Opłata miejscowa.

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
pawel03
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 75
Na forum od: 13 gru 2019 06:11
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 8

Opłata miejscowa.

Post autor: pawel03 »

Niedawny pobyt w jednym z sanatoriów skłonił mnie do założenia nowgo wątku, dotyczącego pobierania opłaty miejscowej.
Będąc w Centrum Rehabilitacji Rolników GRANIT w Szklarskiej Porębie na pobycie rehabilitacyjnym/ komercyjnym /spotkałem się z sytuacją która całkowicie mnie zaskoczyła.Mianowicie zażądano ode mnie za pobyt 20 dniowy opłaty miejscowej w wys. 46 zł. gdy tymczasem od pacjentów ze skierowaniami takowa opłata nie jest pobierana. W związku z powyższym dotarłem do Uchwały Rady Miejskiej w Szklarskiej Porębie w sprawie opłaty miejscowej gdzie jest wyraźnie napisane, że wprowadza się opłatę miejscową, która jest pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach wypoczynkowych, szkoleniowych lub turystycznych na terenie miasta.
Chcąc rozwiać swoje wątpliwości będąc jeszcze na miejscu skontaktowałem się z pracownicą Urzędu Miejskiego w Szklarskiej Porębie gdzie na moje słowo, że mój pobyt jest komercyjny usłyszałem odpowiedź, że muszę płacić. Gdy zacząłem uzasadniać swoje stanowisko, że jest brak podstaw prawnych do pobierania takowej opłaty, ponieważ nie jestem rekreacyjnie ani turystycznie a na pobycie rehabilitacytyjnym leczniczym z zabiegami, oraz opieką lekarską a w Uchwale Rady nigdzie nie jest powiedziane, że osoby będące komercyjnie są zobowiązani do wnoszenia wspomnianej opłaty zapanowała kilkominutowa cisza. Słyszałem w słuchawce, że wywiązała się dyskusja pomiędzy pracownikami, wykonywany był jakiś telefon do innej osoby aż w końcu Pani z którą rozmawiałem odpowiedziała mi, że nie może mi powiedzieć wprost abym nie płacił a zrobię jak uważam.
Opłatę tą wniosłem ponieważ dowiedziałem się od Pani z kierownictwa sanatorium, że jeżeli tego nie zrobię to będą oni musieli za mnie to zrobić.
Trochę się rozpisałem ale chciałem w miarę przejrzyście opisać mój przypadek.
Wg. mnie Urząd Miasta w Szklarskiej Porębie znalazł sposób na pozyskanie dodatkowych funduszy od takich osób jak ja wymyślając sobie, że Uchwała Rady Miasta w sprawie opłaty miejscowej nie dotyczy komercji. To,że pojechałem komercyjnie nie oznacza iż jestem osobą zamożną , po prostu pojechałem podreperować zdrowie kosztem pewnych wyrzeczeń gdyż na wyjazd z NFZ muszę czekać jeszcze 19 miesięcy.
Nie jestem jakimś pieniaczem ale moge przejść obojętnie nad tym jak samorząd łupi pieniądze łamiąc miejscowe prawo które sami uchwalili.
Słyszy się w mediach tłumaczenia samorządowców, że pieniądze z takich opłat idą na infrastrukturę. W miejscu gdzie byłem brak jest odpowiedniej ilości miejsc parkingowych, drogi są nieoświetlone i po zmierzchu poruszanie się po nich jest bardzo niebezpieczne, nie mówiąc już o braku chodników dla pieszych, a opłaty są pobierane.
Jestem ciekaw czy ktoś z forumowiczów spotkał się z podobną sytuacją. Póki co, wystosowałem pismo do Pana Burmistrza Szklarskiej Poręby o zwrot niesłusznie pobranej opłaty. Postaram się na tym forum poinformować jaki będzie finał mojego sporu.
mechanik
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 41
Na forum od: 31 sty 2018 21:02
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 3

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: mechanik »

Ciechocinek pobiera opłaty , ale widać na co one idą . Miasteczko , szczególnie latem jes prześliczne , aż chce się spacerować :D . A teraz przykład BARDZO negatywny . Nałęczów , nie wiem na co idą opłaty , ale miasteczko paskudne , a szczególnie park zdrojowy :evil:
forumowicz

