Wyjazd z Opiekunem do Szpitala Sanatoryjnego

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
andrzej1955
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 19424
Na forum od: 27 sty 2011 16:52
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Wyjazd z Opiekunem do Szpitala Sanatoryjnego

Post autor: andrzej1955 »

Witam,ciekaw jestem czy ktoś z Forumowiczów przerabiał ten temat-Osoba starsza 78-lat z 1 grupą Inwalidztwa-czy może otrzymać skierowanie z Opiekunem i jakie warunki trzeba spełnić aby było to możliwe-liczę jak zwykle na duże doświadczenie Forumowiczów,Pozdrawiam :)
forumowicz

Re: Wyjazd z Opiekunem do Szpitala Sanatoryjnego

Post autor: forumowicz »

Na którejś chyba grupie na FB był przerabiany taki temat. Nie ma czegoś takiego jak wyjazd z opiekunem w ramach skierowania z NFZ i żeby to skierowanie było wystawione też na opiekuna Owszem można jechać z opiekunem jeżeli ośrodek będzie miał miejsce, a opiekun zapłaci za swój pobyt, czyli bedzie kuracjuszem pełnopłaptny. A dlaczego tak jest, a może dlatego, że na leczenie uzdrowiskowe jedzie osoba zdolna do samoobsługi i egzystencji i mogąca sama nawet dotrzeć do miejsca leczenia. Możliwe jednak, że coś się zmieniło jeżeli chodzi o 1 grupę, ale to trzeba by byo zerknąć w tą ustawę która chyba w tamtym roku weszła i jakieś tam uprawnienia dla 1 grupy przewidziała.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7809
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Wyjazd z Opiekunem do Szpitala Sanatoryjnego

Post autor: darek »

andrzej1955 pisze: 26 lis 2019 11:03 Witam,ciekaw jestem czy ktoś z Forumowiczów przerabiał ten temat-Osoba starsza 78-lat z 1 grupą Inwalidztwa-czy może otrzymać skierowanie z Opiekunem i jakie warunki trzeba spełnić aby było to możliwe-liczę jak zwykle na duże doświadczenie Forumowiczów,Pozdrawiam :)
Drogi Andrzeju

Sprawa jest bardzo złożona .
-Prawdopodobnie NFZ nie WYSTAWI skierowania na tzw leczenie w ramach Szpitala Sanatoryjnego dla Osoby powyżej pewnego limitu wiekowego .
Pamiętamy gdy w poprzedniej epoce gdy żylismy winnym ustroju Była wyraźnie ustalona GRANICA wieku na pobyty snatoryjne.
Od kilku nastu lat ta granica została podwyższona.

Ale wg Mojej wiedzy skierowania na pobyt w ramach leczenia w Szpitalu Sanatoryjnym -JEST ustalona do pewnego wieku.

Co zaś tyczy się Osób Niepełnosprawnych u których orzeczono Niepełnosprawność w stopniiu ZNACZNYM dawna 1 grupa .
nie było i nie ma Możliwości aby dokoptować jako Opiekuna Osobę ... Są wprawdzie wypisywane wnioski dla Partnerów ,którzy sa Opiekunami Osób ze Stopniem znacznym ,ale One praktycznie dla SYSTEMU musza posiadać swoje schorzenie..
Znane sa przypadki nieraz naciągania systemu i WSPÓLNE wysyłanie ze względu na wiek Osób.

Jest wprawdzie tak WYCHWALANA Ustawa dotycząca wspomagania Osób ze stopniem ZNACZNYM ,ale .. Ostatnio w Sejmie zmieniono Zapis i w/w Fundusz miast na Inwalidów ma być przeznaczony na tzw 13 i 14 Emerytury oraz jako Zasiłek pogrzebowy dla ...

REASUMUJĄC

Andrzeju Prawdopodobnie obecny System NFZ nie przewiduje takiej opcji chyba że ....Pojawił się jakiś Precedens.

Byłem świadkiem 2-3 lata temu że Był w sanatorium Pan lat ponad 80 ze stopniem Znacznym i miał opiekuna za którego chyba płaciło Towarzystwo lub Sponsor opiekujący się ..Powstańcami Warszawskimi
Awatar użytkownika
Samosia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1239
Na forum od: 09 lut 2017 21:58
Oddział NFZ: Śląski

Re: Wyjazd z Opiekunem do Szpitala Sanatoryjnego

Post autor: Samosia »

andrzej1955 pisze: 26 lis 2019 11:03 Witam,ciekaw jestem czy ktoś z Forumowiczów przerabiał ten temat-Osoba starsza 78-lat z 1 grupą Inwalidztwa-czy może otrzymać skierowanie z Opiekunem i jakie warunki trzeba spełnić aby było to możliwe-liczę jak zwykle na duże doświadczenie Forumowiczów,Pozdrawiam :)
Witaj...w styczniu moja córka była w podobnej sytułacji - sanatorium poszpitalne - i ja jako jej opiekun pojechałam z nią ale za swój pobyt musiałam w 100% zapłacić
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20122
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Wyjazd z Opiekunem do Szpitala Sanatoryjnego

