Koronawirus - czy odesłać skierowanie?

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Leon43
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1379
Na forum od: 05 sty 2014 22:24
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 5

Re: Koronawirus - czy odesłać skierowanie?

Post autor: Leon43 »

Dopóki nie opanujemy virusa to nikt nigdzie nie pojedzie. Nawet jak ktoś ma termin za kilka miesięcy to i tak będzie miał termin przesunięty gdyż pacjenci marcowi są pierwsi do skierowania a reszta dalej wg możliwości i kolejki sprzed zagrożenia. Zdrowie ważniejsze niż sanatorium. Pozdrawiam oczekujących.
Awatar użytkownika
Andrzej1958
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1781
Na forum od: 23 maja 2018 19:18
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Koronawirus - czy odesłać skierowanie?

Post autor: Andrzej1958 »

jurekk pisze: 19 mar 2020 15:30 A mnie nurtuje sytuacja w jakiej ja się znalazłem i jakiś procent mnie podobnych.
11.03.2020 rozpocząłem kurację sanatoryjną, a 14.03 ze względu na sytuację epidemiczną dobrowolnie przerwałem pobyt w sanatorium i wyjechałem do domu. Przed wyjazdem podpisałem pismo o rezygnacji ze względu właśnie na tą okoliczność, sanatorium obiecało na konto bankowe odesłanie pieniędzy za niewykorzystany okres pobytu.
Ja też nie mam co odesłać, bo sanatorium mi nie zwróciło skierowania, a rezygnacja przecież nie nastąpiła z mojej winy.... ciekawe jak NFZ takie przypadki potraktuje, bo przecież wykorzystałem zaledwie 3 dni zabiegowe??????

Prawdopodobnie potraktują Ciebie jako osobę która wykorzystała skierowanie. Jest przepis przejściowy w rozporządzeniu Min Zdr:

"Rozdział 6
Przepisy przejściowe i końcowe
§ 10.2. Ograniczenia, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 3, nie stosuje się w przypadku gdy udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej danemu pacjentowi rozpoczęło się przed dniem 14 marca 2020 r."
jurekk
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 84
Na forum od: 15 maja 2014 18:09
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Koronawirus - czy odesłać skierowanie?

Post autor: jurekk »

I przepis, który Andrzej przytoczyłeś jest dla nich jakąś furtką, jest faktycznie możliwość, że takich jak ja mogą potraktować, że wykorzystaliśmy już skierowanie... chociaż jak to się ma do przepisów, które jednoznacznie określają minimalny, nieprzerwany czas trwania leczenia sanatoryjnego, który pozwala na uzyskanie efektu terapeutycznego?
- po drugie moja rezygnacja była spowodowana wyższą koniecznością, którą sam ustawodawca określił tj. STAN ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO i taka została zaznaczona w rezygnacji przeze mnie podpisanej
- po trzecie jak potraktują kuracjuszy, którzy musieli zakończyć leczenie przez zamknięcie samego sanatorium, tak jak to miało miejsce w uzdrowiskach w Kołobrzegu - czym ja się od nich różnię?
A tak ogólnie, to wygląda mi na jakąś naturalną selekcję - przecież wszyscy wzywają do pozostania w domu, o nie narażanie się na kontakt z nosicielami wirusa, którzy o tym nawet nie wiedzą, o dbanie szczególnie o ludzi starszych i schorowanych - a jacy są w sanatoriach?
Przecież do sanatorium zjechali się ludzie z różnych stron kraju i także tych gdzie już stwierdzono ogniska zakażenia, kuracjusze wychodzą sobie na spacery, codziennie do pracy przychodzą fizjoterapeuci.... i ile osób codziennie ma ze sobą kontakt - przecież to są setki!!!
Życzę wszystkim zdrowia!
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Koronawirus - czy odesłać skierowanie?

Post autor: Felice »

Jurek ja myślę że teraz nie ma co gdybać. Mają teraz czas na zastanowienie się jak rozwiązać problemy leczenia uzdrowiskowego.
Według mnie powinieneś móc skorzystać z nowego skierowania, logika tak nakazuje.
Generalnie teraz to jest taki czas, w którym na wszystko czekamy🥺
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7035
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Koronawirus - czy odesłać skierowanie?

Post autor: sztani »

W wyjazdach późniejszych z ZUS też może być ciekawie . słuchy chodzą ,że jednym z wielu rozwiązań może być ponowna komisja u orzecznika i on zdecyduje czy dalej kierować na rehabilitację czy anulować.Czy stan petenta w czasie koronawirusa się na tyle poprawił ,że wyjazd nie potrzebny.Trzeba dodać ,że osoby które mają planowane wyjazdy w związku ze świadczeniem czy chorobowym może okres zasiłkowy się skończyć a koronawirus dalej będzie trwać (oby nie) .Stan wg. ZUS u niektórych poprawi się i zbędny będzie turnus. . Dużo osób ma przyznane turnusy z 5/6 miesięcznym wyprzedzeniem a pojawią się nowi którzy też będą potrzebować . Jest to duże zadanie logistyczne . Są osoby którym turnus pomoże dalej funkcjonować i liczą na taką rehabilitację jestem ciekaw jak to będzie wyglądać czy wyślą osoby w przyszłości te które będzie chciał ZUS uzdrowić w ramach świadczenia .. Czy wszyscy pojadą którzy mają przyznany wyjazd . W ciągu kilku miesięcy w dobrym tego słowa znaczeniu lub dłuższym okresie z korona wirusem może wiele się wydarzyć :) Jedni wyzdrowieją a drudzy podupadną na zdrowiu. Pieniędzy też może szanownej instytucji zabraknąć na turnusy.
jurekk
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 84
Na forum od: 15 maja 2014 18:09
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Koronawirus - czy odesłać skierowanie?

