Opłata miejscowa.

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
ka_jak_kazimierz
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 3799
Na forum od: 13 mar 2016 14:48
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 5

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: ka_jak_kazimierz »

No i Becia całkiem niechcący do historii przeszła 🤔😏
Awatar użytkownika
Muzyczka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1699
Na forum od: 23 mar 2018 19:45
Oddział NFZ: Małopolski

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: Muzyczka »

Paweł, Wielkie Brawo i Gratulacje!!!; Wielki Szacunek dla odpowiedniego przeprowadzenia przez Cb tej sprawy, znanie odpowiednich zarządzeń i instytucji... Jak również za opieszałości w urzędzie jest wstyd i bardzo nieładnie robią.....ale składam wyrazy uznania dla Cb i za umiejętne, mądre, aczkolwiek i bardzo cierpliwe poprowadzenie sprawy.... I za Twe opisy dziękuję...
Acha- Otrzymałes chyba odpowiedź 22 września, nie października...
Serdecznie pozdrawiam...
jurekk
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 84
Na forum od: 15 maja 2014 18:09
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Opłata miejscowa/uzdrowiskowa

Post autor: jurekk »

Chciałbym i ja podzielić się moimi perypetiami w związku z opłatą uzdrowiskową pobieraną w Lądku Zdroju za pobyt w Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w marcu 2020r. Wcześniej już opisywałem w wątku: "Zwrot opłaty uzdrowiskowej za skrócony pobyt w sanatorium z powodu Koronawirusa" o wysłaniu do Urzędu Miasta i Gminy Lądek Zdrój pisma o zwrot pobranej ode mnie opłaty uzdrowiskowej, ze względu na skrócony pobyt z jednoczesną informacją, że pobieranie takiej opłaty jest niezgodne z UCHWAŁĄ NR XIV/91/2019 RADY MIEJSKIEJ LĄDKA-ZDROJU z dnia 28 listopada 2019 r. w sprawie opłaty uzdrowiskowej, gdzie:
§ 2. w/w Uchwały mówi: "Ustala się stawkę opłaty uzdrowiskowej od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w wysokości 4,00 zł za każdą rozpoczętą dobę pobytu za wyjątkiem stawki ustalonej w § 3 niniejszej uchwały",
a w powyższym paragrafie NIE MA MOWY o osobach fizycznych przebywających w celach ZDROWOTNYCH.
Także OBWIESZCZENIE MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 16 maja 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U.poz. 1170 z dnia 25 czerwca 2019 r.) w Rozdziale 5 Opłaty lokalne Art. 17 ust. 2 stanowi:
2. Opłaty miejscowej oraz opłaty uzdrowiskowej nie pobiera się:
1) .....
2) od osób przebywających w szpitalach;
Zgodnie tez z Interpretacją ogólną ministra finansów z 3 października 2014 r. (nr PL/LS/838/9/SIA/14/RD88286) "na podstawie art. 17 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych od osób przebywających w szpitalach uzdrowiskowych nie pobiera się opłaty uzdrowiskowej" oraz na podstawie wyroku z 15 marca 2013r. (sygn. akt I SA/Sz 921/12) Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie w zakresie pojęcia "szpital". Wnosiłem O ZWROT CAŁEJ OPŁATY UZDROWISKOWEJ pobranej niezgodnie z obowiązującym prawem.
Niestety odpowiedzi na moje pismo nie doczekałem się, ale zwrócono mi opłatę uzdrowiskową.
Gdy w sierpniu 2020r pojawiłem się w 23 WSzUR w Lądku Zdroju celem dokończenia świadczenia sanatoryjnego z NFZ i opłacaniu pobytu, Pani w kasie zażądała ode mnie opłaty uzdrowiskowej, na moje pytanie na jakiej podstawie mam płacić, dostałem odpowiedź, że na podstawie uchwały Rady Miasta i Gminy.
Spokojnie poprosiłem o wgląd w tą uchwałę, okazało się jednak, że mimo usilnych poszukiwań Pani jej nie znalazła, więc wytłumaczyłem co ta uchwała zawiera i że na jej podstawie ja nie zapłacę opłaty uzdrowiskowej. Poproszono mnie tylko, o takie pisemne oświadczenie (mieli je gotowe :o ) i na tym sprawa się zakończyła.
Moim zdaniem oni doskonale zdają sobie sprawę, że w ich przypadku pobieranie opłaty uzdrowiskowej jest bezprawne, ale wymuszają jej opłacenie przez nieświadomych kuracjuszy.... no chyba, że ktoś im się postawi!!!
Reasumując, warto dokładnie zaznajomić się z uchwałami poszczególnych miejscowości i wiedzieć, że za pobyt w sanatorium, które w nazwie ma SZPITAL kuracjusz nie opłaca "opłaty uzdrowiskowej" ani "opłaty miejscowej".
pawel03
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 75
Na forum od: 13 gru 2019 06:11
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: pawel03 »

