Pobyt na L4 (eZLA)

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
forumowicz

Re: Pobyt na L4

Post autor: forumowicz »

Witajcie, proszę o podpowieć. Kiedy lekarz sanatoryjny wysyła EZLA do firmy na początku czy na końcu turnusu? Pozdrawiam 🙂
forumowicz

Re: Pobyt na L4

Post autor: forumowicz »

Peonio, na konic turnusu .
Nie ma przeciwwskazań aby zwolnienie było dzielone , ja przynajmniej korzystałam z takiej opcji dotyczyło to pobytu na przełomie miesięcy . Po wcześniejszym zgłoszeniu dostałam zwolnienie od początku pobytu do końca m-ca , a następne od początku miesiąca do końca pobytu .
forumowicz

Re: Pobyt na L4

Post autor: forumowicz »

Dziękuję bibi😉
Awatar użytkownika
ewaryz
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 79
Na forum od: 10 mar 2019 11:51
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Pobyt na L4

Post autor: ewaryz »

Nie w każdym sanatorium jest możliwość dzielenia zwolnienia .W tym roku byłam w Orliku w Ustroniu na przełomie miesięcy i zwolnienie było wydawane tylko raz na koniec .Zaraz po przyjezdzie pytałam o taką możliwość i usłyszałam,że nie ma takiej opcji.Natomiast jak byłam w Stróżach to nie było z tym żadnych problemów.
Awatar użytkownika
Koralik_bis
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 270
Na forum od: 21 sie 2018 13:01
Oddział NFZ: Mazowiecki

Re: Pobyt na L4

Post autor: Koralik_bis »

stokrotka: ja za prewencję na zwolnieniu dostałam prawie 300 zł mniej :shock: ; nie wiem od czego to zależy; może chodzi o nazwę gdzie się przebywa: uzdrowisko - sanatorium - szpital uzdrowiskowy; :( a jeśli chodzi o wyjazdy zorganizowane, to nikt nie pytał skąd kto tylko zapisywali jak leci, byłam na takim wyjeździe; zwolnienie miałam wystawione we wtorek - pobyt kończyłam w sobotę (oczywiście wystawione do końca pobytu). :)
forumowicz

Re: Pobyt na L4

Post autor: forumowicz »

Koralik , przy zwolnieniu lekarskim (rehabilitacja w ramach prewencji ZUS) ustawowo wypłaca się 80% wynagrodzenia (do 50 lat 30 dni, powyżej 50 -14 dni - to jest wynagrodzenie za czas choroby wypłacane przez pracodawcę , powyżej limitu dni wypłaca ZUS zasiłek chorobowy ) , niektóre zakłady pracy mają w układach zbiorowych albo w regulaminach , że za chorobę wypłaca się 100% . Poza tym jeśli po drodze wypłacane są jakieś premie wówczas przy podaniu składników wynagrodzenia rzeczywiście zasiłek chorobowy może być wyższy tylko że w następnym okresie wyrówna się do dołu .
stokrotka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 2572
Na forum od: 23 sty 2012 18:52

Re: Pobyt na L4

Post autor: stokrotka »

W moim zawodzie nie ma premii ,ani 100% wynagrodzenia za L4 tytułem pobytu w sanatorium.Miałam liczone jak każdy 80%,ale soboty i niedziele też miałam płacone.Gdy pracuję tzn. bez L4 , za soboty i niedziele nie dostaję zapłacone. Stąd te 80% wyrównało się z sobotami i niedzielami.Przecież podobnie jest gdy macie L4 wypisane z weekendami ,zero strat.Jak macie L4 od poniedziałku do piątku to jest 80% wypłacone stąd mniejsza wypłata.Natomiast jak jest od poniedziałku do poniedziałku na przykład ,to strat nie ma żadnych.Pobyt w sanatorium macie przecież łącznie z weekendami. Zwolnienie do mojego pracodawcy było wysłane ( elektronicznie) kilka dni przed końcem turnusu .O tym zostałam poinformowana w dniu wysłania L4.Dostałam jeden dzień zwolnienia więcej,czyli jeden dzień po zakończeniu turnus.A że to była sobota ,to z wiadomych względów wzięłam,gdy lekarka zaproponowała.
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Pobyt na L4

Post autor: sztani »

W ubiegłym roku jak i w tym będąc na turnusie z ZUS miałem po kilka dni zwolnienia większość to urlop. Jakież było moje zdziwienie gdy otwierając list z ZUS przeczytalem , że toczy się postępowanie czy zgodnie było wydane mi. Gwoli ścisłości dodam , ze mam drugie zajęcie oprócz podstawowej pracy . Chcieli wiedzieć czy w tym czasie czyli będąc w Ustroniu czy Wysowej nie wykonywalem pracy w Trójmieście wysłano zapytanie do firmy czy brałem udział w posiedzeniach.Mają bałagan .wystarczyło by zobaczyć kto wystawił zwolnienie ale tego juź nie uczynili. Oczywiście wysłałem maila do Pani która to kontrolowana I wyjaśniłem szczegółowo co i jak. Długo to się nie zmieni. W SUMIE było to 9 dni ŹSLA z dwóch turnusów .
Awatar użytkownika
acik61
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 202
Na forum od: 05 paź 2019 18:51
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Pobyt na L4

Post autor: acik61 »

stokrotka - z tym "zyskiem" za "chorobowe" w soboty i niedziele nie do końca tak jak myślisz. Jeżeli masz stawkę godzinowa to ok -zyskasz ( bo więcej godzin płatnych), jeżeli na etat.....wtedy Twoja pensja zasadnicza dzielona przez 30 (tyle liczy dni miesiąc "zusowski") i mnożone razy ilość dni chorobowego x 80% Jak łatwo policzyć jeden dzień chorobowego już mniej płatny niż jeden dzień pracy. Inaczej rzec ujmując masz w pracy 21 dni roboczych =168 h/mies. to na chorobowym ten sam miesiąc ma....30x8=240 h i z tego 80% Pozdrawiam
ODPOWIEDZ