Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
alien
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 892
Na forum od: 24 maja 2016 09:00
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 11

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: alien »

Nie wiem czy by się sprawdziło :
1. jeżeli teraz terminy są 3-4 letnie to skąd miejsca na coroczne wyjazdy
2. wiele osób pracuje na zlecenie za minimalną lub na czarno czy półczarno, brak urlopu nie mówiąc o zgodzie na przerwę w umowie
3. pracując w ciężkich warunkach na zlecenie szybciej ulegamy chorobom z reguły narządu ruchu, a pobyt na leczeniu nie uleczy nas, tylko poprawi na
jakiś czas, gdyż w pracy z powrotem pogorszy się stan zdrowia
4. z reguły pracodawca nas zwolni i nie będziemy mieli za co żyć nie mówiąc o wjeździe
5. skorzystają na tym tylko osoby pracujące na etacie w państwowej firmie a pozostali będą oglądać "sanatorium miłości" :lol: :lol: :lol:
To są moje spostrzeżenia takie na gorąco.

ad.1 Kolejki i terminy w tym momencie to sprawa sztuczna i uzależniona od finansów w NFZ na leczenie sanatoryjne ,oraz zależne od podpisania kontraktów ilościowych,znika podpisywanie kontraktów z NFZ,każdy jedzie komercyjnie.
Zresztą,jak Jeździcie to widać ile ośrodków ma kuracjuszy funduszowych lub zusowskich ,a ile ośrodków nastawionych jest na komercyjnych (szczególnie w okresie wakacyjnym). A przy możliwości zarobku powstanie ich dużo więcej.
ad.2 Do tej pory wyjazd w ramach NFZ też odbywa się w ramach urlopu (osoby pracujące) ,więc argument pracy na czarno lub półczarno jest indywidualnym wyborem i zgodą ludzi na takie warunki ,jaki i dalsze konsekwencje ....nikt nie powiedział,że ma być równo i sprawiedliwie,bo nigdy tak nie będzie . Procentowo i tak jest osób już nie pracujących dużo więcej w sanatoriach,więc temat urlopów odpada.
ad.3 Nadal funkcjonuje lecznictwo w ramach ZUS (także rehabilitacja ambulatoryjna jak i sanatoria) ,a zdanie,że pobyt i leczenie nas uzdrowi lub nie,ma się nijak w temacie rozwiązań systemowych -wiem coś na ten temat ,bo jestem w wieku gdzie pluję sobie w brodę,że za młodu człowiek nie myślał...
ad.4 Nadal nie rozumiem jak się to ma do rozwiązań systemowych? Bo co pracodawcy do tego gdzie się jedzie w ramach urlopu?
ad.5 Skorzystają na tym osoby myślące o sobie i niekoniecznie pracujący na etacie,tylko Ci którzy myślą o zdrowiu i jego ubezpieczeniu,idąc tą drogą rozumowania,to Ci co pracują odprowadzają składki wszelakie,mają utrzymywać tych,którzy kombinują..trochę nie fair...
Wiem,że nie każdy ma różowo,ale też nie każdy musi ( z wyboru lub nie) korzystać z wyjazdów..tak jak nie każdy musi mieć jacht.
Kolega w punktach od 2 do 5 ,nie podał argumentów co do rozwiązań systemowych, problemu kolejek i wyjazdów..A może masz swoje propozycje co do rozwiązania tej sprawy? Każdy głos jest ważny i ciekawy.
Chętnie poczytamy,wszak to tylko teoretycznie bo i tak tego nikt nie wprowadzi....a może szkoda
To są moje odpowiedzi na gorąco.
Pozdro All
Awatar użytkownika
Chmurka07
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2133
Na forum od: 21 sty 2015 21:43
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 7

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: Chmurka07 »

Atina pisze: 17 lut 2019 19:23
Chmurka07 pisze: 15 lut 2019 13:43 Mam podobnie jak Fionka marzą mi się góry ale przez to :serce: balneolog nie chce być łaskawy mimo że kardiolog nie widzi problemu. Ciśnienie mam w normie.
Mam tak samo jak Ty :roll:
W górach czuje się jak ryba w wodzie...A NFZ tylko Kujawy :lol:
NFZ Pomorski od 2019 nie ma u nas weryfikacji to jest zmiana.
Atinko nic tylko powtórka z Ciechocinka. :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
GIENIA
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 14557
Na forum od: 18 maja 2016 10:12
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 15

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: GIENIA »

alien pisze: 17 lut 2019 18:13
Ciekaw jestem jak proponowana przez Ministerstwo Zdrowia ,zmiana czasu ,na 12 miesięczną karencję składania wniosku o ponowne skierowanie na wyjazd ,ma się do jednostek chorobowych na które był poprzedni wyjazd. I tak np. wracam z pobytu sanatoryjnego gdzie byłem rehabilitowany reumatologicznie ,to rozumiem, ale równolegle leczę się kardiologicznie i też jako jednostka chorobowa podlegam możliwości kuracji sanatoryjnej ...czy wtedy mogę złożyć wniosek niezależnie od upływu czasu od ostatniego pobytu?
Też jestem ciekawa :)
Teraz oczekuję na wyjazd z pulmonologii , z reumatologii byłam 2015 roku , czyli po powrocie , mogłabym składać z reumatologii .... tyle , że .... w obu przypadkach , ta druga choroba , jest podawana jako współistniejąca .... i tak na prawdę , nieważne jaki mam profil leczenia , mam te same zabiegi :roll:
Wszędzie inhalacja , coś z kinezyterapii , fizykoterapii , elektroterapii , hydroterapii .... itp ... prawie zawsze te same ..

:roll:
Awatar użytkownika
Atina
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 11637
Na forum od: 19 sie 2011 09:29
Oddział NFZ: Pomorski

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: Atina »

NFZ kujawsko-pomorski znajoma dziś dostała odmowę....adnotacja ponowne skierowanie po 12 miesiącach od powrotu.
Awatar użytkownika
alien
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 892
Na forum od: 24 maja 2016 09:00
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 11

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: alien »

Atina i znajoma powinna im dym koło tego zrobić...niech podadzą podstawę prawną na takie twierdzenie i odmowę.
Awatar użytkownika
GIENIA
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 14557
Na forum od: 18 maja 2016 10:12
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 15

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: GIENIA »

Atinko , a wcześniej nie było takiego wymogu :?:
Pisała ten sam profil co ostatnio :?:
Awatar użytkownika
GIENIA
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 14557
Na forum od: 18 maja 2016 10:12
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 15

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: GIENIA »

Alien , tylko u nas są zwroty po weryfikacji ..... i też nikt nic z tym nie robi :|
Awatar użytkownika
alien
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 892
Na forum od: 24 maja 2016 09:00
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 11

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: alien »

Gienia,pisać i dzwonić i pytać na jakiej podstawie...na naszym forum małopolskim podałem namiary na dziadów kalwaryjskich..
Awatar użytkownika
Atina
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 11637
Na forum od: 19 sie 2011 09:29
Oddział NFZ: Pomorski

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: Atina »

GIENIA pisze: 18 lut 2019 15:10 Atinko , a wcześniej nie było takiego wymogu :?:
Pisała ten sam profil co ostatnio :?:
Ten sam profil i takiego wymogu nie było, tak mi przekazała.
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7129
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Realizowane AD 2019 zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ...

Post autor: jacky6 »



Do tej pory reguły obowiązujące w regionie śląskim i mazowieckim docierają powoli do pozostałych.
Czyży nie tylko wyrównywanie szans ?

:mrgreen: To przyjemnie czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi... :ugeek:



ODPOWIEDZ