Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
alien
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 892
Na forum od: 24 maja 2016 09:00
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 11

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: alien »

Gienia,Dlatego sądzę,że pomysł mógłby chwycić,a i może pomóc innym.
Awatar użytkownika
GIENIA
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 14526
Na forum od: 18 maja 2016 10:12
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 15

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: GIENIA »

Gdyby nasze głosy się liczyły , to jest nas dwoje :D
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7809
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: darek »

Bietka pisze: 15 mar 2019 14:53 do Darka -żeby być ubezpieczonym w KRUS trzeba mieć gospodarstwo lub ziemię nie wystarczy praca w resorcie,
Zastanawiam się po co ta Napinka ?
Czy w którymkolweik poście cokolwiek wspomniałem o JAKIMKOLWIEK RESORCIE ,który kojarzy mi się z ..

Fakt mam Znam Kilka Osób z województwa Mazowieckiego i wiem że od ponad roku podobnie jak w woj śląskim mają ograniczoną możliwość składania wcześniej wniosków .
Bo przyjmowane od Nich są wnioski dopiero po 12 miesiącach od powrotu.

Fakt istnieje możliwość złożenia wniosku na Leczenie z NFZ wcześniej -ale wg posiadanych INFORMACJI potwierdzonych w NFZ moga to być wnioski
-wypisane jako poszpitalne
-wnioski dla Osób powyżej 75 roku życia .

Choć w tzw Centrali NFZ jest Projekt aby na leczenie Sanatoryjne kierować Osoby właśnie do 75 roku życia ( kalendarzowo )
Kiedyś była to granica 70 lat

Pozwolę sobie zacytowac Moje wypowiedzi Nie ukrywam że nie WSPOMINAŁEM nic o RESORCIE :

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ
Post autor: darek » 07 mar 2019 14:59
Bietka pisze: ↑22 lut 2019 15:09
W mazowieckim złożyłam miesiąc po przyjeździe tj. w listopadzie 2018, żaden rok po przyjeździe jeszcze nie obowiązuje to jest widzimisię NFZ w regionie.
???????????????????????????????????????????
Mazowieckie złozyłam miesiąc po przyjeżdzie ????
Jest Kilka osób w województwa mazowieckiego i ich podobnie jak tych ze ślaska Obowiązuje czas 12 miesięcy od powrotu .
Fakt jest opcja na leczenie tzw Poszpitalne z NFZ lub Prewencja z ZUS
Ale ,aby Ktoś przyjął miesiąc po chyba że ma Pani przyjemnośc Pracy w NFZ wtedy ok

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ
Post autor: darek » 14 mar 2019 22:30

Bietka pisze: ↑12 mar 2019 15:06
Nie pracuję w NFZ a w rolnictwie , wniosek złożyłam normalnie w NFZ mazowiecki oddział 2 listopada a 26 września 2018 wróciłam z Lądka Zdrój sanatorium Jubilat. Nikt nie robiła problemu.Najlepiej zadzwonić jak ktoś ma wątpliwości.
???
Pracuje Pani w rolnictwie a wniosek składa w NFZ ?
Może Pani jeden wniosek miała z KRUS kolejny z NFZ
Choć w tej chwili mało Osób decyduje się na DWA UBEZPIECZENIA .
A może posiłkowała się Pani Orzeczeniem o Niepełnosprawności Stopień Znaczny
Gdzie wg wytycznych Ministerstwa Zdrowia
Osoba z orzeczonym stopniem Znacznym ma Prawo do Kuracji 1 x w Roku kalendarzowym ..po strajkach w sejmie pojawiła się taka informacja
Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ
Post autor: darek » 15 mar 2019 11:46

GIENIA pisze: ↑15 mar 2019 08:43
darek pisze: ↑14 mar 2019 22:30
???
Pracuje Pani w rolnictwie a wniosek składa w NFZ ?
Może Pani jeden wniosek miała z KRUS kolejny z NFZ
Choć w tej chwili mało Osób decyduje się na DWA UBEZPIECZENIA .
Darku , a co ma piernik do wiatraka :?: :?:
Też jestem płatnikiem Krusu , i korzystam z turnusów i z Krusu i z NFZ .... o jakim podwójnym ubezpieczeniu piszesz :?: :roll: chyba , że pomyliłes NFZ z Zusem ;)
Gieniu
Faktycznie jest KILKA podmiotów i w pewnym momencie Człowiek się Gubi .
Awatar użytkownika
alien
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 892
Na forum od: 24 maja 2016 09:00
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 11