Re: Opłata klimatyczna

Post autor: forumowicz »

Niestety tak jest , że przebywając w miejscowości turystycznej czy uzdrowiskowej jesteśmy zobowiązani uiszczać taką "daninę" .
Wysokość klimatycznej opłaty ustala Rada miasta czy też Gminy , stawki są różne . Wyłączeni z opłaty są kuracjusze na leczeniu szpitalnym tzn przebywający w ośrodkach mających status szpitala, przebywający na rehabilitacji w ramach prewencji ZUS , pozostałe zwolnienia trzeba sprawdzić . Generalnie z tych opłat pokrywane są koszty ponoszone na poprawę funkcjonowania danej miejscowości : kosze, mała infrastruktura, zieleń itp,,,,
jak wiemy różnie z tym bywa , często jest bałagan, bark gospodarza, zanieczyszczone powietrze .
Jak widać wiele niezadowolonych osób stanowczo odmawia wnoszenia klimatycznego , głośne są wyroki sądów powszechnych , które przyznają rację szarym obywatelom.
Tylko taka malutka uwaga , przy pobieraniu opłaty klimatycznej nikt nie ocenia czy jesteśmy zamożni czy ubodzy.
pawel03
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 75
Na forum od: 13 gru 2019 06:11
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: pawel03 »

Nie chodzi mi o opłatę klimatyczną a o opłatę miejscową. To są dwie różne rzeczy.
Awatar użytkownika
Andrzej1958
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1780
Na forum od: 23 maja 2018 19:18
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: Andrzej1958 »

Masz rację, to są dwie różne rzeczy. Opłata klimatyczna (uzdrowiskowa) jest pobierana w miejscowościach mających status uzdrowiska. Opłata miejscowa w miejscowościach turystycznych. Obie pobierane są od wszystkich "obcych" zakwaterowanych w sanatoriach, hotelach, pensjonatach czy polach namiotowych. Wyjątek stanowią kuracjusze o których pisała bibi.
Kuracjusze skierowani przez NFZ i będący na prywatnie na rehabilitacji niestety są zobowiązani do płacenia, tak jak zwykli turyści.
Awatar użytkownika
Bunia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1388
Na forum od: 06 gru 2011 20:19
Oddział NFZ: Zachodniopomorski
Staż sanatoryjny: 20

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: Bunia »

Granit ma status szpitala,coś tam pamiętam na zebraniu było tłumaczone, dla tego kuracjusze ze skierowaniem są zwolnieni z opłaty.
W Sasance ,Niwie ,w Jedlcu płacimy opłaty ....

Pozdrawiam Bunia
forumowicz

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: forumowicz »

W Szklarskiej Porębie jest tylko jedna opłata "opłata miejscowa" , tak ją nazwała Gmina , nie ma klimatycznej , czyli nie jest dublowany podatek.
Pawle , tak naprawdę nie ma znaczenia jak się nazywa ale faktycznie nie klimatyczna .
Sprawdziłam to u źródła .
pawel03
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 75
Na forum od: 13 gru 2019 06:11
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: pawel03 »

Dziękuję za doprecyzowanie pojęć, niemniej jednak w przypadku Szklarskiej Poręby jest dowolność w interpretacji Uchwały.
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: Dzia_dek »

