Leczenie psychosomatyczne

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
leszek1958
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 194
Na forum od: 25 cze 2009 00:24

Leczenie psychosomatyczne

Post autor: leszek1958 »

Witam forumowiczów,mam pytanko czy są sanatoria które w ramach NFZ leczą choroby psychosomatyczne.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
tanganika
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 127
Na forum od: 01 lis 2013 10:48
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Leczenie psychosomatyczne

Post autor: tanganika »

Gołdap. Polecam
emik
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 403
Na forum od: 11 sty 2012 18:48

Re: Leczenie psychosomatyczne

Post autor: emik »

NFZ nie ma takiego profilu leczenia sanatoryjnego. Tylko ZUS.
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14475
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Leczenie psychosomatyczne

Post autor: ANDY12345 »

NFZ może kierować do : Busko, Ciechocinek, Cieplice, Goczałkowice, Gołdap, Horyniec, Inowrocław, Iwonicz, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Konstancin, Krasnobród, Krynica G., Latoszyn, Lądek, Połczyn, Przerzeczyn, Solec, Sopot, Swoszowice, Świeradów, Świnoujście, Uniejów, Ustka, Ustroń, Wieniec, Wysowa.
Wykaz miejscowości z rodzajem leczonych chorób w ZIP zakładka Informacje o świadczeniach - Uzdrowiska - Lista uzdrowisk.
emik
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 403
Na forum od: 11 sty 2012 18:48

Re: Leczenie psychosomatyczne

Post autor: emik »

ANDY12345, miejscowości , które wymieniłeś z ZIP-u w profilach mają opis "choroby układu nerwowego" inaczej neurologia, wskazania takie jak np. : zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych, porażenia kończyn dolnych, porażenia czterokończynowe ( to z rozporządzenia NFZ).Czy jesteś pewny, że to są choroby psychosomatyczne? Leszek pytał właśnie o to. Psychosomatyka to chyba jednak nie to samo co choroby układu nerwowego. Wydaje mi się , że turnusy psychosomatyczne ma tylko ZUS, aczkolwiek spierać się nie będę. Może ktoś jeszcze się wypowie?
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14475
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Leczenie psychosomatyczne

Post autor: ANDY12345 »

Ja nie chcę podważać ale choroby muszą być pogrupowane i to lekarz orzecznik kwalifikuje na podstawie dokumentacji do jakiej kategorii zaliczyć pacjenta, a jak osoba jest już na emeryturze to od ZUS nic nie dostanie i to ma znaczyć że taka osoba nie potrzebuje leczenia ? nawet jak bi mi NFZ odmówił to składałbym odwołania aż do sądu włącznie i na pewno sprawa zostałaby wygrana i byłaby podstawa do leczenia uzdrowiskowego... niestety trzeba wychodzić niektóre sprawy zwłaszcza że to one Nas dotyczą. Czy to ZUS czy NFZ muszą Nas kierować na leczenie, to Oni zostali do tego powołani i za Nasze składki, jeżeli nie chcą to niech się wytłumaczą.
Przypadek mojej Mamy gdzie jest ciężko schorowana a komisja d/s niepełnosprawności przyznaje ciągle umiarkowane. Dopiero przez sąd udało mi się podważyć opinie komisji jak i biegłych, a też się podpierali paragrafami, bo wychodzą z założenia, że jak ktoś jeszcze może przejść parę kroków to jest samodzielny :evil:
Lekarze mają tylko przedostatnie zdanie , do Nas należy ostatnie i korzystajmy z tego bo mało który urzędnik ujmie się w naszej sprawie. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