L-4

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
forumowicz

Re: L-4

Post autor: forumowicz »

ignacy64 pisze: 06 gru 2018 18:59 Dziś doznałem szoku zgłaszam pani prezes że w wybieram się do sanatorium w styczniu z prewencji rentowej a ona mówi że musze wypełnić wniosek o wyjazd i ona zdecyduje czy pojadę na urlopie czy zwolnieniu lekarskim.Mam skierowanie.
Tak, można dostać szoku słysząc takie słowa, cóż szefowa chce stanowić własne prawa :roll: .

Na poważnie, to jest właśnie ta smutna rzeczywistość , niekiedy w naszych firmach nie łatwo jest pojechać do sanatorium czy na turnus rehabilitacyjny ba nieraz z 2-tygodniowym urlopem mogą być problemy . Prawo pracownika sobie , a "prawo" właściciela firmy sobie i co ma biedny pracownik zrobić :roll:

Oczywiste jest Ignacy , że na taki turnus nie musisz mieć zgody kierownictwa , na urlop musi być zgoda na L-4 nie .
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7819
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: L-4

Post autor: darek »

i wcale się Ignacemu nie dziwię /

W tej chwili działy HR -Personalne mają totalny Sajgon .
Odnośnie POJĘCIA Sanatorium Panie dostają BIAŁEJ GORĄCZKI .
Bo raz jedziesz jako :
* Uzdrowiskowe leczenie szpitalne w ramach L-4
* Uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne w ramach urlopu
Ale otrzymujesz też skierowanie z NFZ na
* Uzdrowiskową rehabilitacje w szpitalu uzdrowiskowym -oczywiście w ramach L-4
To przypadki znane z NFZ

Jest też wyjazd w ramach prewencji ZUS -oczywiście w ramach L-4

A co dla Osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu Znacznym ( tzw stara 1 Grupa) oraz w stopniu Umiarkowanym ( stara 2 grupa) ,którzy posiadają dodatkowe 10 dni urlopu ?

Pracownik otrzymuje skierowanie z NFZ na Uzdrowiskowe Leczenie Sanatoryjne i..... może w Normalnym niekoniecznie ZPCHR na wniosek lekarza zakładowego jest druk ..oddać swoje 10 dni urlopu dodatkowego i jechać na turnus na zasadzie ..Delegacji :)
Tak po powrocie oddaje do Kadr ksero wypisu plus delegację i zyskuje 5 dni urlopu .

Co do % wypłacie za tzw L-4 Normalny rewir w domu zawsze mam płacony 80% minus koszty , natomiast każdy pobyt jest rubryka w druku L-4 -SZPITAL wtedy pracodawca płaci 70% poborów
To jest jak Amen w pacierzu.
Niech wypowiedzą się Panie/Panowie pracujący w księgowości płacowej
Jeżeli jest inaczej będę Musiał oddać do sądu firmy ,które mnie przez kilka pobytów ....

Co zas tyczy się ilości dni wypłacanych za L-4 to do 50 roku pracodawca płaci do chyba 33 dni a później ZUS
dla 50+ limit jest niższy
moderator
Moderator
Posty: 431
Na forum od: 19 cze 2013 09:12

ZLA nie L-4

Post autor: moderator »

Gwoli formalności tzw. L4 nie istnieje od ok. 20 lat :) Przez dwie dekady funkcjonował druk ZUS ZLA, a od teraz formularz komputerowy e-ZLA. Nie wiem dlaczego wszyscy powtarzają L4. O ile można zrozumieć zwykłych ludzi, o tyle niezbyt można pojąć dlaczego wszyscy dziennikarze przy każdej okazji wymieniają L4, a nie poprawnie ZLA - "koniec L4!", "elektroniczne L4", "nie będzie papierowego L4", "sanatorium na L4",......
Nadal będzie istniało "papierowe" zwolnienie. Jest to przewidziane w przypadku awarii systemu komputerowego - pacjent powinien dostać wydruk formularza e-ZLA, a lekarz powinien wydrukować go również sobie bo będzie miał trzy dni na wprowadzenie go do systemu.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tytus
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 23
Na forum od: 13 kwie 2014 16:59
Oddział NFZ: Śląski

