Opłata miejscowa.

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: Dzia_dek »

Jurekk teraz to sam namieszałeś w swoim poście. Nie ma czegoś takiego jak sanatorium co ma w nazwie szpital.
Mamy sanatorium uzdrowiskowe (pobyt w takim obiekcie to uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne [21] lub
uzdrowiskowa rehabilitacja w sanatorium uzdrowiskowym [21]) i tam jesteśmy zobowiązani do uiszczenia opłaty
uzdrowiskowej, oraz dopłaty do wyżywienia i zakwaterowania oraz szpital uzdrowiskowy (pobyt w takim obiekcie
to uzdrowiskowe leczenie szpitalne [28] lub uzdrowiskowa rehabilitacja w szpitalu uzdrowiskowym [28]) i w takim
obiekcie jesteśmy zwolnieni z wyżej wymienionych opłat. Są jeszcze inne różnice w pobytach pomiędzy sanatorium,
a szpitalem, ale to już nie jest ten temat.
p.s. w klamrach [ ] podałem ilość dni pobytu na poszczególnych rodzajach leczenia lub rehabilitacji
jurekk
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 84
Na forum od: 15 maja 2014 18:09
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: jurekk »

Dzia_dek, masz rację, że zbyt ogólnikowo potraktowałem formę nazewnictwa szpitala w formule uzdrowiskowej i Twoje nazewnictwo już nosi formę profesjonalną. Jednak z nie wszystkimi tezami, które w tłumaczeniu przyjąłeś można się zgodzić, bo:
1) uzdrowiskowe leczenie szpitalne w szpitalu uzdrowiskowym nie zawsze trwa 28 dni (ja np. byłem na takim leczeniu z NFZ trwającym 21 dni), ale masz rację, że wtedy nie opłaca się za pobyt i opłaty uzdrowiskowej/miejscowej),
2) leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitacja uzdrowiskowa może się odbywać w szpitalu uzdrowiskowym z częściową odpłatnością za pobyt i wtedy była już pobierana opłata uzdrowiskowa (tak jak w moim przypadku za UZDROWISKOWE LECZENIE SANATORYJNE DOROSŁYCH w Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym przez 21 dni) - to w tym przypadku też nie należy pobierać opłaty uzdrowiskowej ani miejscowej, bo to wynika z ustaw i interpretacji, które wcześniej przytoczyłem i nie mają tutaj znaczenia różnice w pobycie.
Lądek Zdrój natomiast swoją uchwałę spartaczył i tam żaden kuracjusz przebywający na leczeniu nie powinien płacić opłaty uzdrowiskowej.
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: Dzia_dek »

