RP-7 Zaświadczenia do Emerytury

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
smuga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 991
Na forum od: 25 sty 2017 21:57
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 8

Re: RP-7 Zaświadczenia do Emerytury

Post autor: smuga »

Dużo zamieszania i oczywiście strat dla przyszłych emerytów miały poprzednie przepisy które stanowiły że akta płacowe (listy płac, karty zarobkowe i zasiłkowe) przechowywano do 1991 r. przez 12 lat od wytworzenia, od 1991 r. przez 20 lat, a od 2002 r. istnieje obowiązek przechowywania ich przez 50 lat. Jeśli zakład skorzystał z takich przepisów a przyszły emeryt nie zadbał między innymi o wpis do legitymacji ubezpieczeniowej ( były takie brązowe książeczki w twardej oprawie ) o osiąganych zarobkach to niestety ZUS za te lata przeliczał emeryturę z najniższej z danych lat . Wielu emerytów na skutek takich działań ma zaniżone emerytury .
Awatar użytkownika
jan19557
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7746
Na forum od: 15 sie 2012 13:01
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 22

Re: RP-7 Zaświadczenia do Emerytury

Post autor: jan19557 »

ZA Puławy naliczyły mi tylko za okres pracy u nich (RP-7 ) a resztę wyliczeń zrobił ZUS. Innej możliwości nie ma.
Awatar użytkownika
andrzej1955
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 19424
Na forum od: 27 sty 2011 16:52
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Re: RP-7 Zaświadczenia do Emerytury

Post autor: andrzej1955 »

Jeżeli nie mamy RP-7 tylko Świadectwo pracy bez wpisanych zarobków to zus liczy z najniższej półki,ja dopatrzyłem się dzisiaj że za pół roku 85 też nie mam naliczone-mimo że było Świadectwo Pracy-Raz jeszcze z uporem maniaka powtarzam-PILNUJCIE SWOICH DOKUMENTÓW DO EMERYTURY :!: Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
jan19557
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7746
Na forum od: 15 sie 2012 13:01
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 22

Re: RP-7 Zaświadczenia do Emerytury

Post autor: jan19557 »

Wystarczyło wystąpić do danego zakładu pracy o wystawienie RP-7 i było by OK. Jeszcze możesz to zrobić i wystąpić do ZUS-u o weryfikację
Awatar użytkownika
andrzej1955
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 19424
Na forum od: 27 sty 2011 16:52
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Re: RP-7 Zaświadczenia do Emerytury

Post autor: andrzej1955 »

Właśnie to zrobiłem- i w związku z tym założenie tego tematu-może komuś pomoże w procedurach,Dzięki Wszystkim za Wpisy,Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
smuga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 991
Na forum od: 25 sty 2017 21:57
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 8

Re: RP-7 Zaświadczenia do Emerytury

Post autor: smuga »

jan19557 pisze: 27 wrz 2019 12:44 Wystarczyło wystąpić do danego zakładu pracy o wystawienie RP-7 i było by OK. Jeszcze możesz to zrobić i wystąpić do ZUS-u o weryfikację
Drogi janie19557 RP-7 nie rozwiąże niczego jeśli zakład został zlikwidowany a w archiwum do którego przekazano dokumentacje pracownicze nie zachowały się listy płac . W tym wypadku RP-7 potwierdza jedynie zatrudnienie w danym okresie . ZUS w takiej sytuacji przelicza z najniższej krajowej za dany okres i nie ma zmiłuj ….bez kartotek zarobkowych nic się więcej nie ugra .
Awatar użytkownika
andrzej1955
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 19424
Na forum od: 27 sty 2011 16:52
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Re: RP-7 Zaświadczenia do Emerytury

Post autor: andrzej1955 »

Przewertowałem wszystkie dokumenty jakie otrzymałem z ZUS, nawet te dotyczące przyznanej renty i obliczenia kwot zarobkowych bez RP-7-tzw.przeciętne wynagrodzenie jest dość wysokie i chyba Jan miał rację że jest to Średnia Krajowa-dostępne w internecie zestawienia od 1950 roku-które stosuje ZUS w rozliczeniach to potwierdzają,tak że należałoby porównać swoje kwoty z tymi jakie stosuje ZUS i stwierdzić co Nam się lepiej opłaca,po zgromadzeniu wszystkich swoich RP-7 wybiorę się do Biura Podatkowego i ciekaw jestem czy to potwierdzą,napiszę oczywiście w temacie co z tego wynikło,Pozdrawiam :)
forumowicz

Re: RP-7 Zaświadczenia do Emerytury

Post autor: forumowicz »

Witam 😊 jestem na bieżąco w tym temacie, po złożeniu całej dokumentacji mam wstępnie naliczoną emeryturę. Pozdrawiam życzę cierpliwości :lol:
kejton
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 145
Na forum od: 16 lut 2011 09:13
Oddział NFZ: Mazowiecki

Re: RP-7 Zaświadczenia do Emerytury

Post autor: kejton »

Marysiu za młoda jesteś na emeryturę :D
Awatar użytkownika
andrzej1955
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 19424
Na forum od: 27 sty 2011 16:52
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Re: RP-7 Zaświadczenia do Emerytury

Post autor: andrzej1955 »

Wszystko jest bardzo proste jeżeli pracowało się w tej samej firmie.mieście lub województwie,schody zaczynają się jeżeli firm było kilka w różnych rejonach Polski albo zakończyły już działalność,ja naliczane miałem raz z najniższej krajowej a innym razem ze średniej-oczywiście te bez RP-7-nie wiem jak to możliwe ale po zebraniu wszystkich dokumentów skonsultuję się z Biurem Podatkowym i jak już pisałem poinformuję o efektach,Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