Opłata uzdrowiskowa

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
renatka11
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 296
Na forum od: 29 lis 2013 08:51
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 6

Opłata uzdrowiskowa

Post autor: renatka11 »

Przebywam w sanatorium Tęcza w Ustce na turnusie trzytygodniowym 21 dni z Nfz. Opłatę uzdrowiskową pobrano za 22 dni☹️ Myślałam, że nastąpiła pomyłka, ale pani z recepcji poinformowała, że jest to zgodne z przepisami. Czy w innych uzdrowiskach też jest tak.
pawel03
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 75
Na forum od: 13 gru 2019 06:11
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Opłata uzdrowiskowa

Post autor: pawel03 »

Opłatę uzdrowiskową miasta oraz gminy mogą pobierać tylko wtedy, gdy zostanie w tej sprawie podjęta stosowna Uchwała. Opłat nie pobiera się min. od osób przebywającyh na leczeniach w szpitalach uzdrowiskowych. Od osób od których pobrano opłatę uzdrowiskową nie pobiera się opłaty miejscowej. Zbyt łakomym kąskiem dla samorządów jest pobieranie takowych opłat aby z nich rezygnować. Na 2020 rok Ministerstwo Finansów ustaliło max. kwotę opłaty uzdrowiskowej w wys. 4,66 zł. Należy też zauważyć, że inkasentom do których zaliczają się też sanatoria ,należy się stosowna dola za pobór opłaty. W przypadku Ustki w 2020 r. wynosi to 15 % co zostało podjęte w stosownej Uchwale Rady Miasta, zaś opłatę uzdrowiskową ustalono na 3,80 zł/ dobę.
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14478
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Opłata uzdrowiskowa

Post autor: ANDY12345 »

Renatko a nie przyjechałaś dzień wcześniej ? jak pani powiedziała że wszystko jest zgodnie z przepisami to powinna przedstawić jakie to przepisy to normują... chyba że w Ustce inaczej liczą dobę :roll:
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3420
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Opłata uzdrowiskowa

Post autor: Dzia_dek »

Wszystko jest zgodnie z przepisami. Pisze o tym w Uchwale Nr XI.151.2019 Rady Gminy Ustka z dnia 23 października 2019 r.
"§3. Ustala się stawkę opłaty uzdrowiskowej za każdą rozpoczętą dobę pobytu w wysokości 4,00 zł." Zaznaczony przeze
mnie fragment tej uchwały daje podstawę do naliczenia opłaty za 21 dni, powiększonej o jedną stawkę dzienną. Zgodne
z przepisami jest, ale "kłóci" się z naszą mentalnością. :?
Awatar użytkownika
renatka11
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 296
Na forum od: 29 lis 2013 08:51
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 6

Re: Opłata uzdrowiskowa

Post autor: renatka11 »

Dzięki za podjęty temat. Ja przyjechałam do sanatorium o godz 21 w wyznaczonym dniu, a wyjadę w ostatnim po śniadaniu około 10. Dla mnie trochę dziwne, że w innych uzdrowiskach pobiera się za 21 dni, chociaż w Ustce płaci się tylko 3,80 zł. Pozdrawiam 🌞🐬🐬🐬🐬😀🌞
ODPOWIEDZ