Jurekk odnosząc się do pierwszego punktu, który napisałeś w swoim poście to oczywiście masz rację.
W moim poprzednim wpisie, błędnie zapisałem ilość dni na poszczególnych kuracjach. Żeby to szybko
poprawić i trochę uprościć napiszę, że leczenie (szpitalne i sanatoryjne) trwa 21 dni, tak było w Twoim
przypadku, natomiast rehabilitacja (szpitalna i sanatoryjna) trwa 28 dni.
Natomiast jeśli chodzi o punkt numer dwa znowu "namieszałeś" z nazewnictwem pobytów. Piszesz tak:
leczenie uzdrowiskowe, ale pada pytanie jakie? szpitalne czy sanatoryjne i kolejny zapis: rehabilitacja
uzdrowiskowa
i tu pytanie gdzie? w szpitalu, czy w sanatorium? Żeby uporządkować rodzaje pobytów
skorzystam z uproszczonych zapisów ze stron NFZ i tak szpiale:
:arrow: uzdrowiskowe leczenie szpitalne dorosłych,
:arrow: uzdrowiskowa rehabilitacja dla dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym.
Na tych turnusach nie dopłaca się do pobytu, który może odbywać się w ramach zwolnienia lekarskiego i nie
powinno ponosić się opłaty uzdrowiskowej ponieważ zgodnie z nazwą obiektu jest to pobyt w szpitalu.
Sanatoria:
:arrow: uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych,
:arrow: uzdrowiskowa rehabilitacja dla dorosłych w sanatorium uzdrowiskowym.
Na tych turnusach ponosimy koszty dopłaty do wyżywienia i zakwaterowania (w szpitalu uzdrowiskowym też),
pobyt odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego no i teraz opłata uzdrowiskowa, którą w sanatorium
jesteśmy zobowiązani uiścić, natomiast jeśli przebywamy w szpitalu uzdrowiskowym powinniśmy być zwolnieni
z tej opłaty ponieważ ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, która to gwarantuje, nie definiuje słowa szpital.
Jurekk nie powinniśmy się za bardzo opierać na interpretacjach przepisów bo te zależą od tego kto dokonuje ich
interpretacji, ale we wspomnianej przeze mnie wyżej ustawie; rozdział 5 - Opłaty lokalne; Artykuł 17 - Opłata
miejscowa i uzdrowiskowa; punkt 1a - jest zapis (skrócony na potrzeby tego posta): "Opłatę uzdrowiskową pobiera
się od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych (...) za każdą rozpoczętą dobę pobytu."
Na podstawie tej ustawy Rady Miast i Gmin tworzą własne uchwały dotyczące wysokości i pobierania tej opłaty.
Przeglądnąłem sporo takich uchwał i w większości z nich jest już ten zapis odnośnie pobytu w celach zdrowotnych.
Niestety "Lądek Zdrój jest wyjątkiem i trochę do tyłu" z bieżącą ustawą, a co za tym idzie również z własną uchwałą.
Nie ma w niej tego zapisu odnośnie pobytu zdrowotnego. Mało tego osoba z UM (wydziału opłat lokalnych) nie zna
nawet własnej (miejskiej) uchwały na temat opłaty uzdrowiskowej. Zakwestionowałem podstawę prawną pobrania
opłaty uzdrowiskowej na podstawie ich własnej uchwały i pani nie potrafiła mi "od reki" odpowiedzieć na moje
pytanie. Ma to zrobić mailowo jeszcze w tym lub najpóźniej w przyszłym tygodniu. Zobaczymy co z tego wyniknie.
:idea: Jeszcze taka ciekawostka. "Rozpoczęta doba pobytu" też jest różnie interpretowana przez osoby naliczające
opłaty (chyba, że jest to sprecyzowane w uchwale) Można za jeden pobyt np. 21 dniowy, w różnych uzdrowiskach
zapłacić za 21 lub 22 dni pobytu. W tej drugiej wersji doba jest liczona od północy do północy.
p-siak
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1690
Na forum od: 04 cze 2013 20:36

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: p-siak »

Ale robotę wykonaliście koledzy, dziękujemy, pozdrawiamy.
jurekk
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 84
Na forum od: 15 maja 2014 18:09
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: jurekk »

Dzia_dek, całkowicie się z Tobą zgadzam i jak zwykle perfekcyjnie opisujesz niuanse nazewnictwa ogólnie pojętego lecznictwa sanatoryjnego.
Jedynie należy wyraźnie dodać, że w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych; rozdział 5 - Opłaty lokalne; Artykuł 17, oprócz punktu 1w brzmieniu: Opłatę uzdrowiskową pobiera się od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych..... jest jeszcze punkt 2 (i on jest kluczowy dla wszystkich kuracjuszy przebywających w szpitalach uzdrowiskowych) o brzmieniu:
2. Opłaty miejscowej oraz opłaty uzdrowiskowej nie pobiera się:
1) .....
2) od osób przebywających w szpitalach
I to ten punkt jest kluczowy dla kwestionowania opłaty uzdrowiskowej czy miejscowej, bo jak sam zaznaczyłeś "ponieważ ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, która to gwarantuje, nie definiuje słowa szpital".
Ja jedynie dla "utrącenia" wszelkiego naginania interpretacji przez urzędników określenia SZPITAL podałem do tego prawne odniesienia: wyrok z 15 marca 2013r. (sygn. akt I SA/Sz 921/12) Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie w zakresie pojęcia "szpital" oraz ważną w tym przypadku Interpretację ogólną MINISTRA FINANSÓW z 3 października 2014 r. (nr PL/LS/838/9/SIA/14/RD88286).
Co do Lądka Zdroju to ja już im na piśmie w dniu 1.04.2020 r. wytykałem "bubel" jaki uchwalili :D
Awatar użytkownika
BarbaraB64
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 335
Na forum od: 01 mar 2019 18:01
Oddział NFZ: Śląski

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: BarbaraB64 »

Jurekk znalazłam i czytałam tę ustawę Rady Miejskiej Lądka Zdroju z dnia 28 listopada 2019 r w sprawie opłaty uzdrowiskowej i nie ma tam rzeczywiście mowy o tym żeby pobierać ją od osób przebywających w celach zdrowotnych tym samym żerują na niewiedzy kuracjuszy ale nie ma się co dziwić gdyż napisane jest też że inkasenci czyli w naszym wypadku sanatoria otrzymują 20 procent zainkasowaniej kwoty . Pozdrawiam wszystkich serdecznie :kwiat:
ODPOWIEDZ