Sanatorium z ZUS

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14481
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: ANDY12345 »

Ja tylko zacytowałem regulamin zus, a jak podchodzą to już sami możemy ocenić. Jak niektórzy Forumowicze napisali zostały im przydzielone ośrodki i termin o które prosili... czyli widzimisię pracowników a regulamin :evil:
Toniusia
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 170
Na forum od: 15 mar 2019 11:32

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Toniusia »

:kwiat: Andy to prawda jak widać niema reguły są miejsce gdzie można zadzwonić poprosić o miejsce i termin ja tak zrobiłam ale niektórzy nie maja takiej możliwości.
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14481
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: ANDY12345 »

Tylko po co przepisy regulaminy ? żeby Nas drażnić ? albo cieszyć się bo łaskawie przyznali :roll:
jollaw
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 18
Na forum od: 29 kwie 2019 00:22
Oddział NFZ: Kujawsko-Pomorski

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: jollaw »

cieszyć się...na pewno... ja przyznaje, że się cieszę, zabiegów sporo i to przez ponad 3 tygodnie, to ważne , bynajmniej dla mnie, zawsze po serii rehabilitacji odczuwałam poprawę na kilka miesięcy, więc liczę, że wyjazd na rehabilitację w sanatorium pomoże i ulży dolegliwościom, takie mam założenie,co do miejsca, to jeśli jest wybór, a zna się ośrodki, to fajnie, ja jestem nowicjuszem i nie mam doświadczeń i wiedzy, więc zostaje mi przekonać się na własnej skórze;) potem będę mądrzejsza;)) i będę mogła podzielić się nabytą wiedzą, pozdrawiam wszystkich!
kejton
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 145
Na forum od: 16 lut 2011 09:13
Oddział NFZ: Mazowiecki

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: kejton »

Dokumenty o prewencję ZUS na wyjazd na rehabilitację złożyłam 19 kwietnia w Warszawie oddziale ZUS na Bielanach. Moje dokumenty przesłano do mojego rejonowego ZUS na Pradze Północ.
Wczoraj będąc na urlopie podjechałam do swojego ZUS zapytać czy moja dokumentacja dotarła i jak długo będę czekać na badanie przez orzecznika.
Pomimo dużej ilości petentów, Panie w ZUS na Pradze były bardzo sympatyczne i pomocne. Cierpliwie odpowiadały na moje szczegółowe pytania. Nie wiem czy zostanę pozytywnie zakwalifikowana na leczenie sanatoryjne przez lekarza orzecznika ale grzechem w Warszawie byłoby narzekać na pracujące tam osoby.
W kolejce czekałam razem z osobami, które w tym dniu miały badania przez lekarza orzecznika i decyzję na piśmie miały wydawaną w ciągu 10 minut.
Z moich obserwacji wynikało, że połowa decyzji była na tak a połowa na nie.
2 kobiety czekające w kolejce wręcz powiedziały, że na sanatorium NFZ czeka się 30 miesięcy to starają się o sanatorium ZUS, żeby szybciej wyjechać.
Jak zapytałam kto im wystawiał skierowanie i jakie mają badania ze sobą (obie miały problemy z kręgosłupem), to byłam w szoku jak odpowiedziały, że lekarz rodzinny i dokumentacji miały tyle co nic.
Wiadomo, że każdy z nas w pewnym wieku (albo wcześniej) będzie się uskarżał na bóle kręgosłupa ale do ZUS należy przyjść przygotowanym. Lekarz orzecznik nie ma RTG w oczach, żeby ocenić jak jesteśmy chorzy.
Wiem także, że osoby z dobrze udokumentowaną chorobą mogą dostać odmowę ale wiele też zależy od nas samych. Na komisję trzeba się przygotować i skompletować odpowiednie dokumenty (wypisy ze szpitala, rezonans magnetyczny, ksero dokumentacji choroby, opinię lekarza specjalisty prowadzącego nasz przypadek itd).
ZUS to nie NFZ. ZUS wysyła na leczenie osoby naprawdę chore, które są narażone na przebywaniu na długim zwolnieniu lub przejściem na rentę.
Jerzy Nowak 75
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 37
Na forum od: 25 kwie 2019 22:25
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 1

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Jerzy Nowak 75 »

Z mojego doświadczenia wynika że Zus wie wiecej niż nam się wydaje.Byłem na komisji bez aktualnych badań wogole bez jakichkolwiek dokumentów.A lekarz orzecznik stwierdził poco mi pana dokumenty? jak my wszystko o pana chorobie wiemy.😳Lepsi niż Mosad 🤣🤣🤣🤣
beatricze
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 295
Na forum od: 10 sie 2018 23:35

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: beatricze »

Witam
Tak to prawda wszystko wiedzą bo wszystko jest dostępne w bazie.Ale czasem może decydować pieczątka lekarza, który wystawił wniosek.Kolega dobry lub nie.To tylko ludzie i podejście się liczy.Schorzenie bądź co bądź nie do końca.Szczęście ......
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: sztani »

Tak Beatricze masz rację . miałem tak w 2013 roku gdzie wyjazd na turnus rehabilitacyjny był jak i obecnie jak najbliżej miejsca zamieszkania( choć i w regule są wyjątki) trafiłem na komisję, lekarz orzecznik zbadał a ja dodatkowo pokazałem wypis z pobytu w Akademii Medycznej na oddziale . na pierwszej stronie wypisu była wizytówka kto jest kierownikiem Katedry Oddziału Pulmonologii . Orzecznik jak przeczytał zaraz powiedział ,że to jego bardzo dobry kolega ze studiów medycznych ,że razem mieli praktyki .Po tym nie było problemu z miejscem w uzdrowisku na Dolnym Śląsku. Nie często zdarza się aby z nad morza pojechać na drugi koniec Polski na narząd ruchu.
beatricze
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 295
Na forum od: 10 sie 2018 23:35

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: beatricze »

Witam
Szatni jak coś pisze to wiem to z autopsji, ale nie zawsze jest to na rękę innym.No cóż tak już jest.Pozdrawiam
jollaw
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 18
Na forum od: 29 kwie 2019 00:22
Oddział NFZ: Kujawsko-Pomorski

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: jollaw »

mam przyznaną rehabilitacje w systemie stacjonarnym, mam pytanie, czy jak dostanę termin i miejsce wyjazdu na rehabilitację prewencyjną, to zakład pracy tez dostaje informację, czy ja muszę informować, że będę miała zwolnienie na okres wyjazdu?
ODPOWIEDZ