Re: L-4

Post autor: Tytus »

jan19557 pisze: 06 gru 2018 20:30 U mnie w pracy e- zwolnienia działają już od 2017 i nie było żadnych problemów wręcz odwrotnie, nie trzeba dostarczać druków L-4 do pracy.
U mnie też to działa. Pytałem tylko o pobyt w sanatorium.
Jeśli chodzi o te dwa dni po pobycie w san. to myślę, że lekarz nie będzie robił problemu.
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: L-4

Post autor: sztani »

O zwolnieniu na przyjazd tak jak pisze Jan nie słyszałem ( nie spotkałem się)i jest to chyba nie logiczne z mojego punktu widzenia . Natomiast po zakończonym turnusie z ZUS wypisywane jest dłuższe zwolnienie lekarskie o jeden lub dwa dni na dotarcie do domu . Bo wiadomo ,że jedni wracają i mają 200-300 kilometrów lub bliżej inni natomiast czasami i 700-800 km. a i dojazd jest często bardzo utrudniony (ze względu na połączenia) Mało korzystałem ze zwolnień ZLA raczej jadę mając urlop wypoczynkowy. Nie prawdą jest też stwierdzenie ,że jak się pracuje to jest się zdrowym . Pracuję nie biorę zwolnień i jak dotychczas nie miałem problemu z wyjazdami na turnusy rehabilitacyjne .Obecnie czekam na kolejny wyjazd. :)
beatricze
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 295
Na forum od: 10 sie 2018 23:35

Re: L-4

Post autor: beatricze »

Witam
I tu się zgadzamy :roll:
Awatar użytkownika
jan19557
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7752
Na forum od: 15 sie 2012 13:01
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 22

Re: L-4

Post autor: jan19557 »

Wracać może 2 dni a dojechać w 1. ciekawe :o . 3 razy z tej opcji korzystałem.
Awatar użytkownika
jan19557
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7752
Na forum od: 15 sie 2012 13:01
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 22

Re: L-4

Post autor: jan19557 »

Pracownik po roku od zgłoszenia swojej niepełnosprawności w zakładzie pracy ma prawo do 7- godzinnego dnia pracy z zachowaniem do pełnego wynagrodzenia. ma zakaz pracy w godzinach nocnych i nadliczbowych ma prawo do 10 dni dodatkowego urlopu jeśli nie korzysta z sanatorium lub urlop na cały czas pobytu w sanatorium . Można skorzystać z jednej lub drugiej opcji urlopu. Nie można łączyć. Mogę przytoczyć paragrafy ale nie dziś. Dokładne informacje można otrzymać od radcy prawnego bezpłatnie przy PCPR-ach
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14539
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: L-4

Post autor: ANDY12345 »

Nie do końca, tzw. zakłady pracy chronionej jakim są np. firmy ochroniarskie zatrudniają osoby niepełnosprawne w których jest praca zmianowa po 12 lub 24 godz dyżuru.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7819
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: L-4

Post autor: darek »

....na marginesie ostatnio jeden z Dyrektorów ds Administracji dzwoni do mnie .. Panie Darku czy Wy też zatrudniacie ...
.Pracowników Ochrony na wózkach
tak na wózkach inwalidzkich bez dolnej kończyny oraz !!!!! niewidomych ( Ciekawe czy z przewodnikiem ) bo zależy im na odpisie na PFRON a Ta firma daje 80% odpisu na PFRON mimo że odliczyć można 50%
Tak słyszałem też o zatrudnianiu Osób z Cukrzycą na Noc jako portiera czy z Epilepsja
ale to miało być o L-4
ODPOWIEDZ