Dziękuję Ci jurekk za opisanie swoich perypetii związanych z opłatą. Okazuje się, że przypadek Szklarskiej Poręby nie jest odosobniony i inne miasta idą tą samą drogą. Ich poczucie bezkarności jest na tyle duże, że nie raczą nawet odpowiadać na wysyłane pisma pomimo prawnego obowiązku. Jak już wcześniej informowałem, w moim przypadku dopiero po interwencji RIO we Wrocławiu w dniu 22.10 2020 r. Burmistrz Szklarskiej Poręby wydał decyzję przyznającą się do bezzasdnie pobranej opłaty miejscowej i zwrocie nadpłaty na mój rachunek bankowy.
Zostałem usatysfakcjonowany takim zakończeniem sprawy sądząc iż udwodniłem urzędnikom, że część dochodów gminy jest uzyskiwana w sposób bezprawny.Sądziłem też, że zmienią postępowanie wobec petenta. Myliłem się.
Mijał czas a ja dalej nie otrzymywałem zwrotu pieniędzy. Moje dwukrotne wezwania pozostawały bez odpowiedzi.
Dlatego ponownie wysłałem monit do RIO we Wrocławiu z zapytaniem o sposobie załatwienia sprawy. Na początku lutego tego roku otrzymałem od nich odwpowiedź, że została przeprowadzona kompleksowa kontrola gospodarki finansowej Gminy Szklarska Poręba która doprowadziła min. do stwierdzenia nieprawidłowo pobranej opłaty i zwortu środków na mój rachunek.
Faktycznie w dn.11.02.2021 r. pieniądze w końcu zostały zwrócone.
Nie jestem żadnym pieniaczem ale wyjątkowo nie podoba mi się lekceważenie petenta przez różnego rodaju urzędników , ich opieszałość ale gdy do tego dochodzi jeszcze do łamania przez nich prawa o czym słyszy się dosyć często wytwarza to u nich poczucie bezkarności a my niekiedy walimy " głową w mur". Nie uogólniam, gdyż większości urzędników to nie dotyczy. Mój przypadek, pewnie nie odosobniony - jest tego przykładem.
Dlatego zastanawiam się nad stosownym zawiadomieniem do Prokuratury licząc, ze przynajmniej w Szklarskiej Porębie coś w tym kierunku się zmieni.
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14461
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: ANDY12345 »

Ja na szczęście jeszcze tego nie doświadczyłem, może ze względu że wyjazdy są albo szpitalne albo prewencja i może że w danych uzdrowiskach przestrzegają wydanych przez siebie przepisów. Jednakże wielkie dzięki za poświecenie swego czasu i na pewno też zdrowia w "przeciąganiu sprawiedliwości" na swoją stronę :lol: . Nie wiadomo gdzie następnym razem zawitamy na leczeniu i takie wiadomości są warte zapamiętania, żeby nie strzygli nas jak potulne baranki.
Jeszcze raz dziękuję Wam za info i doprowadzenie sprawy do końca , zdrówka i powodzenia :)
ps.
prokuratura pewnie oleje sprawę, twierdząc że "stanowi małą szkodliwość czynu" , bo przecież chodzi tu "tylko" o 46,- pln. a nie wszystkich ludzi którzy ponieśli nieprawnie tę opłatę 46,- x tysiące kuracjuszy w ciągu tylko jednego roku..... chore, chore, chore :roll:
jurekk
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 84
Na forum od: 15 maja 2014 18:09
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: jurekk »

Pawel03 ja myślę, że w ocenie urzędników my jednak jesteśmy pieniaczami :lol: z tym tylko, że może nie lubiącymi być na okrągło przez nich "goleni" ;). Uważam, że warto takimi sprawami się dzielić, żeby jak najwięcej ludzi mogło przed takimi praktykami się bronić i nie dawać się na każdym kroku oszukiwać, to są przecież nasze pieniądze!
Dużo zdrowia życzę :)
pawel03
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 75
Na forum od: 13 gru 2019 06:11
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: pawel03 »

Mssz rację jurekk, że przez urzędników jesteśmy tak właśnie postrzegani i przez takich pieniaczy wielu ludzi nie da się oszukać. Wymiana informacji jest jak najbardziej potrzebna także na tym forum i przez to ,być może wielu osobom nie da się oszukać. Jestem też pewien, że taki "pieniacz" u urzędnika podnosi ciśnienie do niebezpiecznego poziomu. Wcześniej ANDY 12345 napisał, że Prokuratura może olać temat z uwagi na małą społeczną szkodliwość czynu - kwota 46 zł. Zgodziłbym się z nim gdyby to był przypadek jednostkowy. W tym jednak przypadku uważam, że pokrzywdzonych osób jest znacznie więcej . Miasto znalazło sobie sposób na dodatkowe źródło dochodów w sposób nielegalny i ja to wykazałem. Teraz naprawdę może podnieść się ciśnienie u niektórych osób gdy wyłapią zarzuty.
Awatar użytkownika
BarbaraB64
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 335
Na forum od: 01 mar 2019 18:01
Oddział NFZ: Śląski

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: BarbaraB64 »

Witam.Ja dziś właśnie odmówiłam uiszczenia opłaty uzdrowiskowej we WSzUR w Lądku tak jak Jurekk , miałam też wypisać stosowne oświadczenie o odmowie wniesienia tej opłaty która na dzień dzisiejszy wynosi 84 zł , jednak Pani w BOK była zdania że tylko osoby podczas leczenia szpitalnego są zwolnione z opłat a nie osoby na turnusach sanatoryjnych .Zobaczymy czy odmawiając tej opłaty nie naraziłam się na jakieś konsekwencje prawne ;)
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14461
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: ANDY12345 »

Przecież Cię do więzienia nie zamkną :roll: ... najwyżej odpracujesz na zmywaku ;) :lol:
Ośrodek ma w nazwie rehabilitacyjny, a nie rekreacyjny :P , jeżeli masz orzeczoną niepełnosprawność to wszystkie koszty związane z pobytem możesz odliczyć od dochodu - koszt podróży też, zdrówka :)
Awatar użytkownika
BarbaraB64
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 335
Na forum od: 01 mar 2019 18:01
Oddział NFZ: Śląski

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: BarbaraB64 »

Ostatecznie zmywak może być :D chodziło mi raczej o to czy nie zażądają zapłaty z nawiązką ;) a stopień niepełnosprawności posiadam ,co prawda tylko umiarkowany ale jest i wiem o odliczeniach . Pozdrawiam Serdecznie :kwiat:
ODPOWIEDZ