Sanatorium z ZUS

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Fionka »

Zacznę nietypowo .....Wiem , wiem , ktoś , kiedyś coś na temat ale nie mogę odnalezć .Może ktoś ma w temacie wiedzę . Przyznana rehabilitacja w systemie stacjonarnym, wyjazd w czerwcu , niestety wróbelki ćwierkają , że od maja będzie redukcja etatów i osoba staje się bezrobotna . Co w takiej sytuacji . Czy można skorzystać z rehabilitacji . Czy np . jeżeli popadnie np. w depresje , albo dopadnie ją rwa kulszowa i będzie przed utratą pracy na zwolnieniu a ZUS będzie wypłacał zasiłek , to czy w takiej sytuacji może skorzystać z prewencji?
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6172
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: BozenaMat »

Fionko.......... co do zasiłku z ZUS i prewencji to nie wiem.
Znam sytuację bezrobotnych. Będąc zarejestrowanym w Urzędzie Pracy jesteśmy ubezpieczeni i przysługują nam wszelkie świadczenia z NFZ. Tym samym wszelka rehabilitacja, wyjazd do Sanatorium czy inne leczenie. Sytuacja dotyczy zarówno tych, co pobierają zasiłek dla bezrobotnych, jak również tych, którzy są zarejestrowani bez prawa do zasiłku. Dlatego właśnie sporo osób tylko się rejestruje, by mieć świadczenia NFZ... no chyba, że są na świadczeniu z tytułu współmałżonka. To rejestracja w UP jest zbyteczna.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20161
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Felice »

Fionko,żeby wyjechać ZUS musi otrzymywać składki z racji zatrudnienia. Jeżeli ono wygaśnie to składek nie będzie i wyjazd nie jest możliwy.
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Fionka »

To właśnie tłumaczyłam znajomej . Tylko co jeżeli np w kwietniu się rozchoruje i cały czas będzie na zwolnieniu ? . Oczywiście stosunek pracy ustanie bo niestety ma umowę na czas określony do maja (to mnie tez dziwi przydział na czerwiec) zasiłek będzie wypłacany przez ZUS i co wtedy . Powiem szczerze , że bardzo mnie intryguje ta sytuacja .
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Fionka »

Bożenko sprawa dotyczy Prewencji z ZUS. Jeszcze jedno , Dziewczyna ma 61 lat , nie pobiera emerytury ale pracuje . Ciekawi mnie czy ZUS po ustaniu stosunku pracy przejmie wypłatę świadczenia , czy będzie musiała iść na emeryturę ? Tak ze zwykłej babskiej ciekawości pytam
Edi1234
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 48
Na forum od: 20 mar 2018 21:44
Oddział NFZ: Mazowiecki

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Edi1234 »

Wczoraj złożyłam wniosek w Zusie-Mazowieckie, czekam co dalej😉
beatricze
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 295
Na forum od: 10 sie 2018 23:35

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: beatricze »

Oczywiste, że emerytura. Jak zwolniona w tym wieku?!
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14540
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: ANDY12345 »

Na rencie przysługuje Ci prewencja, a w obecnej sytuacji osiągnęła już wiek emerytalny, jak zwolnią to jeszcze chyba przez miesiąc pracodawca odprowadza składki, a jak odprowadza to może jechać. Najlepiej jak podejdzie do byle jakiego oddziału ZUS i dowie się na miejscu, bo przepisy się zmieniają i żeby nie miała kłopotów np. zwrot za turnus pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Kujonka36
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 9
Na forum od: 04 sty 2019 22:15
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 1

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Kujonka36 »

Felice pisze: 28 gru 2018 13:48 Fionko,żeby wyjechać ZUS musi otrzymywać składki z racji zatrudnienia. Jeżeli ono wygaśnie to składek nie będzie i wyjazd nie jest możliwy.
Można samemu opłacić składki np społeczne ( emerytalne i rentowe) w zusie,tzw. Składki dobrowolne. Warto z tego skorzystać i wtedy jest możliwość wyjazdu, tylko po złożeniu takiego wniosku w zusie należy pojechać do oddziału orzecznictwa i im przedstawić np ksero takiego wniosku. Ja tak zrobiłam i wyjechałam i nie było problemu.
Awatar użytkownika
woytek
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1298
Na forum od: 28 gru 2012 17:41
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 9

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: woytek »

Edi1234 pisze: 28 gru 2018 20:29 Wczoraj złożyłam wniosek w Zusie-Mazowieckie, czekam co dalej😉
Pisz po kolei kiedy komisja,decyzję i gdzie pojedziesz.
ODPOWIEDZ