Skierowanie sanatoriim uzdrowiskowe z NFZ

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Petrosj
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 196
Na forum od: 14 gru 2017 07:50
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 2

Skierowanie sanatoriim uzdrowiskowe z NFZ

Post autor: Petrosj »

Dostałem skierowanie do sanatorium uzdrowiskowego po linii NFZ na 3 tygodniowy turnus.
Czy na taki wyjazd dostane zwolnienie lekarskie czy muszę wyjechać w ramach urlopu wypoczynkowego ? Czy mogę jako laczony wyjazd - troche urlopu I troche zwolnienia gdy w końcówce roku , może mi.nie wystarczyć dni (godzin urlopowych) ?
Awatar użytkownika
Samosia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1242
Na forum od: 09 lut 2017 21:58
Oddział NFZ: Śląski

Re: Skierowanie sanatoriim uzdrowiskowe z NFZ

Post autor: Samosia »

Wedle mojej wiedzy .... Jeśli jesteś po pobycie w szpitalu i jedziesz do szpitala uzdrowiskowego to tam wystawią Ci L4 ale jeśli jedziesz do sanatorium to niestety ale wyjazd jest w ramach swojego urlopu...taka jest moja wiedza więc może jeszcze ktoś wie coś więcej w tym temacie i cię do informuje🤔🙂
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14528
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Skierowanie sanatoriim uzdrowiskowe z NFZ

Post autor: ANDY12345 »

Tylko szpitalne daje, zwolnienie, zwykłe w ramach urlopu Lo
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20160
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Skierowanie sanatoriim uzdrowiskowe z NFZ

Post autor: Felice »

Andy nie zawsze tyle tylko że zwolnienie musi wystawić lekarz POZ lub specjalista przed wyjazdem. Zawiadamiasz wtedy ZUZ że w czasie zwolnienia będziesz na rehabilitacji w sanatorium . Oczywiście zwolnienie musi zgodne z choroba na skierowaniu.
Oczywiście wystawienie zwolnienia nie jest obligatoryjne i zależy od dobrej woli lekarza.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7819
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Skierowanie sanatoriim uzdrowiskowe z NFZ

Post autor: darek »

Ostatnio nastąpiła duża weryfikacja tzw zwolnień L-4
Znajomy -Znajomego pracujący w ZPCHR otrzymał skierowanie w sierpniu wstępnie ustalił z lekarzem Pierwszego Kontaktu -Zwolnienie bo Owemu Znajomemu-Znajomego Brakowało kilku dni aby wyrobić Normę Urlopową w 2020 roku
Na 22 dni pobytu Sanatoryjnego otrzymał od Lekarza 10 dni na schorzenie na które miał skierowanie kolejne 9 dni dał swojego Urlopu
Wszystko było ok
Znajomy-Znajomego za sierpień otrzymał Wypłatę za L-4 oraz Urlop
I teraz na poczatku Października pojawiła sie KONTROLA L-4
Zanegowano Owemu Znajomemu - Wypłatę
Dodatkowo jest Prowadzone dochodzenie czy inne sprawa ,że Podczas Zwolnienia Lekarskiego korzystał w Obiekcie Sanatoryjnym z zabiegów .
Okazuje się że teraz NFZ i ZUS ma na Świeczniku kilka Osób ,które chce Ukarać
i Ów Znajomy Znajomego Zmuszony jest ponieś jakieś Koszty a propo ZUS czy NFZ
Generalnie czekam na wynik bo sprawa się toczy.

Na pewno wiem że Gdy Kuracjusz podczas pobytu w Sanatorium zachoruje Wtedy oddaje Kartę Zabiegową i Przerywa Zawiesza Zabiegi .

Generalnie Uważałbym Obecnie .
Może lepiej wziąść gdy się nie ma Urlop bezpłatny
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14528
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Skierowanie sanatoriim uzdrowiskowe z NFZ

Post autor: ANDY12345 »

Jeżeli jesteśmy niezdolni do pracy to nie powinniśmy być zdolni do zabiegów w dodatku na wyjeździe - takie jest moje zdanie. Jeśli jesteśmy w sanatorium także nie możemy poddać się badaniu poza ośrodkiem w którym przebywamy - takie są przepisy. ZUS może podchodzić podobnie, zwłaszcza że przebywa się na ich świadczeniu.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20160
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Skierowanie sanatoriim uzdrowiskowe z NFZ

Post autor: Felice »

