Cukrzyca i otyłość

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
leszek1958
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 194
Na forum od: 25 cze 2009 00:24

Cukrzyca i otyłość

Post autor: leszek1958 »

Witam forumowiczów,czy ktoś z forumowiczów może odpowiedzieć mi na pytanie mianowicie mając cukrzycę ,otyłość oraz jeszcze szereg innych dolegliwości mogę być skierowany do szpitala uzdrowiskowego nie będąc w szpitalu(np.powiatowym),czy wniosek może wypisać lek.pierwszego kontaktu,czy taki pobyt jest bezpłatny,czy jest jakaś podstawa prawna takiego skierowania.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3421
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Cukrzyca i otyłość

Post autor: Dzia_dek »

Leszku nie mam własnego doświadczenia w tej sprawie, o którą pytasz, ale na podstawie wiedzy, którą posiadam
postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania. Ewentualnie ktoś poprawi lub uzupełni mój wpis w tym temacie.
Przede wszystkim zaglądnij sobie do tego rozporządzenia. Tam masz opisane sposoby kierowania i kwalifikowania
pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. To powinno wyjaśnić pytanie o choroby, które wymieniłeś.
Można otrzymać skierowanie do szpitala uzdrowiskowego samemu nie będąc w szpitalu. O tym wyborze, czy to
będzie sanatorium czy szpital zadecyduje lekarz balneolog w NFZ podczas kwalifikacji Twojego wniosku, który
bez problemu wypisze lekarz POZ. Tutaj w moim przypadku musiałem donieść zaświadczenie od specjalisty ze
stosownym nr mojego schorzenia. Za pobyt w szpitalu nie ponosisz opłat związanych z dopłatą do wyżywienia
i zakwaterowania oraz nie ma opłaty uzdrowiskowej. Płaci się np. za parking, TV lub czasem za czajnik, ale to
są opłaty z puli tzw. dobrowolnych. Ponieważ cały czas jestem aktywny zawodowo to mój pobyt w szpitalu
uzdrowiskowym odbywał się w ramach zwolnienia ZLA (dawne L4) Myślę, że podstawą prawną takiego skierowania
jest właśnie to rozporządzenie, do którego link podałem Tobie na początku tego mojego wpisu.
p.s. mimo, że w/w rozporządzenie nosi datę 5 styczeń 2012 roku to nadal posiada status: obowiązujące.
ODPOWIEDZ