Komisja ZUS

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
acik61
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 202
Na forum od: 05 paź 2019 18:51
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Komisja ZUS

Post autor: acik61 »

ANDY12345
To urzędy różnie do tematu podchodzą
Mnie informowani, że rejestrując się do PUP jestem gotowy podjąć pracę czyli inaczej mówiąc zdolny do pracy. W innym poście opisuję swoje perypetie będąc już zwolnionym z pracy i nie mając w ręce decyzji ZUS o nie przedłużeniu zasiłku rehabilitacyjnego. Do rejestracji w PUP nie jest potrzebne zaświadczenie lekarza czy jestem zdolny czy nie. Idziesz do pracy wtedy zaczynasz od medycyny pracy pozdrawiam
Awatar użytkownika
acik61
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 202
Na forum od: 05 paź 2019 18:51
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Komisja ZUS

Post autor: acik61 »

Zapomniałem dopisać, że po chorobie przy rejestracji w PUP-ie musisz mieć orzeczenie z ZUS od orzecznika bądź komisji że ich pięknym zdaniem " nie jest pan(i) nie zdolny do pracy" , więc nie mając zakończonych rzeczy w ZUS nic nie wskórasz w PUP
Dagna
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 451
Na forum od: 07 sie 2013 14:37
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 7

Re: Komisja ZUS

Post autor: Dagna »

O ile zrozumiałam dani888 nie została zwolniona z pracy - czyli nadal jest traktowana jako ubezpieczony. Na czas trwania tego cyrku brać nadal zwolnienia lekarskie - nie będą płatne ale masz ciągłość zatrudnienia (ubezpieczenia) z kodem 151 nieobecność usprawiedliwiona bez prawa do wynagrodzenia czy zasiłku.
Awatar użytkownika
dani888
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 3916
Na forum od: 12 lis 2019 20:15
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Komisja ZUS

Post autor: dani888 »

Aciku , ANDY i Dagno . Dzwoniłam do PUP i dowiedziałam się , że skoro jestem jeszcze osobą pracującą to oni nie mają nic do mojego ubezpieczenia i nie rejestrują . Wiedziałam o tym ale dla spokojnego snu zadzwoniłam . Potem zaatakowałam NFZ , tam miła pani powiedziała , że to sprawa ZUS-u ale poinformowała , że jeśli nie mam ubezpieczenia zdrowotnego to po pierwsze -w razie choroby bulę z własnej kieszeni . Po drugie - nie przysługuje mi wtedy świadczenie rehabilitacyjne , poradziła aby zadzwonić do MOPS-u a oni ubezpieczają jeśli jest taka potrzeba . Owszem , w MOPS-e pani powiedziała , że sprawdzi czy w mojej sytuacji na pewno nie jestem ubezpieczona i zadzwonią . Ponoć jeśli sprawa jeszcze toczy się to powinnam być ubezpieczona . Jeśli okaże się , że nie - składam do nich wniosek , który zgłaszają do NFZ , musi być też wywiad itp... Obie stwierdziłyśmy , że będzie to trudne w sytuacji pandemii ale jakoś załatwi się . Na pewno nie twarzą w twarz :roll: , jak wszystko zresztą .
Dagno w kadrach mi powiedziano , że mam nie brać żadnych zwolnień bo czekają ze mną (jeszcze) na decyzję komisji lekarskiej z ZUS-u . Czyżby źle mnie dziewczyny poinformowały ? :o Nie daj Boże.... Dziękuję Wam za wszystkie odzewy , bardzo mi pomagacie :serce: :kwiat: . Pozdróweczka z Podlasia :) .
Awatar użytkownika
dani888
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 3916
Na forum od: 12 lis 2019 20:15
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Komisja ZUS

Post autor: dani888 »

P.s. zapomniałam napisać , że w NFZ można ubezpieczyć się dobrowolnie ale wiecie ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie zdrowotne ? Aż 483,12 zł i nie jest ważne czy za cały m-c czy cz kilka dni m-ca . Nie dzieli się i już :o :shock: .
Dagna
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 451
Na forum od: 07 sie 2013 14:37
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 7

Re: Komisja ZUS

Post autor: Dagna »

Sama byłam w takiej sytuacji, że był miesiąc opóźnienia w decyzjach ZUS i zwolnienia lekarz mi wypisywał bo to jest usprawiedliwienie nieobecności w pracy. Jesteś niezdolna do pracy z powodu choroby. Jeżeli nie masz zwolnienia to jakie masz usprawiedliwienie? Urlop wypoczynkowy? A kwestia płatności za nieobecność się wyjaśni po decyzji ZUS. Dopóki jesteś pracownikiem musisz mieć usprawiedliwienie nieobecności w twoim przypadku zwolnienie. KONIECZNIE. Nawet jak nie masz płaconych składek to nadal jesteś ubezpieczona i nie musisz nigdzie dobrowolnie czy przy rodzinie się ubezpieczać.
mega
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 40
Na forum od: 02 sie 2016 17:43

Re: Komisja ZUS

Post autor: mega »

Wejdż na swoje konto pacjenta (pacjent.gov.pl) i tam sprawdż tam czy masz potwierdzone prawo do ubezpieczenia.
leszek1958
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 194
Na forum od: 25 cze 2009 00:24

Re: Komisja ZUS

Post autor: leszek1958 »

Witam forumowiczów,może ktoś mi odpowie i doradzi,mam świadczenie rehabilitacyjne do 3 kwietnia,dostałem wezwanie na komisję ZUS na 25 mar ca,prawdopodobnie komisja się nie odbędzie z wiadomych przyczyn,jak nie będzie żadnego sygnału z ZUS czy mam jechać na komisję,jeżeli badanie się nie odbędzie co dalej z moim świadczeniem.Pozdrawiam.
forumowicz

Re: Komisja ZUS

Post autor: forumowicz »

Nie możesz zadzwonić do źródła ,czyli ZUS centrala,i spytać? nr tel:225601600
mega
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 40
Na forum od: 02 sie 2016 17:43

Re: Komisja ZUS

Post autor: mega »

Na wezwaniu masz też numer telefonu do swojego oddziału ZUS
ODPOWIEDZ