Co dalej po świadczeniu rehabilitacyjnym

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Co dalej po świadczeniu rehabilitacyjnym

Post autor: Fionka »

Kończy się zasiłek rehabilitacyjny i co dalej .Czy ZUS sam wzywa na komisję ,czy samemu trzeba składać wniosek od lekarza o przyznanie renty.
Mazrena
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2563
Na forum od: 14 sty 2017 16:54
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 7

Re: Co dalej po świadczeniu rehabilitacyjnym

Post autor: Mazrena »

Po świadczeniu albo do lekarza i dokumenty na rent albo do pracy :roll: Tylko nie można czekać do konca świadczenia tylko chyba miesiąc przed końcem złożyć odpowiednie dokumenty do ZUS.... :idea:
forumowicz

Re: Co dalej po świadczeniu rehabilitacyjnym

Post autor: forumowicz »

Ktoś mi ostatnio mówił , że 6 tygodni przed końcem okresu zasiłkowego najlepiej złożyć .
Niestety Fionko , nikt nie pilnuje naszych spraw, musimy o nie sami zadbać .
Awatar użytkownika
acik61
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 202
Na forum od: 05 paź 2019 18:51
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Co dalej po świadczeniu rehabilitacyjnym

Post autor: acik61 »

Moja opowieść w tym temacie - może ku przestrodze, może by być mądrym po, a nie przed szkodą.....
Kilka lat temu z nowym rokiem kończyła mi się umowa o pracę i pech chciał, że z początkiem grudnia wylądowałem prosto z pracy na SORze - potem 182 dni na zasiłku chorobowym (w zasadzie cały płatny przez zus, bo bez pracy)a dalej 3 mies zasiłku rehabilitacyjnego.... a potem schody. Na wizycie u orzecznika dot. dalszego zasiłku rehabilitacyjnego usłyszałem (zobaczyłem) sławetne zdanie orzeczników - "nie jest pan niezdolny do pracy" Złożyłem odwołanie na komisję (bez wchodzenia w szczegóły, bo nie o tym chce napisać)i komisja utrzymała w mocy "wyrok" I teraz sedno sprawy- komisja odbyła się jeszcze jak byłem na zasiłku, ustnie nie usłyszymy jakie jest stanowisko komisji- czekać na uzasadnienie na piśmie! (którego to ostateczny termin przypadał już na okres po dacie końca zasiłku) I jesteśmy w du...! Do pracy nie pójdziemy ..bo dalej zasiłek? do UP nie zarejestrujesz się , bo nie masz pisma! Jak byś w tym momencie wylądował w szpitalu to....płacisz jak za zboże!(ot nie jesteś ubezpieczony i nie masz prawa do opieki zdrowotnej) Z ubezpieczeniem w czasie zasiłku rehabilitacyjnego też jest na bakier- nie masz ubezpieczenia! masz tylko prawo do bezpłatnej opieki, ale już np recepty wydawane w tym czasie są li tylko na 100% mówię o receptach wypisywanych (teraz są e-recepty to nie wiem jak to działa)"od reki", lecz o takich na komputerze- idąc do lekarza na rehabilitacyjnym w "ewuś-iu" cie nie ma! - masz tylko prawo do bezpłatnych badań , ale już nie do leków! Więc forumowicze pilnujcie terminów co, gdzie, kiedy, jak ...... Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Co dalej po świadczeniu rehabilitacyjnym

Post autor: Fionka »

Sprawa dotyczy mojego syna.Ponoc w ZUS mu to tak wytłumaczyli że zostanie wezwany na komisję.Kiedy zadzwoniłam do nich to powiedzieli że orzecznik zdecyduję.Tylko czy oni wezwą ,czy lekarz prowadzący ma kierować tego nikt nie wie.Nawet lekarz.U mnie sprawa była prosta bo lekarz orzecznik po 182 dniach przyznał rentę i co dwa lata dostawałam wezwania na następną komisję
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Co dalej po świadczeniu rehabilitacyjnym

Post autor: Fionka »

Bibi dzięki.Zaraz jutro wyśle syna do lekarza po wniosek na rentę.Worawdzie zasiłek mu się kończy w połowie stycznia ale zobaczymy
Awatar użytkownika
acik61
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 202
Na forum od: 05 paź 2019 18:51
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Co dalej po świadczeniu rehabilitacyjnym

Post autor: acik61 »

Fionka - każda sprawa inna- domniemywam, że syn wykorzystał już całe 12 miesięcy rehabilitacyjnego? - ja mówię z mojego doświadczenia o przedłużeniu (po 3 mies) zasiłku i nie otrzymaniu go.
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Co dalej po świadczeniu rehabilitacyjnym

Post autor: Fionka »

Tak wykorzystał. Dokładnie to 23 stycznia mija 12 miesięcy
Awatar użytkownika
acik61
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 202
Na forum od: 05 paź 2019 18:51
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Co dalej po świadczeniu rehabilitacyjnym

Post autor: acik61 »

Fionka
Z tego co mi wiadomo (ale wiedza czerpana tylko z pobieżnego przejrzenia artykułów prasowych- sam nie byłem jeszcze w takiej sytuacji) to jeżeli syn jest dalej zatrudniony - znaczy w trakcie pobierania w/w zasiłków nie został z pracy zwolniony to na 30 dni przed końcową datą zasiłku rehabilitacyjnego przedkłada w pracy niezbędne dokumenty i zakład pracy wysyła do zus i czeka na komisje lub decyzję, natomiast jeżeli nie ma już stosunku pracy to takowy wniosek o rentę wraz z niezbędnymi dokumentami składa sam- ale nie wiem w jakim czasie czy też 30 dni przed zakończeniem zasiłku rehabilitacyjnego , czy po zasiłku - ale myślę, że aby była ciągłość to trzeba te 30 dni przed zakończeniem zasiłku złożyć. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Co dalej po świadczeniu rehabilitacyjnym

Post autor: sztani »

Jeśli kończy się okres świadczenia i lekarz leczący nie widzi poprawy to powinien wypisać wniosek o rentę czasową a pacjent złożyć go w najbliższym ZUS. Instytucja ZUS nie pilnuje czy komuś coś się kończy to jest w naszej gestii .umownie jest jak pisze bibi :) 6 tygodni ale można złożyć i miesiąc i trzy tygodnie przed końcem . Szkopuł w tym ,że jak nie przyznają renty to jest się z ręką w nocniku. bo ten wcześniejszy termin 6 tygodni wystarczy na to aby już w tym okresie wiedzieć co i jak z dalszą naszą egzystencją .Krótszy termin nas tego pozbawia bo jeśli wniosek ,powiadomienie o komisji i sama komisja trwa czasowo i można potem dłużej czekać na pieniądze w razie przyznania renty. Może jestem malo zorientowany ale zaklad pracy według mnie nie ma tu nic do rzeczy i nic nie składa W ZUS. Składa osoba zainteresowana. Fionki syn miał już taką sytuację o ile mi wiadomo wcześniej jak starał się o świadczenie . Ważne aby złożyć w okresie kiedy się jest jeszcze na świadczeniu a z tego co czytam ma jeszcze miesiąc. powodzenia :)
ODPOWIEDZ