Opłata miejscowa.

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14475
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: ANDY12345 »

Oprzesz się na swojej interpretacji, a oni niech udowodnią że jest inaczej :lol: ... przedstaw sprawę Jurka, w której powołuje się na :
OBWIESZCZENIE MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 16 maja 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U.poz. 1170 z dnia 25 czerwca 2019 r.) w Rozdziale 5 Opłaty lokalne Art. 17 ust. 2... itd.
Przecież odwołujesz się, to sprawa opłat jest zawieszona i nie mogą rościć z tego względu odsetek.
Danio Unio
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 58
Na forum od: 30 wrz 2019 14:04

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: Danio Unio »

Jadę na dniach do Kołobrzegu i pogłębiłem temat opłat za sanatorium. Pomijając to że opłaty za pobyt w sanatoriach od marca wzrosły średnio o około 200 zł to dodatkowo opłata klimatyczna np. w Kołobrzegu wynosi na dzień dzisiejszy 4,40 zł za każdy dzień. Krótko mówiąc pobyt w jedynce przed sezonem letnim czyli teraz do końca kwietnia na 21 dni za jedynkę to około 800 zł, za dwójkę 600 zł. W sezonie letnim czyli od maja do września proporcjonalnie 1000 zł i 700 zł za 21 dni turnusu. Ja jadę na 28 dni i opłaty wyglądają tak: jedynka / dwójka przed sezonem 1000/700 zł a w sezonie letnim 1250/950 zł
Awatar użytkownika
ewasz
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24579
Na forum od: 10 mar 2014 20:44
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: ewasz »

Jak jedziesz na 28 dni to opłaty Ciebie nie dotyczą bo nie jedziesz do sanatorium tylko na rehabilitację.
Danio Unio
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 58
Na forum od: 30 wrz 2019 14:04

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: Danio Unio »

Mylisz się koleżanko. Nieodpłatny turnus jest tylko poszpitalny. Tu jest cennik bez opłaty klimatycznej :
http://mesko.kolobrzeg.pl/cennik/
Awatar użytkownika
ewasz
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24579
Na forum od: 10 mar 2014 20:44
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: ewasz »

Dzięki :D
jurekk
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 84
Na forum od: 15 maja 2014 18:09
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: jurekk »

BarbaraB64 ja też byłem na pobycie sanatoryjnym i żadnych dodatkowych opłat nie ponosiłem, a nie zapłaciłem opłaty uzdrowiskowej :)... bo przecież Ty przybyłaś tam żeby się leczyć, a nie w celu turystycznym, wypoczynkowym lub szkoleniowym!!
Dobrze więc zrobiłaś :D a widzę, że teraz nowe tłumaczenie pobierania tej opłaty stosują.
Jednak ja przypominam, że w przytaczanym przeze mnie OBWIESZCZENIU MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 16 maja 2019 r. nie ma mowy o tym, że nie płaci tylko osoba podczas leczenia szpitalnego, ale jest wyraźnie zapisane: "Opłaty miejscowej oraz opłaty uzdrowiskowej nie pobiera się od osób przebywających w szpitalach"...... koniec kropka, bo Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny jest SZPITALEM.
Nie masz się czego bać :D
jurekk
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 84
Na forum od: 15 maja 2014 18:09
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: jurekk »

Danio Unio, Ty jednak będziesz musiał zapłacić opłatę uzdrowiskową bo Rada Miasta Kołobrzeg w UCHWALE NR XV/194/19 z z dnia 5 listopada 2019 r.
w sprawie opłaty uzdrowiskowej wyraźnie zaznaczyła:
§ 2. Ustala się stawkę opłaty uzdrowiskowej od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w Kołobrzegu - za każdą rozpoczętą dobę pobytu
.... a Mesko nie jest też niestety szpitalem, więc ta opłata będzie legalna.
Danio Unio
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 58
Na forum od: 30 wrz 2019 14:04

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: Danio Unio »

Myślę, że nie tylko ja i nie tylko w Kołobrzegu trzeba opłacić pobyt.
jurekk
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 84
Na forum od: 15 maja 2014 18:09
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: jurekk »

A tak reasumując, to w Lądku Zdroju WSZYSCY przebywający w sanatoriach (a nie tylko przebywający w Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym) nie powinni płacić opłaty uzdrowiskowej bo aktualna nadal UCHWAŁA NR XIV/91/2019 RADY MIEJSKIEJ LĄDKA-ZDROJU z dnia 28 listopada 2019 r. w sprawie opłaty uzdrowiskowej stanowi:
.....
§ 1. Na terenie uzdrowiska Lądek-Zdrój wprowadza się opłatę uzdrowiskową.
§ 2. Ustala się stawkę opłaty uzdrowiskowej od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach
turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych
w wysokości 4,00 zł za każdą rozpoczętą dobę pobytu za
wyjątkiem stawki ustalonej w § 3 niniejszej uchwały.
§ 3. Ustala się stawkę opłaty uzdrowiskowej w wysokości 2,00 zł od dzieci do lat 12 przebywających dłużej niż
dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych za każdą rozpoczętą dobę pobytu......dy
Tak więc zobaczcie sami, że każdy leczący się w sanatoriach w Lądku Zdroju może legalnie odmówić opłaty uzdrowiskowej :D
jurekk
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 84
Na forum od: 15 maja 2014 18:09
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: jurekk »

Danio Unio pobyt, to faktycznie każdy musi opłacić (no chyba, że jest na leczeniu poszpitalnym), ale jeżeli chodzi o opłatę uzdrowiskową lub miejscową to wszyscy przebywający w sanatorium co ma w nazwie SZPITAL i obojętnie w jakiej miejscowości w Polsce nie muszą tej daniny płacić... no i jeszcze wszyscy leczący się w sanatoriach w Lądku Zdroju :lol: , co wyżej wykazałem :shock:
ODPOWIEDZ