
opłacenie tłumacza języka migowego (dokumenty potwierdzające wykonanie usługi przez firmę bądź osobę fizyczną),
kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością oraz dzieci osób z niepełnosprawnością, które nie ukończyły 25. roku życia (kwoty potwierdzone fakturą),
leki – w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba z niepełnosprawnością powinna stosować określone leki – stale lub czasowo (wydatki dokumentujemy fakturami). Niezbędne jest posiadanie zaświadczenia wydanego przez lekarza specjalistę o konieczności przyjmowania leków w danym roku podatkowym. Trzeba zatem odpowiednio wcześnie zadbać o takie zaświadczenie lekarskie (dotyczące lekarstw, a nie np. suplementów diety). Nie ma ustalonego wzoru tego zaświadczenia;
odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem:
a) na turnusie rehabilitacyjnym,
b) w zakładach, o których mowa wyżej,
c) na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży, o których mowa wyżej.
Wydatek możemy udokumentować biletem na przejazd i potwierdzeniem pobytu.
Począwszy od rozliczenia za 2017 rok, niezależnie od stopnia niepełnosprawności można odliczyć od podatku używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby z niepełnosprawnością lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę z niepełnosprawnością albo dziecko z niepełnosprawnością, które nie ukończyło 16. roku życia. Od rozliczenia za 2017 r. nie jest ważny cel przejazdu (wcześniej były to jedynie potrzeby związane z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne).
Ulga przysługuje osobom z niepełnosprawnością lub podatnikom mającym na utrzymaniu osoby z niepełnosprawnością, których dochód (tj. dochód osób będących na utrzymaniu) nie przekracza 12 krotności renty socjalnej. Kwota odliczenia nie może przekraczać w roku podatkowym 2280 zł. Odlicza się kwotę faktycznie poniesionego wydatku. Nie jest wymagane posiadanie dokumentu stwierdzającego wysokość poniesionych wydatków (np. faktur za paliwo).
Wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentów, które potwierdzają ich poniesienie. Może to być np. faktura, rachunek, dowód wpłaty na poczcie lub potwierdzenie przelewu bankowego.

Więcej informacji dotyczących ulgi rehabilitacyjnej można znaleźć na stronach Ministerstwa Finansów.
Awatar użytkownika
andrzej1955
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 19424
Na forum od: 27 sty 2011 16:52
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Re: odpis od podatku

Post autor: andrzej1955 »

Nie wiem jak u Was ale u mnie stronka się nie otwiera z uprawnionymi Ośrodkami-tu jednak jest ten szkopuł o którym pisałem-chyba że US mogą sobie same interpretować przepisy-trzeba chyba sprawdzić u siebie co rozliczają i to będzie pewnik-przynajmniej u mnie,Dziękuję za informacje w tym temacie,Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
BarbaraB64
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 335
Na forum od: 01 mar 2019 18:01
Oddział NFZ: Śląski

Re: odpis od podatku

Post autor: BarbaraB64 »

https://empatia.mpips.gov.pl/dla-swiadc ... a-osrodkow
Tutaj można sprawdzić czy ośrodek lub organizator ma uprawnienia do organizowania turnusów rehabilitacyjnych .
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20131
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: odpis od podatku

Post autor: Felice »

Andrzej wczytaj się dokładnie w zarządzenie...tam jest więcej możliwości. Nigdy nie byłam na turnusie w ośrodku organizującym pobyty rehabilitacyjne,a odpisy robiłam kilka razy.
Awatar użytkownika
jan19557
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7751
Na forum od: 15 sie 2012 13:01
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 22

Re: odpis od podatku

Post autor: jan19557 »

Ja to robię za każdym razem i nie przypominam sobie abym miał kiedyś napisane , że jest to turnus rehabilitacyjny. Wystarczy że jest pieczątka sanatorium. Oczywiście dotyczy to pobytów w ramach NFZ bo pefron już wymaga takiego wpisu a tylko te pobyty można odpisać. Na ZUS są takie wpisy ale tego nie odpisujemy bo nic nie płacimy. Sprawdziłem właśnie swoje papiery z ostatnich 16 lat
Awatar użytkownika
BarbaraB64
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 335
Na forum od: 01 mar 2019 18:01
Oddział NFZ: Śląski

Re: odpis od podatku

Post autor: BarbaraB64 »

Jan w PCPR jak wypisywałam papiery gdzie i kiedy jadę na turnus w rubryce jaki rodzaj turnusu nie można było wpisać że to turnus rehabilitacyjny tylko usprawniająco - rekreacyjny , też mam zamiar odpisać kwotę którą sama musiałam dopłacić po otrzymaniu dofinansowania .
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20131
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: odpis od podatku

Post autor: Felice »

Jan jak w pieczątce masz zakład leczniczy to wiadomo że nie o sprzedaż gruszek chodzi.
Ale są inne firmy mające zabiegi i wtedy musi wynikać z faktury,że pobyt nie był wypoczynkowy tylko rehabilitacyjny. Tak mnie uświadomiono w US i tego się trzymam.
Awatar użytkownika
andrzej1955
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 19424
Na forum od: 27 sty 2011 16:52
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Re: odpis od podatku

Post autor: andrzej1955 »

Witam,troszkę namieszałem w swoim opisie na temat mojego zwrotu-otóż byłem tak naiwny że uważałem że kwota za zabiegi powinna być zwrócona w 100% a tu jest zwrot tylko 18% minus podatek-kwota wydawała mi się tak mała i myślałem że nie została uwzględniona,pełny zwrot jest tylko PEFRON,PCPR,mam nadzieję że na tym zamieszaniu skorzystali wszyscy zainteresowani a i ja mam pełną informacje-Dziękuję za informacje i przepraszam za zamieszanie,Pozdrawiam i Dużo Cennego Zdrówka Życzę :)
ODPOWIEDZ