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: alien »

autor darek ,cytuję:
,,Fakt mam Znam Kilka Osób z województwa Mazowieckiego i wiem że od ponad roku podobnie jak w woj śląskim mają ograniczoną możliwość składania wcześniej wniosków .
Bo przyjmowane od Nich są wnioski dopiero po 12 miesiącach od powrotu.

Fakt istnieje możliwość złożenia wniosku na Leczenie z NFZ wcześniej -ale wg posiadanych INFORMACJI potwierdzonych w NFZ moga to być wnioski
-wypisane jako poszpitalne
-wnioski dla Osób powyżej 75 roku życia ."

Może szacowny kolega się orientuje ,czy osoby,którym odmówiono złożenia wniosku nie wcześniej niż po 12 miesiącach od ostatniego pobytu ,pytały w OW NFZ na jakiej podstawie prawnej odmówiono takowego przyjęcia?
Bo jak do tej pory,obowiązuję jeszcze poniższe rozporządzenie ;

. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 lipca 2011 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową (Dz. U. z 2011 r., Nr 142, poz. 835), par 2.1 punkt 2
,,w przypadku dorosłych — zalecaną częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, nie częściej niż raz na 18 miesięcy"

w którym nijak nie ma napisane,że wniosek należy składać nie wcześniej niż po upływie roku od ostatniego pobytu. A czas oczekiwania na wyjazd wynosi i tak 36 miesięcy (woj.śląskie) to jest dwukrotnie przekroczony limit możliwości wyjazdowej wskazanej w rozporządzeniu.
OW NFZ nie stanowią prawa lecz jemu podlegają.
Jeszcze jedno pytanie do kolegi ,bo z tego co czytam kolega jest zorientowany i blisko NFZ...jak się ma wyjazd do sanatorium i złożenie wniosku (np.po miesiącu od przyjazdu) przez daną osobę ,na inna jednostkę chorobową niż ta, z której leczenia się powróciło?
Czy karencja też jest(będzie) 12 miesięczna?
Z tego co się czyta ,w nowych przepisach te 12 miesięcy jest po to, by zobaczyć skutki rehabilitacji :lol: , a dlaczego nie 6,18,lub 24?
Czy ograniczenie czasowe dotyczy osoby czy jednostki chorobowej?
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7809
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: darek »

Nie jestem PRACOWNIKIEM , nie jestem powiązny z NFZ.
Wypowiadam się z pozycji Pacjenta -Kuracjusza .

Skoro od ponad 5 lat śląski NFZ stosuje Praktykę przyjmowania wniosków, niezależnie czy na ta samą czy inna jednostkę chorobową w czasie 12 miesięcy od poprzedniego pobytu !!
To nie wierzę Mimo że wcześniej na czele NFZ byli Ci źli że obecna Ekipa doprowadziła do tego że i w innych Regionach wnioski przyjmowane sa 12 miesięcy po kuracji.

Pan Drogi Kolego powołuje się na .. Jest też dokument nie przytoczę go teraz szeroko omawiany że Wniosek można złożyć w okresie 12 miesięcy po pobycie ,ale kolejny wyjaz może nastąpić nie wczesniej niż 18 miesiecy OD .

Ja nie znam dokładnie Języka Polskiego -ale jest on TRUDNY wielu poliglotów połamało sobie...

Skoro od kilku lat śląski NFZ stosuje zasadę nie wierzę ,że nie ma Podstawy aby Przyjmowac wnioski właśnie 12 miesięcy od pobytu.

