koniec świadczeń i co dalej...

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
forumowicz

koniec świadczeń i co dalej...

Post autor: forumowicz »

Witam. Powoli sie rozgladam za tym żeby sie dowiedziec jak wyglada procedura zakończenia świadczeń rehabilitacyjnych i powrotu do pracy.
A gdzie bym nie klikał czy to ogólnie w google czy na stronach ZUS po podobnym pytaniu jak w temacie wyskakuja mi tylko informacje odnosnie przejscia na rentę i całej otoczki z tym związanej. A to mnie nie interesuje. Ja chce wrócic do pracy i jak na razie nie wiem jak to ma wygladać... Czy na koniec okresu na który przyznano mi świadczenia bede wzywany do ZUSu na jakąś komisję czy coś? Czy tylko mam u swojego ortopedy jakoś zakończyć leczenie ( są jakies druki na to?) Czy potem trzeba to komus pokazać? w pracy? w ZUSie? na jakiejś podstawie zakład pracy musi mnie posłac na badania do lek medycyny pracy co nie?? Bo jakoś nie wierze że można to jakoś na kalendarz ,,"na pysk",,,i starczy... może ktoś to przerabiał i sie podzieli wiedzą.
Dzwonienia na infolinię do ZUS prosze mi nie proponowac bo wczoraj rozmowa sie zakończyła tym że w końcu nie wytrzymałem i opier****m panienkę po drugiej stronie słuchawki po tym jak nie mogła zrozumieć że mnie nie interesuje żadna renta tylko powrot do pracy i nawijała mi ciągle jedno i to samo tzn ze po świadczeniach mogę składac wnioski o rente... jakby sie zacieła kobita na jednej płycie.... tylko renta i renta
Z góry dzięki jeśli ktos coś....
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3202
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Re: koniec świadczeń i co dalej...

Post autor: violet58 »

W sytuacji gdy przebywałeś na zwolnieniu chorobowym w okresie dłuższym niż 30 dni, przed powrotem do pracy musisz wykonać badania kontrolne. Wynika to wprost z art. 229 § 2 Kodeksu pracy, w którym mowa o tym, że pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim, a w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku - najlepiej skontaktuj się ze swoim pracodawcą.
forumowicz

Re: koniec świadczeń i co dalej...

Post autor: forumowicz »

dzięki Violet, wprawdzie nie o to mi chodzilo ale dziękuję...
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3202
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Re: koniec świadczeń i co dalej...

Post autor: violet58 »

No to nie bardzo wiem o co Ci chodziło :o Świadczenie można otrzymać maksymalnie na 12 miesięcy, potem to już tylko renta.Ale jak rozumiem Ciebie to nie interesuje i skoro deklarujesz chęć powrotu do pracy, sądząc że Twój stan zdrowia na to pozwala to nic prostszego jak poprosić w kadrach o skierowanie do lekarza medycyny pracy. Bierzesz pod pachę dokumentację medyczną, w tym epikryzę z ostatniego pobytu sanatoryjnego w ramach prewencji rentowej ZUS, o którym pisałeś w innym temacie i jeśli lekarz medycyny pracy uzna Cię za zdolnego do wykonywania pracy to pracodawca nie powinien robić trudności, o ile nie zatrudnił już kogoś na Twoje miejsce. Ja osobiście zacząłbym od kadr zakładu pracy. Pozdrawiam :D
forumowicz

Re: koniec świadczeń i co dalej...

Post autor: forumowicz »

Tak też zrobie... :)
Bardzo prosto na moje pytanie odpowiedziała przez PV Bibi i ogromnie jej za to dziękuje.
Namieszała mi w głowie "bardzo kompetentna" panienka z infolini ZUS bo usiłowałem sie dopytać jak wygląda powrót do pracy po 6 miesiacach L4 plus 6 miesiącach świadczenia, w sensie chciałem sie dowiedziec czy musze wypełniac jakies ich druki,kogoś powiadamiać,informować (ZUS) o końcu świadczeń i chęci powrotu do pracy...itp a panienka z drugiej strony sluchawki nie była w stanie pojąc jak ktoś może NIE CHCIEĆ przedłużania świadczeń skoro ma jeszcze "w zapasie" 6 miesięcy ani też że ktoś może NIE CHCIEĆ starać sie o rente tylko zwyczajnie zakończyć leczenie i wrócic do roboty..No nie mogła tego pojąć że ktoś chce pracować zamiast ciągnąć świadczenia i starać sie o rente i tak sie zapętliła że nie była w stanie odpowiedzieć na żadne inne pytanie :)
temat do zamknięcia.
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3202
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Re: koniec świadczeń i co dalej...

Post autor: violet58 »

Wcześniej nie napisałeś, że chcesz skrócić okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego i stąd moje nie do końca precyzyjne wyjaśnienia. Ja z zasady szerokim łukiem omijam wszelkiego rodzaju infolinie, a batalia z ZUS-em jeszcze przede mną. Z tym, że ja będę się starał o rentę z tytułu niezdolności do pracy, po operacji kręgosłupa.
Pozdrawiam, dużo zdrowia życzę.
Awatar użytkownika
Cygana
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 576
Na forum od: 18 lut 2018 00:29
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 4

Re: koniec świadczeń i co dalej...

Post autor: Cygana »

violet58 pisze: 06 gru 2018 18:29 Wcześniej nie napisałeś, że chcesz skrócić okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego i stąd moje nie do końca precyzyjne wyjaśnienia. Ja z zasady szerokim łukiem omijam wszelkiego rodzaju infolinie, a batalia z ZUS-em jeszcze przede mną. Z tym, że ja będę się starał o rentę z tytułu niezdolności do pracy, po operacji kręgosłupa.
Pozdrawiam, dużo zdrowia życzę.
Witam, życzę powodzenia, ja też jestem po operacji kręgosłupa a wszech mocny już mnie uzdrowił :cry: Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14295
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: koniec świadczeń i co dalej...

Post autor: ANDY12345 »

To tylko się "cieszyć" :o
Awatar użytkownika
Cygana
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 576
Na forum od: 18 lut 2018 00:29
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 4

Re: koniec świadczeń i co dalej...

Post autor: Cygana »

ANDY12345 pisze: 06 gru 2018 21:54 To tylko się "cieszyć" :o
Tak jestem zdrowa i niech tak zostanie ...amen :cry:
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7035
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: koniec świadczeń i co dalej...

Post autor: sztani »

Skrócić pobyt lub nie występować o dalsze świadczenie rehabilitacyjne zawsze możesz . Sam pobyt na dwóch turnusach chyba wszystko załatwił . pozostawiono ciebie na drugi bo bo po nim stan Ci się bardzo poprawi(zdrowia). . pewnie masz napisane w wypisie ,że jest duża poprawa :) . . jeśli dalej jesteś zatrudniony to idziesz do kadr i tak jak pisał Violet bierzesz skierowanie do lekarza zakładowego . I tu jest dylemat albo dopuści do pracy albo nie. na dwoje babka ... To ,że czujesz się ok nie znaczy ,że takie samo zdanie będzie miał lekarz medycyny pracy. A świadczenia już nie ma - drugi turnus uzdrowił i co dalej .Kolega miał podobnie jak piszę . Życie :)
ODPOWIEDZ