"Opłata miejscowa bądź uzdrowiskowa, popularnie zwana jest opłatą klimatyczną. Jest to forma podatku,
jaki muszą uiścić turyści za każdą dobę pobytu w gminach, które są atrakcyjne pod względem turystycznym,
krajobrazowym, przyrodniczym, bądź też są traktowane, jako opłaty uzdrowiskowe." Tyle cytatu. Jak widać
na powyższym przykładzie czasem zwyczajowo używana jest forma: "opłata klimatyczna". Chociaż tak faktycznie
to z klimatem nie ma nic wspólnego.
Pobawiłem się dziś telefonem i również zasięgnąłem informacji u źródła czyli najpierw w Urzędzie Miasta
w referacie zajmującym się rozliczaniem opłaty miejscowej. Po hipotetycznym przedstawieniu takiej sytuacji
jaką opisał powyżej Paweł, pani stwierdziła, że nie ma podstaw do pobrania ode mnie takiej opłaty. W Uchwale
(Nr XVIII/170/19)Rady Miejskiej nie ma żadnego zapisu odnośnie osób przebywających na rehabilitacji. Tak więc
osoba, która przebywa w Szklarskiej w tym celu nie powinna ponosić kosztów tej opłaty. Mało tego okazuje się, że
już sporo osób ma wątpliwości w tym temacie więc najprawdopodobniej w kolejnej uchwale zostanie doprecyzowane,
to czy od osób przebywających prywatnie na rehabilitacji należy pobrać lub też nie pobierać opłaty miejscowej.
Zapytałem panią jeszcze czy tę opłatę ponoszą kuracjusze posiadający kierowanie wystawione przez KRUS -
odpowiedź brzmiała nie wiem. To tyle jeśli chodzi o UM. Teraz "Granit"; dwie panie w recepcji bez jakiejkolwiek
wiedzy. Pani kierownik recepcji potwierdziła, że kuracjusze ze skierowaniem KRUS - u nie ponoszą opłaty. Gdy
zapytałem na jakiej podstawie są zwolnieni, to najpierw wspomniała coś o szpitalu, gdy zanegowałem, że "Granit"
nie ma statusu szpitala, to powiedziała, że są ZOZ -em. Odpowiedziałem, że w uchwale nie ma nic o tym, że kuracjusze/
pacjenci ZOZ u są zwolnieni, a jeśli jest to "cicha umowa" pomiędzy ośrodkiem, a urzędem to powinna również objąć osoby
przebywające prywatnie na rehabilitacji ponieważ opłatę miejscową pobiera się od osób które przebywają na terenie
Szklarskiej Poręby w celach turystycznych, wypoczynkowych bądź też szkoleniowych więc ten zapis nie dotyczy osób będących
na rehabilitacji i nie ważne kto sponsoruje ten pobyt. Wtedy pani odpowiedziała to co napisał Paweł. Jeśli ja nie wniosę tej
opłaty, to ona pokryje to z własnej kieszeni. Chyba, że dostarczę jej zaświadczenie z urzędu, że nie podlegam pobraniu tej
opłaty to ona mnie z niej zwolni. Na koniec stwierdziła, że mnie w urzędzie mówią, że nie powinienem tej opłaty ponosić,
a za jej brak, w przypadku kontroli, jest obciążana osoba, która zajmuje się zbieraniem tego podatku w "Granicie".
W jednej kwestii Paweł ma rację; tam w mieście występuje jakaś dziwna dowolność w interpretacji Uchwały, którą sami stworzyli.
Tak poza tematem, to dorzucę jeszcze informację, że osobie zajmującej się pobieraniem tej opłaty jest wypłacana prowizja
w wysokości 10% od zebranej kwoty. Czy to dużo? Opłata wynosi 2,30zł, a więc prowizja to 0,23 zł. Ktoś powie, że to niewiele,
ale jak pomnożymy to przez ilość kuracjuszy, od których się pobiera opłatę, razy ilość dni to może wyjść całkiem ładna sumka
do "przytulenia". Więc tu pada ostatnie pytanie czy tak naprawdę, to tylko miastu zależy na pobraniu jak największej opłaty
szumnie zwanej miejscową?
forumowicz

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: forumowicz »

Tak żeby dopełnić wiedzę w powyższym temacie , podstawą do ustalenia podatku użyję tu potocznej nazwy- opłaty klimatycznej jest ustawa o podatkach i opłatach lokalnych.
W opłacie uzdrowiskowej podstawa jest określona w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych.
Ustawowo określone są zwolnienia tak w opłacie miejscowej jak i uzdrowiskowej , niemniej Rady Gmin ustalają wysokość opłaty i mogą dodać od siebie zwolnienia przyjmując odpowiednią Uchwałę .

Zbyszku , jeśli mogę , pani w ośrodku jest tylko inkasentem , interpretacja należy do właściwej komórki w Urzędzie Gminy, jeśli chodzi o kontrole to właśnie ośrodki sanatoryjne, wypoczynkowe najłatwiej sprawdzić .
Życie pokazuje , że najprostsze sprawy wywołują najwięcej wątpliwości, to właśnie przykład , który podałeś w treści swojego posta.

Cóż teraz poczekamy jak załatwią Pawła , mam nadzieję , że podzieli się tym z nami .
ODPOWIEDZ