Może inne sa mniej Tolerancyjne może inaczej Interpretują wyznaczenia MZ oraz NFZ .
Zastanawiam się Dlaczego teraz nagle wszystkie regiony zaczynają stosowac jednakowo wykładnie
CZYLI co wg Reszty Polski - Ślaski NFZ i ich Pacjenci to FRAJERZY ???
Bo co teoretycznie Wszyscy ponosimy jednakowe Składki z tym że na sanatorium w Województwie ..Lubelskim czeka się 12 miesiecy , Podlaskim 12 Małopolsce 18 Opolskim 16 Dolnośląskim 20 To Frajerom ze śląska bo od Gierka niech czekają 36 miesięcy plus 12 na złożenie chyba Prawo i Kolejka powinna być RÓWNA ,

Niestety na Śląsku województwie śląskim mieszka ponad 10 % ludności - a Kolejki na leczenie sanatoryjne są najdłuższe .
Dlaczego nie wyrównać SZANS a może to looby innych województw wymusza aby zwiększyć kolejkę i czas oczekiwania bo to Hanysy bo bo to....... a Nam się nalezy ...
Awatar użytkownika
alien
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 892
Na forum od: 24 maja 2016 09:00
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 11

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: alien »

Cytuję:
,,Pan Drogi Kolego powołuje się na .. Jest też dokument nie przytoczę go teraz szeroko omawiany że Wniosek można złożyć w okresie 12 miesięcy po pobycie ,ale kolejny wyjaz może nastąpić nie wczesniej niż 18 miesiecy OD"

Kolego,jeżeli jest taki dokument prawny ( lub miejsce w sieci,artykuł,post itd...) gdzie zaznaczona jest wytyczna ,że w OW NFZ śląskim dopiero po upływie 12 miesięcy od ostatniego pobytu w sanatorium można składać wniosek,to proszę wskazanie go ,oraz o jakie rozporządzenie opiera się ów dokument.
Z mojego doświadczenia wiem,a pisałem w tej sprawie do wszystkich OW NFZ w kraju,w kilku otrzymałem odpowiedzi iż obowiązuje wcześniej przytoczone rozporządzenie MZ,a kilka sekretariatów nie odpowiedziało na postawione pytanie o podstawy prawne (dotyczyło to akurat wyjazdu ze zwrotów ,oraz czasu oczekiwania),więc sądzę iż jest to tylko wymówka ze strony OW NFZ.
Nikt nie mówi,że pacjenci na Śląsku to frajerzy,ale też nie spotkałem się na forum z nikim ze Śląska kto próbował drążyć i opisać temat od strony przepisów, dlaczego muszą czekać na złożenie kolejnego wniosku 12 miesięcy,a w innych rejonach kraju nie czekają...
Kolega Hanys jakiś zacietrzewiony :oops: ;) ...Gorole w Małopolsce czekają 33 miechy już...i też nie potrafili mi podać podstawy prawnej,dlaczego wyjazdy ze zwrotów dopiero po weryfikacji (18 miesiącach,aktualnie po 22)...nabrali wody w usta na moje kolejne maile.
Dlatego zachęcam - piszcie ,dzwońcie i pytajcie prawo jest prawo...podobno jeszcze
Pozdro All..od Gorola dla Hanysa ( jak kolega z polskim nie bardzo,to zawsze mogemy pogodać) :D
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7809
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: darek »

Z całym Szacunkiem do wywodów.

Domniemuje Pan ,że od kilku lat mieszkańcy śląska dawali sobe wmawiać ,że .....
TAK MA BYĆ .

Przyznaję się nigdy nie byłem tak dociekliwy jak Pan ,aby pisać obdzwaniać NFZ.

Uważam że skoro Ktoś piastujący "Urząd" tak mówi to musi mieć podkładkę bo inaczej mogłoby dojść do niepotrzebnych scysji.

Pozwolę sobie podjechać do katowickiego NFZ na ul. Kossutha i dość nawet do Prezesa oddziału ( bo ma dni kiedy wysłuchuje petentów ) czy rzecznika i uzyskać DOKUMENT na podstawie ,którego od kilku lat właśnie woj śląskie było traktowane w ten sposób .
Obawiam się że mogą pojawić się aspekty polityczne - Bo mogę zadać Pytanie ,które zostanie potraktowane jako znowu Atak totalnej opozycji .