Darku twoje opowieści o znajomych znajomego, stryjku sąsiadki...itd... po prostu zawsze mnie powalają. Opowieści dziwnej treści.
Nie zapominajcie, ze nie wszystkie choroby każą nam leżeć.
A jak do tego o czym piszecie mają się zwolnienia na rehabilitację szpitalna dzienną , gdzie codziennie z domu dochodzisz na zabiegi w cyklu trzytygodniowym ?
Andy nie możemy korzystać z innych świadczeń bo tak wynika z umów z NFZ. Nie może on po prostu w jednym czasie zapłacić dwóm świadczeniodawcom.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7819
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Skierowanie sanatoriim uzdrowiskowe z NFZ

Post autor: darek »

Mniemam Felice że od dziś Mam Podawać Imie Nazwisko

Nikt nie zabronił -wspominać o Osobach w formie drugiej czy trzeciej
Wiem że zaraz pojawi się Grono Osób ,którym tez to przeszkadza
Proponuję opcję -WRÓG
Wtedy nie będziesz widzieć mych wpisów
Wiem że mam Duże Grono PRZYJACIÓŁ
Ciekawy jestem teraz tylko Kto Pierwszy uderzy ?

Co zaś do zasady .

Podczas pobytu w sanatorium jeżeli jesteś na skierowaniu z NFZ nie możesz korzystać z usług innego lekarza .
Jesteś pod opieką danej placówki

( Stąd też podczas pobytu w Sanatorium powinieneś /aś Poinformować Lekarza w Sanatorium że posiadasz wystawioną absencje w postaci L-4 )

Dlatego też teraz BARDZO NASILIŁY sie kontrole ponieważ Ludzie mocno wykorzystują budżet .
( Nasz L-4 wypisane przez Lekarza pierwszego kontaktu a tutaj korzystasz z zabiegów)

Jest też zasada ze NFZ nie zapłaci w ciągu dnia za wizytę u dwóch tych samych specjalistów
Ktoś nawet tutaj na Forum wspomniał że Wyszedł ze szpitala i w tym samym dniu chciał być przyjętym przez lekarza Pierwszego Kontaktu - i nie został Przyjęty bo...

Generalnie jak wspomniał Andy podczas pobytu Stacjonarnego w w Sanatorium opłąconego czy współfinansowanego przez NFZ oddaje się kartę zabiegową nieraz bez możliwości wykorzystania owych zabiegów
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20160
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Skierowanie sanatoriim uzdrowiskowe z NFZ

Post autor: Felice »

Darek oczywiście kompletnie nie zrozumiałeś mojego przekazu.
Piszmy informacje sprawdzone, a nie typu jedna pani drugiej pani powiedziała że...
NFZ zapłaci za dwie wizyty tego samego dnia, ale nie zapłaci za wizytę w dniu wyjścia ze szpitala, czy w czasie jego trwania.
Sprawa zabiegów w trakcie choroby w czasie pobytu ma się następująco . Jeżeli lekarz na czas choroby odstawi wszystkie zabiegi to są przeplanowywane na inne dni. Jednak nie zawsze jest tak że nie można korzystać, czasem dają coś w zastępstwie . Nie każdy zabieg jest przeciwwskazaniem.
Awatar użytkownika
jan19557
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7752
Na forum od: 15 sie 2012 13:01
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 22

Re: Skierowanie sanatoriim uzdrowiskowe z NFZ

Post autor: jan19557 »

Masz rację Felicja. Ja osobiście wróciłem po południu z sanatorium i tego samego dnia udałem się do lekarza pierwszego kontaktu i bez najmniejszego problemu zostałem przyjęty mimo , że zgodnie z przepisami tego dnia jeszcze NFZ płacił za pobyt sanatoryjny. 3 razy zdarzyło mi się chorować w czasie pobytu i w pierwszym przypadku część zabiegów miałem wstrzymane , w drugim miałem zmienione zabiegi. Jednym słowem wszystko zależy od sytuacji i zaleceń lekarza opiekującego się pacjentem w sanatorium. W przypadku zachorowania w czasie pobytu i wystawienia Np. na kilka dni L-4 wówczas ZUS zapłaci nam za L-4 i część za wykorzystany urlop.


"Podczas pobytu w sanatorium jeżeli jesteś na skierowaniu z NFZ nie możesz korzystać z usług innego lekarza .
Jesteś pod opieką danej placówki " To kompletna bzdura. Lekarz w sanatorium sam mi proponował abym poszedł do ośrodka do lekarza bo on nie może mi wiele pomóc, tj. nie wystawi mi recepty i nie będę mógł kupić odpowiednich leków.
ODPOWIEDZ