Test na covid...

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20131
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Test na covid...

Post autor: Felice »

Kwarantanna jest automatycznie narzucona do północy w dniu wykonywania testu i przedłużona jak jest dodatni.
Awatar użytkownika
jan19557
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7751
Na forum od: 15 sie 2012 13:01
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 22

Re: Test na covid...

Post autor: jan19557 »

Nie wiem jak jest teraz ale w ubiegłym roku miałem robione testy i słowem nikt nic nie wspomniał o kwarantannie z tym związanej. Wczoraj dostałem drugą dawkę i tak jak poprzednio tylko lekko odczuwałem ból mięśnia w miejscu ukłucia ale lżej niż za pierwszym razem bo wtedy czułem jak podnosiłem rękę do góry a teraz macham na wszystkie strony i już nić nie ma po zastrzyku poza plamką w miejscu kłucia . Zdrówka wszystkim i bez żadnych negatywnych objawów.
Awatar użytkownika
BarbaraB64
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 335
Na forum od: 01 mar 2019 18:01
Oddział NFZ: Śląski

Re: Test na covid...

Post autor: BarbaraB64 »

Ja robiłam test przed wyjazdem do sanatorium w marcu i nikt mnie nie powiadamiał że mam być na jakiejś kwarantannie z tego powodu , z systemu dostałam smsa kiedy i gdzie mam zrobić test i tyle , inaczej sprawa wygląda jak ktoś robi test z podejrzeniem zakażenia że skierowania od lekarza wtedy dzwonią do niego że od momentu wystawienia skierowania jest objęty kwarantanną ,tak miał mój syn ,jak uzyskał wynik ujemny to automatycznie miał zdjętą kwarantannę.
zbigniew165
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 5054
Na forum od: 03 maja 2016 22:43
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 9

Re: Test na covid...

Post autor: zbigniew165 »

Barbara B64 nie jest prawdą to co mówisz.
Robiłem trzy testy przed trzema wyjazdami do sanatorium z których pierwszy i trzeci był negatywny, ale drugi był pozytywny i mam na ten temat większą wiedzę, niż osoba, która tylko raz robiła test i wyszedł negatywny. Kwarantannę masz narzuconą automatycznie na mocy rozporządzenia URM i obowiązuje ona od chwili pobrania od Ciebie wymazu do badań do chwili otrzymania wyniku testu negatywnego.
Jeżeli wynik jest negatywny, to izolacja wygasa z automat, a jeżeli pozytywny, to od razu na IKP lub SMS dostajesz z Warszawy nakaz izolacji domowej 10 dni, a o jej przedłużeniu lub nie decyduje lekarz POZ, którego musisz sama powiadomić, że jesteś zakażona z wynikiem testu pozytywnym.
Dodam tylko, że po ostatnim teście udało mi się dopiero wyjechać do sanatorium, czyli za trzecim razem. :roll:
Awatar użytkownika
Karolina_123
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 58
Na forum od: 15 kwie 2013 18:42
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Test na covid...

Post autor: Karolina_123 »

Ponawiam pytanie, jestem osobą pracującą, kto usprawiedliwi moją nieobecność w pracy skoro mam być na kwarantannie?
Awatar użytkownika
Koralik_bis
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 270
Na forum od: 21 sie 2018 13:01
Oddział NFZ: Mazowiecki

Re: Test na covid...

Post autor: Koralik_bis »

Karolina_123; może się mylę, ale ja bym zadzwoniła do swojego sanepidu i zapytała.
Awatar użytkownika
BarbaraB64
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 335
Na forum od: 01 mar 2019 18:01
Oddział NFZ: Śląski

Re: Test na covid...

Post autor: BarbaraB64 »

Zbigniew ja test miałam dwa razy robiony , pierwszy raz w październiku kiedy to miałam jechać do sanatorium ale zamknęli uzdrowiska i teraz w marcu , nie byłam na kwarantannie bo nikt mnie o tym nie poinformował że mam być ,nikt mnie nie sprawdzał czy jestem w domu a w przypadku gdyby była kwarantanna narzucona z automatu chyba powinni mnie sprawdzać , nie mam zamiaru licytować się z nikim ile kto miał robionych testów i kto jest mądrzejszy w tym temacie ,napisałam tylko jak było w moim przypadku .Pozdrawiam .
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20131
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Test na covid...

Post autor: Felice »

Barbara to nie jest kwestia licytowania się, kto i ile razy, lub czy jest mądrzejszy. Określone to jest odgórnymi przepisami i nieznajomość ich nie zwalnia ze stosowania.
Kwarantanna narzucana jest automatycznie gdy pojawiasz się w systemie i automatycznie jest znoszona przy ujemnym teście , lub przedłużona w przypadku dodatniego.
zbigniew165
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 5054
Na forum od: 03 maja 2016 22:43
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 9

Re: Test na covid...

Post autor: zbigniew165 »

Felice dziękuję za potwierdzenie mojej informacji, bo jest tak jak oboje piszemy.
Ja musiałem dzwonić na infolinię, na policję i do Sanepidu, bo po wykonaniu wymazu pojechałem już wcześniej do sanatorium, a okazało się, że mam wynik pozytywny. Musiałem oczywiście wracać w ekspresowym czasie.
Udało mi się usprawiedliwić mój wyjazd, ale miałem dużo kłopotów, bo byłem już na ścisłej izolacji domowej.
tomaszxyz
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 45
Na forum od: 29 kwie 2017 12:07
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 1

Re: Test na covid...

Post autor: tomaszxyz »

Szanowni Państwo, proszę nie wprowadzać forumowiczów w błąd. W przepisach prawa czytamy:

"1. Osoba skierowana do diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 ...... jest obowiązana poddać się kwarantannie od dnia wystawienia skierowania do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, chyba że skierowanie na test nastąpiło za pośrednictwem systemu, o którym mowa w § 2 ust. 14 pkt 1.
...
2. Obowiązku poddania się kwarantannie zgodnie z ust. 1 nie stosuje się do osoby:
b) przed rozpoczęciem:
– rehabilitacji leczniczej albo turnusów, o których mowa w § 11 ust. 1,
– uczestnictwa w projekcie „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy” realizowanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Nie-pełnosprawnych, o którym mowa w § 11 ust. 5,
– leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, o których mowa w § 13 ust. 1 pkt 1,
– świadczeń uzdrowiskowego leczenia sanatoryjnego dzieci wykonywanego pod opieką dorosłych, o których mowa w § 13 ust. 1 pkt 2."

W przypadku wykonywania testu do sanatorium i pojawienia się kwarantanny należy skontaktować się z infolinią. Kwarantanna zostanie wtedy zdjęta, gdyż najprawdopodobniej została nałożona omyłkowo przez system.

Przebywanie na kwarantannie jest usprawiedliwieniem w pracy.

Sytuacja nie dotyczy tego, kiedy wykonywany test do sanatorium wypadnie pozytywny, wtedy jest obowiązkowa izolacja.
ODPOWIEDZ