Opłata miejscowa.

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
pawel03
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 75
Na forum od: 13 gru 2019 06:11
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: pawel03 »

Dziękuję Dzia_dek za pogłębienie tego tematu.
Tak jak wcześniej wspomniałem, wysłałem pismo do Pana Burmistrza o zwrot wniesionej opłaty. Niezależnie od tego jaką otrzymam odpowiedź, postaram się aby Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu dokonała sprawdzenia prawidłowości pobieranych opłat a co zatem idzie prawidłowości realizacji Uchwały j.w.
Zakładając hipotetycznie, że w wyniku tejże kontroli okaże się iż opłaty były pobierane bezprawnie to wg. mnie można pokusić się o postawienie tezy, że mogło dojść do przestępstwa doprowadzenia wielu osób do niekorzystnego rozporządzenia swoim mieniem przez urzędników publicznych.
pawel03
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 75
Na forum od: 13 gru 2019 06:11
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: pawel03 »

Oczywiście bibi, że poinformuję o zakończeniu sporu. Zakładając ten wątek miałem w zamyśle upublicznienie problemu i znalezienie rozwiązania na ukrócenie praktyk" dojenia" kuracjuszy.
Leszek+
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 38
Na forum od: 08 maja 2017 14:05
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 9

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: Leszek+ »

Przebywałeś w celach turystycznych. Turystyka zgodnie z definicją to jest przebywanie w innym miejscu nie w celach zarobkowych.
pawel03
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 75
Na forum od: 13 gru 2019 06:11
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: pawel03 »

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
pawel03
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 75
Na forum od: 13 gru 2019 06:11
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: pawel03 »

Wczoraj tj. 21 kwietnia 2020 r. ożyły na nowo wspomnienia z udanego pobytu w GRANICIE a to za sprawą otrzymania odpowiedzi od Burmistrza Szklarskiej na moje wezwanie do zwrotu / wg.mnie niesłusznie / pobranej opłaty miejscowej.Moje pismo zostało wysłane w dn.18 lutego 2020 r.
Zgodnie z daną obietnicą poinformowania o sposobie załatwienia sprawy, niniejszym to czynię.
Oto cytat uzasadnienia postanowienia jakie otrzymałem " Burmistrz w Szklarskiej Porębie zawiadamia wyżej wymienioną stronę, iż nie jest możliwe załatwienie opisanej sprawy w ustawowym terminie, ze względu na jej skomplikowany charakter, a także na konieczność zebrania dodatkowego materiału dowodowgo. Nowy termin załatwienia sprawy wskazuje się do dnia 01 sierpnia 2020 r.
Pouczenie: na niniejsze postanowienie nie służy zażalenie."
Na otrzymanym dokumencie widnieje data jego powstania tj.30 marzec 2020 r. czyli 22 dni wędrował on do mnie. Mogę przypuszczać antydatowanie ,ale to tak na marginesie.
Czytając ten dokument byłem bardzo zdziwiony jego treścią, typowo procesowymi zwrotami jak: skomplikowany charakter sprawy, konieczność zebrania dodatkowego materiału dowodowego i ten termin 01 sierpień 2020 r. Jakaż to jest skomplikowana sprawa, że aż ma ciągnąć się do sierpnia ?Jakie dodatkowe materiały dowodowe skoro dołączyłem treść Uchwały Rady Miejskiej, faktury o uiszczeniu opłaty miejscowej i za pobyt, karty informacyjnej ? Chyba, że szukanie wyjścia z sytuacji gdzie nie przestrzegane było kryterium zgodności z prawem pobieranych opłat co też nie daje podstaw do przewlekłości postępowania.
Zaistniała więc potencjalna "szansa" doświadczenia przeze mnie opieszałości organu administracji. Do tego dochodzi próba spowolnienia sprawy a to dlatego, że pomimo braku instytucji zażalenia na postanowienie nie zostałem pouczony o prawie do wniesienia ponaglenia / art.37 § k.p.a /które służy w walce z bezczynnością lub przewlekłością postępowania.
Tak czy inaczej posługując się językiem urzędnika ze Szklarskiej to " sprawa ma charakter rozwojowy".
Na koniec chciałbym życzyć wszystkim forumowiczom i sobie też ,powrotu do normalności, żebyśmy na nowo odnaleźli radość zabawy z rodziną i przyjaciółmi, żebyśmy na nowo odnaleźli smak wesołych imprez i spotkań towarzyskich. :kwiat:
pawel03
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 75
Na forum od: 13 gru 2019 06:11
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: pawel03 »

No i sprawa trafiła do Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu. Wczoraj otrzymałem odpowedź, że sygnalizowany problem będzie przedmiotem kontroli w II połowie b.r.
Więc czekamy. O wynikach poinformuję.
pawel03
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 75
Na forum od: 13 gru 2019 06:11
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: pawel03 »

Po 7 miesiącach nadszedł w końcu finał sygnalizowanej sprawy.
W dniu 22 października br. otrzymałem decyzję Burmistrza Szklarskiej Poręby orzekającą powstanie nadpłaty w kwocie 46 zł. tytułem niezasadnie pobranej opłaty miejscowej. Uzasadnienie jest dość lakoniczne ale pada w nim istote stwierdzenie - niezasadnie pobrana opłata miejscowa.
Tak więc wykazałem Urzędowi Miejskiemu w Szklarskiej, że opłata miejscowa od takich osób jak ja jest pobierana niezasadnie. Jestem ciekaw ile osób takich jak ja było i jaką kwotę bezpodstawnie pobrano ? Być może ten temat śledzi ktoś kto był w Granicie i od niego również pobrano taką opłatę to zachęcam takie osoby o zwracanie się do Burmstrza Szklarskiej o zwrot pieniędzy. Nie jest to kwota wysoka bo w moim przypadku - 46 zł. ale patrząc globalnie jestem pewien, że chodzi o nie małą kwotę. Uważam ponadto, że Urząd przyznając się do niezasadnego pobierania opłat - z automatu powinien je zwracać osobom zainteresowanym nie czekając na wezwaia.
Awatar użytkownika
dani888
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 3916
Na forum od: 12 lis 2019 20:15
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: dani888 »

Pawle , naprawdę jesteś z Podlasia ? Bo jeśli tak to masz charakter :lol: :lol: .
Dopiąłeś swego i słusznie , choć ja pewnie machnęłabym na to ręką . Ale chwali się Ci , że udowodniłeś , że zdzierają z nas jak mogą i że racja jest po naszej stronie . Tak trzymaj , jestem z Ciebie dumna :serce: ;) . Pozdrawiam serdecznie i trzymaj się ciepło , zdrówka przede wszystkim :D .
Awatar użytkownika
ewasz
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24524
Na forum od: 10 mar 2014 20:44
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: ewasz »

No prosze, a jednak.
Niestety próbują, a nóż się uda. Kłamstwo jednak ma krótkie nogi i szybko się wyda. Pozostaje burmistrzowi WSTYD.
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Opłata miejscowa.

Post autor: Dzia_dek »

Paweł, również ja chciałbym Ci podziękować za przedstawione informacje o finale sprawy.
Obserwowałem ten temat i napiszę, że wcale nie jestem zdziwiony jej zakończeniem, ale
jestem usatysfakcjonowany mimo, że nie dotyczy mnie bezpośrednio. Teraz za to powstaje
pytanie. Przestaną pobierać opłatę od takich osób jak Paweł, czy zmienią uchwałę Rady M?
Podsumowując: "Te pieniądze im się po prostu NIE należały". ;) :lol:
ODPOWIEDZ