Sanatoria ZUS 2019

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
moderator
Moderator
Posty: 431
Na forum od: 19 cze 2013 09:12

Sanatoria ZUS 2019

Post autor: moderator »

Na stronie głównej NS opublikowaliśmy spis ośrodków mających podpisane umowy z ZUS na rok 2019.
https://www.nasze-sanatorium.pl/11-info ... -2019.html

Zapraszam do komentowania.
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3431
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Sanatoria ZUS 2019

Post autor: Dzia_dek »

Przeglądnąłem tę listę i powiem szczerze, że jak co roku "król" ZUS nie przestaje mnie zadziwiać.
Ktoś tam ma problemy z geografią Polski i sanatoria "Biawena" czy "Beskid" należące do "Uzdrowiska
Wysowa" S.A., umieszcza w Wieńcu Zdroju. No ale to drobiazg. Co tam 500 kilosów w tą lub w tamtą? :roll:
(układ oddechowy i psychosomatyka w systemie stacjonarnym)
Następna ciekawostka dla mieszkańców południowych regionów Polski którzy złożą wniosek na rehabilitację
(stacjonarną) układu krążenia. Najbliższe ośrodki to Wieniec i Inowrocław. Pozostałe leżą praktycznie
na północnej granicy Polski. Na temat "atrakcyjności" tych ośrodków i miejscowości nie będę nic pisał.
Na południu nie ma kompletnie nic. Widzę tu całkowity brak logiki w wyznaczaniu tych miejsc. :shock:
No i kolejny "kwiatek" ściśle związany z akapitem powyżej. Kardiologiczny Szpital Uzdrowiskowy
w Nałęczowie ma kontrakt na rehabilitacją stacjonarną w schorzeniach narządu ruchu. Trochę śmiesznie. :roll:
Z kolei na to ostatnie schorzenie nadal mają podpisaną umowę takie "wynalazki" jak Grębiszew, Olecko,
Stróże czy też Stalowa Wola. Ciekaw jestem również, czy osoby wyjeżdżające na rehabilitację narządu
głosu do Świeradowa będą zadowolone z zamiany ośrodków. W tamtym roku "Gracja" mała, kameralna,
pięknie położona, a w tym roku "Wacław", prawie trzy razy większy, trochę na uboczu i przy drodze.
To takie tam, moje luźne przemyślenia po przeglądnięciu listy ośrodków oferujących rehabilitację. :roll:
Na całe szczęście nie mam zamiaru, a przede wszystkim (na całe szczęście) nie mam potrzeby, aby
składać wniosek o rehabilitację, więc ominą mnie rozterki związane z tym co szanowny ZUS by mi
przydzielił i w jakim terminie, a patrząc po tegorocznych zmianach w zasadach przydziału, nie wróży
to zbyt wiele dobrego w roku przyszłym. :(
moderator
Moderator
Posty: 431
Na forum od: 19 cze 2013 09:12

Re: Sanatoria ZUS 2019

Post autor: moderator »

Dzia_dek chyba nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości jeśli chodzi o ośrodki takie jak Olecko, Grębiszew czy Stróże - ZUS generalnie zapewnia rehabilitację w ramach prewencji rentowej, a nie leczenie uzdrowiskowe. Dlatego tak naprawdę żaden z ośrodków nie musi być sanatorium ani nawet nie musi być zlokalizowany w uzdrowisku lecz wystarczy, że spełnia wymogi ZUS w zakresie przeprowadzania rehabilitacji w danym profilu schorzeń. W szczególności może to dotyczyć narządu ruchu gdzie potrzebny jest odpowiedni sprzęt i ludzie, bo efekty rehabilitacyjne uzyskujemy głównie przez fizjoterapię zapewnianą przez rozwiązania techniczne np. prądy, chłodzenia, wirówki wodne, itp. oraz pracę rehabilitantów i ćwiczenia. Zdecydowanie zaś potrzebne są pewne walory klimatyczne do rehabilitacji w takich profilach jak układ oddechowy czy kardio.
Oczywiście Wieniec zamiast Wysowej to mój chochlik edytorski (już poprawione). Zaś co do Nałęczowa i umieszczenia Szpitala Kardiologicznego w dziale ośrodków z umową na rehabilitację narządu ruchu to zgadzam się. Coś tu nie tak. Może też jest to chochlik i jeszcze się wyjaśni. A może mają tam bazę sprzętu i ludzi odpowiednią również do rehabilitacji narządu ruchu i w tym zakresie mają umowę.
Pozdrawiam.
wojtek02
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 5
Na forum od: 29 gru 2018 16:00
Oddział NFZ: Podlaski

Re: Sanatoria ZUS 2019

Post autor: wojtek02 »

Dzia_dek ja akurat bardzo chwale sobie ośrodek w Stróże. Basen na miejscu zabiegi jak się przykładałeś ok.Na pewno tonie sanatorium ,ale to wszyscy podkreślali.Proponuje Ci ośrodek w Koleczkowie dopiero zobaczysz standardy.Dom starców ,a w wolnych pokojach pensjonariusze ZUS.
beatricze
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 295
Na forum od: 10 sie 2018 23:35

Re: Sanatoria ZUS 2019

Post autor: beatricze »

Brawo ty bo co niektórzy to mylą prewencje z sanatorium uzdrowiskowym jak sama nazwa wskazuje. Fakt, że są miejsca które nie posiadają i nie powinny mieć umowy na działalność bodz co bądź lecznicza. Ale to jest Polska tu wszystko jest możliwe. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3431
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Sanatoria ZUS 2019