Obiecuję że dogłębnie sprawdzę DLACZEGO przez TYLE lat musieliśmy mieć KARENCJE ,a inni Potencjalni Kuracjusze Mogli bezpośrednio z pociągu składać kolejne wnioski , oraz Dlaczego właśnie na śląsku były najdłuższe KOLEJKI
Awatar użytkownika
alien
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 892
Na forum od: 24 maja 2016 09:00
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 11

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: alien »

Szanowny Panie,proszę raczej polityki w to nie mieszać,to spokojny portal dla kuracjuszy,ale myślę,że z ciekawością będziemy oczekiwać Pana dojścia do prawdy,.
Mam nadzieję, iż otrzyma Pan wyjaśnienia wszystko zgodnie z przepisami o kolejnością prawną
forumowicz

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: forumowicz »

Darek - sprostowanie dolnośląskie 32 miesiące obecnie a niedługo 33! Jedziemy na tym samym krzywym wózku. Irracjonalny przydział miejsc powinien się skończyć. W każdym województwie czas oczekiwania powinien być IDENTYCZNY. Jak jeszcze czytam posty osób niezadowolonych z przydziału po 18 miesiącach czekania przysięgam ciśnienie mi się podnosi...nie ma co walczyć na posty, cały ten chory system powinien wylecieć w powietrze.
henrys66
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 422
Na forum od: 30 cze 2013 20:56
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 13

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: henrys66 »

darek pisze: 16 mar 2019 12:04 Nie jestem PRACOWNIKIEM , nie jestem powiązny z NFZ.
Wypowiadam się z pozycji Pacjenta -Kuracjusza .

Skoro od ponad 5 lat śląski NFZ stosuje Praktykę przyjmowania wniosków, niezależnie czy na ta samą czy inna jednostkę chorobową w czasie 12 miesięcy od poprzedniego pobytu !!
To nie wierzę Mimo że wcześniej na czele NFZ byli Ci źli że obecna Ekipa doprowadziła do tego że i w innych Regionach wnioski przyjmowane sa 12 miesięcy po kuracji.

Pan Drogi Kolego powołuje się na .. Jest też dokument nie przytoczę go teraz szeroko omawiany że Wniosek można złożyć w okresie 12 miesięcy po pobycie ,ale kolejny wyjaz może nastąpić nie wczesniej niż 18 miesiecy OD .

Ja nie znam dokładnie Języka Polskiego -ale jest on TRUDNY wielu poliglotów połamało sobie...

Skoro od kilku lat śląski NFZ stosuje zasadę nie wierzę ,że nie ma Podstawy aby Przyjmowac wnioski właśnie 12 miesięcy od pobytu.

Może inne sa mniej Tolerancyjne może inaczej Interpretują wyznaczenia MZ oraz NFZ .
Zastanawiam się Dlaczego teraz nagle wszystkie regiony zaczynają stosowac jednakowo wykładnie
CZYLI co wg Reszty Polski - Ślaski NFZ i ich Pacjenci to FRAJERZY ???
Bo co teoretycznie Wszyscy ponosimy jednakowe Składki z tym że na sanatorium w Województwie ..Lubelskim czeka się 12 miesiecy , Podlaskim 12 Małopolsce 18 Opolskim 16 Dolnośląskim 20 To Frajerom ze śląska bo od Gierka niech czekają 36 miesięcy plus 12 na złożenie chyba Prawo i Kolejka powinna być RÓWNA ,
Witam. Małe sprostowanie informacja o czasie oczekiwania w woj. Lubelskim to 20 m-cy a realnie wyjazd po około 18 m-cach a nie 12 .Pozdrawiam.

Niestety na Śląsku województwie śląskim mieszka ponad 10 % ludności - a Kolejki na leczenie sanatoryjne są najdłuższe .
Dlaczego nie wyrównać SZANS a może to looby innych województw wymusza aby zwiększyć kolejkę i czas oczekiwania bo to Hanysy bo bo to....... a Nam się nalezy ...
ODPOWIEDZ