Post autor: jurekk »

Felice, masz racje gdybanie niczego nie zmieni, ale tak teraz każdy z nas bije się z myślami i taka wymiana spostrzeżeń może w przyszłości nam się przydać, a też faktem jest, że na wiele decyzji nie mamy wpływu.
Sztani, a ZUSowi, że zabraknie pieniędzy to jest bardzo duże prawdopodobieństwo... i najgorsze, że będzie czym to wytłumaczyć.
Krzysio010
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 536
Na forum od: 13 wrz 2015 13:01
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Koronawirus - czy odesłać skierowanie?

Post autor: Krzysio010 »

ZUS się zawsze rządził swoimi prawami i mogą zrobić wszystko. NFZ zresztą obecnie też po 18-tu m-cach oczekiwania ponownie opiniuje zasadność wyjazdu i robią to bezpośrednio lekarze w placówkach wojewódzkich. Aktualne rozporządzenie mówi jedynie o wstrzymaniu wyjazdów od dnia ogłoszenia. Sanatoria podeszły do tego zupełnie indywidualnie w czasie trwania rozpoczętych turnusów. Niektóre się opróżniły i zawiesiły działalność a niektóre ją kontynuują za zamkniętymi drzwiami. Jak będzie czas pokaże.
Wszystkim życzę zdrowia i cierpliwości :)
Gość

Re: Koronawirus - czy odesłać skierowanie?

Post autor: Gość »

Mam prośbę. Może ktoś wie jakimi przepisami rządzą się ośrodki komercyjne jeżeli chodzi o zagrożenie w jakim wszyscy obecnie jesteśmy? Do mojego wyjazdu zostało niespełna 3 tygodnie. Ośrodek twierdzi, że nie ma żadnych obostrzeń. Nadal trwają turnusy... Ustka wymarła ale u nich nic się nie zmieniło i zabawa trwa. Urzędnicy nic nie wiedzą, nie mają podobno wytycznych co do takich ośrodków.
Niestety wpłaciłam całość za turnus a ponieważ jedzie nas 5 osób jest to niemała kwota. Ośrodek nie widzi powodu aby zwrócić całość jeżeli sami zrezygnujemy.
Nikt nie wie jak potoczy się sytuacja ale chyba pora na decyzję. 🤨
Ma ktoś może podobną sytuację albo może coś doradzić? Myślałam o zmianie terminu ale patrząc realnie nie mam takiej możliwości poza listopadem a to miesiąc w którym mogę jechać ale raczej w tropiki.😔
Awatar użytkownika
Andrzej1958
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1781
Na forum od: 23 maja 2018 19:18
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Koronawirus - czy odesłać skierowanie?

Post autor: Andrzej1958 »

Przeczytaj uważnie wczorajsze rozporządzenie Min. Zdrowia.
Ja czytałem pobieżnie, ale jeśli Twój ośrodek funkcjonuje na zasadzie hotelu, to wydaje mi się, że może dalej prowadzić działalność. Nie wiem czy w tych warunkach może prowadzić zabiegi rehabilitacyjne. Jeśli nie może, a miałaś to w umowie, to masz punkt zaczepienia by zrezygnować i domagać się zwrotu całej kwoty.
Powodzenia.
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14311
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Koronawirus - czy odesłać skierowanie?

Post autor: ANDY12345 »

Majko u nas w Polsce dopiero się zaczęło i zachorowań będzie przybywało, czy lawinowo to już od ludzi zależy, ale patrząc na zachowanie paru procent to będzie bardzo ciężko powstrzymać chorobę w krótkim czasie. Wiem że jak zrezygnujecie to możecie liczyć dopiero na wolne terminy, a to może być z końcem roku lub w przyszłym. Jeżeli zwracają całą kwotę to jest plus , lecz sama wspominałaś że chcesz odpocząć od młynu i obecnej sytuacji która bardzo stresuje. Zwróć uwagę że może być zarządzone ograniczenie poruszania i przemieszczania i ten planowany wypoczynek może zamienić się w koszmarek. Możecie znaleźć obecnie wiele wolnych miejsc, może bliżej miejsca zamieszkania, bo ludzie odwołują rezerwacje. Musicie rozważyć wszystkie za i przeciw, z tym że przeciw będzie co dzień przybywało bo nie wiemy jak się to rozwinie... pozdrawiam i zdrówka :)
ODPOWIEDZ