Post autor: Dzia_dek »

Odniosę się ogólnie do powyższych wypowiedzi, ale tak bez cytowania wszystkiego.
Zdaję sobie sprawę, że rehabilitacja w ramach itd... to nie wyjazd do sanatorium, dlatego też w stosunku do wielu tych obiektów
nie używa się, a nawet nie powinno używać się tej nazwy. Dom spokojnej starości (!) (nie lubię określenia Dom Starców), centrum
konferencyjne czy też hotel po którym biegały myszy, położone w dodatku w miejscach gdzie już nawet "ptaki zawracają", to moim
zdaniem
nie jest dobry pomysł na miejsce rehabilitacji. I nie jest ważne czy sprawa dotyczy narządu ruchu, "oddechówki" czy też
psychosomatyki. Powinno być coś dla ciała, jak również i dla ducha. No ale cóż nie mamy na to wpływu, to ZUS ustala miejsca i warunki.
Kompletnym nieporozumieniem dla mnie, jest umieszczenie rehabilitacji oddechowej w Ustroniu. Szczególnie w okresie grzewczym.
Wojtek wyżej pisał o Stróżach, że super zabiegi, fajnie ale dobra rehabilitacja ciała to dla mnie trochę mało. Okey to podstawa, ale
miejsce musi oferować coś więcej, a ośrodki, które wymieniłem wcześniej oprócz zabiegów (czasem wątpliwej jakości) nie mają nic
więcej do zaoferowania. Podpisane umowy w wielu przypadkach po prostu uratowały komuś biznes i tyle. Przykładem może tutaj być
wspominany, wielokrotnie na naszym forum, "Klimat" w Iwoniczu Zdroju. Jeśli chodzi o Kardiologiczny w Nałęczowie to nie będzie
chochlik, już w tym roku była tam rehabilitacja narządów ruchu. To taki psikus ZUS-u. Narządy ruchu w Nałęczowie, a gościa z wieńcówką
np. z Lublina, to do Kamienia Pomorskiego, albo Stegny. Taki mały chichot losu. Niech sobie jedzie i "zwiedza" nasz piękny kraj.
Niestety wiele spraw u nas jest postawionych na głowie i trudno czasem dopatrzyć się w tych działaniach jakiejkolwiek logiki.
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Sanatoria ZUS 2019

Post autor: Fionka »

Dobra rehabilitacja to podstawa . W pełni się zgadzam z tym stwierdzeniem , tylko co to jest dobra rehabilitacja / to co dobre dla jednych , drugi,m nic nie daje. Dla mnie osobiście najlepszą formą jest gimnastyka w basenie a jak wiemy mimo że w umowach z ZUS jest taki wymóg , to w większości ośrodków garstka ludzi jest dowożona na basen po kilkanaście kilometrów , oby tylko spełnić wymóg . Nawet jeżeli jest dobra rehabilitacja , to przebywanie całymi dniami w zagrzybionych ponurych pomieszczeniach , czy widok zwłok wynoszonych w czarnych workach niweczy wszystko . Rehabilitacja ok. , co dalej po rehabilitacji , tylko siedzieć i włączyć myślenie , pogadać co każdego boli , łazić w koło murowanego gmachu . Spoko potem następny wyjazd na psychosomatyczne . Nie da się oddzielić ciała od duszy .Wiemy , że ZUS nie zapewnia leczenia klimatycznego ale nawet na narząd ruchu ,powinno brać się pod uwagę inne schorzenia pacjenta. Istnieje pogląd , że za darmo i marudzą ..... Za darmo pytam :?: :?: :?: :?: :shock: :shock: Jeżeli tak , to gdzie nasze pieniądze ???
beatricze
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 295
Na forum od: 10 sie 2018 23:35

Re: Sanatoria ZUS 2019

Post autor: beatricze »

Witam dzia-dek
Zgadzam się z Tobą że takie umowy a raczej wygrany przetarg do takiego kuriozum prowadzi. Tak jak pisze Fionka tam też pracują ludzie oni czują i myśla. Mam na myśli ZUS i też podchodza, że za darmo i marudza. Niestety tak to wygląda i widzę, że nie idzie w dobrym kierunku. Wiem, że skargi są i co z tego?! Pozostaje trochę szczęścia i dobre towarzystwo na wyjeździe.
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Sanatoria ZUS 2019

Post autor: Fionka »

Zawsze co roku o tej porze miałam złożony wniosek do ZUS o prewencję i na początku roku komisję . Teraz jeszcze się waham , czy warto . Tyle stresu co zawsze przezywałam podczas komisji , pogarda ze strony urzędników , niekiedy niegrzeczne podejście orzecznika , w tym roku nerwy z terminem i miejscem rehabilitacji to wszystko mnie odstrasza. Wizyta w ZUS przypomina mi czasy kiedy to np. w paszportówce w latach minionych człowiek prawie za pieska skomlącego robił . Czy o to nam chodziło ? . Dokumenty , komisje , decyzje a potem np. Koleczkowo .....Dziękuję .
beatricze
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 295
Na forum od: 10 sie 2018 23:35

Re: Sanatoria ZUS 2019

Post autor: beatricze »

Fionka
Tak jak piszesz to upokarzajace ale co nam zostało. Jak musimy się rehabilitowac. Zęby zaciasnac i walczyć
ODPOWIEDZ