Wspólny wyjazd małżonków... osoba z orzeczeniem.

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
JustynaS
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 5
Na forum od: 05 sie 2019 14:18

Wspólny wyjazd małżonków... osoba z orzeczeniem.

Post autor: JustynaS »

Dzień dobry. Mam schorzenie, przy którym przysługuje mi szpitalne leczenie uzdrowiskowe. Ale mam też orzeczenie o stopniu znacznym. Chciałabym skorzystać z wyjazdu z małżonkiem. Ja na leczenie szpitalne, ma z na leczenie sanatoryjne - oczywiście w tym samym czasie, do tego samego sanatorium. Czy jest to możliwe, czy istnieje jakiś przepis, z którego mogę skorzystać, powołując się na orzeczenie? Dawniej były takie możliwości, a teraz nigdzie nie mogę tego doczytać. Jeśli ktoś z Państwa jest w temacie będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14476
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Wspólny wyjazd małżonków... osoba z orzeczeniem.

Post autor: ANDY12345 »

Skontaktuj się z NFZ, ale w tym samym czasie na pewno będzie ciężko, gdyż są dwie różne kolejki i musiałabyś czekać na męża parę lat. Jest też opcja na PFRON zwłaszcza z Twoim stopniem, tam też możesz się dowiadywać, pozdrawiam.
JustynaS
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 5
Na forum od: 05 sie 2019 14:18

Re: Wspólny wyjazd małżonków... osoba z orzeczeniem.

Post autor: JustynaS »

Dziękuję. Byłam w NFZ... wysłałam razem z mężem skierowania. Mężowi przyszła odpowiedź (ma czekać około 2 lata), a mnie nie. Wybrałam się tam osobiście. Stwierdzili, że dla mnie już przyznane jest sanatorium A maz musi poczekać w kolejce. Napisałam odwołanie (skoro już mam jechać do sanatorium) i przyznali mi szpital. Wychodzi, że czy to szpital czy sanatorium to nie pojedziemy razem. A był przepis, że małżonkowie wyjadą razem gdy jedno z nich ma skończone 65 lat lub posiada orzeczenie o stopniu znacznym.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20129
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Wspólny wyjazd małżonków... osoba z orzeczeniem.

Post autor: Felice »

Justyna nigdy nie było takiego przepisu .Zawsze podstawą do przyznania było schorzenie.
Awatar użytkownika
Bunia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1390
Na forum od: 06 gru 2011 20:19
Oddział NFZ: Zachodniopomorski
Staż sanatoryjny: 20

Re: Wspólny wyjazd małżonków... osoba z orzeczeniem.

Post autor: Bunia »

w waszym przypadku, Ty na szpitalne a, mąż prywatnie,zawsze jest rozwiązanie.
Mąż z NFZ a, Ty prywatnie,
Pozdrawiam Bunia
JustynaS
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 5
Na forum od: 05 sie 2019 14:18

Re: Wspólny wyjazd małżonków... osoba z orzeczeniem.

Post autor: JustynaS »

Felice pisze: 05 sie 2019 15:23 Justyna nigdy nie było takiego przepisu .Zawsze podstawą do przyznania było schorzenie.
Tutaj była mowa o tym (sanatorium)...


https://www.infor.pl/prawo/prawa-senior ... onkow.html

Wspólny wyjazd małżonków lub innych osób bliskich do sanatorium jest możliwy na gruncie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.). Jednak w praktyce ubezpieczeni skorzystają ze wspólnego wyjazdu do sanatorium tylko w sytuacji, gdy jedno z małżonków ma ukończone 65 lat lub orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności.
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14476
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Wspólny wyjazd małżonków... osoba z orzeczeniem.

Post autor: ANDY12345 »

Justyno, poniżej napisano że może a nie musi, a RPO wspomina o regulacji przepisów i było to w 2014 roku. Jak widzisz mało co się zmieniło, dlatego jak już wspomniałem spróbuj z PFRON, chyba że już w tym roku korzystałaś.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7809
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Wspólny wyjazd małżonków... osoba z orzeczeniem.

Post autor: darek »

Jest to KOLEJNY MARTWY przepis.
Ponad 45 % do 55 % populacji w Sanatoriach to małżeństwa.
Ponad 70% Ludków w Sanatoriach to Ludzie powyżej 65 lat.
A gdy ów przepis był TWORZONY zapewne Pamiętacie ,że było OGRANICZENIE kierowania Ludzi do sanatorium.

Był czy jest przepis ,że do Sanatorium kierowane są Osoby PRACUJĄCE , była króciutko tak dyrektywa że powyżej ..70 urodzin nie kieruje się do Sanatorium.

Obecnie Osoba ,która Otrzymuje tzw "Przyśpieszone Skierowanie " może jechać z Osoba ale na zasadach Wolno rynkowych - Partner/Partnera komercyjnie
JustynaS
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 5
Na forum od: 05 sie 2019 14:18

Re: Wspólny wyjazd małżonków... osoba z orzeczeniem.

Post autor: JustynaS »

Z PFRONu nie korzystalam nigdy. Gdyby nie lekarze to nawet ze szpitala uzdrowiskowego bym nie korzystała. Jak widać przepis sobie, życie sobie :-)
Dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14476
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Wspólny wyjazd małżonków... osoba z orzeczeniem.

Post autor: ANDY12345 »

Spróbuj, jest odpłatność ale przynajmniej powinnaś szybciej dostać, powodzenia .
ODPOWIEDZ