Post autor: Felice »

W skierowaniach NFZ nie ma czegoś takiego jak opiekun,może ktoś jechać,ale tylko za odpłatnością.
Awatar użytkownika
andrzej1955
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 19424
Na forum od: 27 sty 2011 16:52
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Re: Wyjazd z Opiekunem do Szpitala Sanatoryjnego

Post autor: andrzej1955 »

Witam,niestety potwierdziliście moje wątpliwości co do wspólnego wyjazdu z Opiekunem Starszej Osoby-Dziękuję za wpisy i Informacje,Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Hipokryt
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 7543
Na forum od: 11 lut 2015 18:49
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 21

Re: Wyjazd z Opiekunem do Szpitala Sanatoryjnego

Post autor: Hipokryt »

andrzej1955 pisze: 26 lis 2019 11:03 (...)Osoba starsza 78-lat z 1 grupą Inwalidztwa-czy może otrzymać skierowanie z Opiekunem i jakie warunki trzeba spełnić (...)
Szanowny Andrzeju - wiek i stopień niepełnosprawności (dawna grupa inwalidzka) to jeszcze nie wszystko. Nie podałeś jakie informacje o samodzielności tej osoby są zawarte w jego orzeczeniu o niepełnosprawności. Konkretnie mam na myśli punkty 6 i 7 w rubryce "Wskazania" oraz treść uzasadnienia orzeczenia o niepełnosprawności (tam też są zawarte potrzeby w zakresie opieki). Prócz tego ważna jest "Informacja o aktualnym stanie zdrowia" wystawiona nawet przez lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli wszędzie są tam zalecenia co do obecności opiekuna - nic nie stoi na przeszkodzie, aby starać się o dofinansowanie turnusu i pobytu opiekuna wraz z podopiecznym ze środków PFRON.
Wtedy możliwy jest wyjazd wraz z opiekunem na turnus rehabilitacyjny do np. sanatorium uzdrowiskowego (nie szpitala)
Jak już wspomniano - szpital sanatoryjny NFZ nie przyjmuje z opiekunem a tym bardziej nie sfinansuje jego pobytu :)
Powodzenia życzymy :D
Awatar użytkownika
andrzej1955
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 19424
Na forum od: 27 sty 2011 16:52
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Re: Wyjazd z Opiekunem do Szpitala Sanatoryjnego

Post autor: andrzej1955 »

Dziękuję za informacje,na pewno się przydadzą,Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Hipokryt
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 7543
Na forum od: 11 lut 2015 18:49
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 21

Re: Wyjazd z Opiekunem do Szpitala Sanatoryjnego

Post autor: Hipokryt »

PODZIĘKOWANO - czyli ZAAKCEPTOWANO moją wypowiedź w tym temacie :D To bardzo miłe, lecz same słowa podziękowania nic konkretnego nie wnoszą do tego tematu... a przecież jest prośba o pomoc.
Skoro nasze porady maja pomóc pewnej osobie to przydałoby się przybliżyć tą sytuację.
Nadal nie wiemy:
1. Czy konieczność wyjazdu z opiekunem jest zaleceniem lekarskim wpisanym w orzeczenie czy też jest spowodowana aktualnym pogorszeniem stanu zdrowia i wiekiem?
2. Jaki jest rodzaj niepełnosprawności czy dysfunkcji u tej osoby (kod niepełnosprawności)?
3. Czy wsparcie opiekuna jest niezbędne na co dzień w domu czy tylko na wyjazdach?
4. Czy wyjazd na turnus byłby możliwy również z inną osobą, np. wolontariuszem jako opiekunem? (czy obca osoba sobie poradzi?)
Od odpowiedzi na te pytania zależy jak i gdzie szukać wsparcia i dofinansowania pobytu opiekuna. Na ewentualne zapytania odpowiem na priv.
Najważniejsza jest bezinteresowna pomoc a ewentualne słowa podziękowania są niepotrzebne :)
Powodzenia ;)
Ostatnio zmieniony 04 gru 2019 23:48 przez moderator, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawiono literówkę
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20122
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Wyjazd z Opiekunem do Szpitala Sanatoryjnego

Post autor: Felice »

Pytanie było o wyjazd z NFZ a nie na turnus rehabilitacyjny dla osoby niepełnosprawnej. Załóż temat dotyczący takich wyjazdów będzie to bardziej czytelne.
ODPOWIEDZ