Jak w Waszych miastach wygląda sytuacja z parkowaniem na Kartę Parkingową dla niepełnosprawnych?

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7781
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Jak w Waszych miastach wygląda sytuacja z parkowaniem na Kartę Parkingową dla niepełnosprawnych?

Post autor: darek »

Pozwolę sobie na początku wkleić wszelkie zasady dot Kart Parkingowych za www.gov.pl

Zasady wydawania kart parkingowych
I. Informacje ogólne
Zgodnie z dyspozycją art. 6 ust 1 ustawy z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1446, z późn. zm.) karty parkingowe wydane na podstawie przepisów obowiązujących do dnia 30 czerwca 2014 roku zachowują ważność do dnia określonego jako data ważności karty, nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2015 r.

Przepis ten wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej ustawy z dnia 20 października 2014 r. o zmianie ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1589) tj. w dniu 28 listopada 2014 roku.

Od dnia 3 czerwca 2015 r. osoba zainteresowana może złożyć wniosek o wydanie karty parkingowej do dowolnie wybranego przewodniczącego zespołu powiatowego. Natomiast wniosek o wydanie karty parkingowej dla placówki składa się do przewodniczącego zespołu powiatowego właściwego ze względu na siedzibę placówki.

II. Ważność dotychczas wydanych kart parkingowych
Karty parkingowe wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują ważność do dnia określonego jako data ważności karty, nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2015 r. Oznacza to, że co do zasady wszystkie karty parkingowe wydane najpóźniej w dniu 30 czerwca 2014 r., utracą z dniem 1 lipca 2015 r. swoją ważność.

Uwaga: Jeżeli karta parkingowa została wydana przed dniem 1 lipca 2014 r. bezterminowo to utraci swoją ważność z dniem 1 lipca 2015 r.

III. Karta parkingowa dla osoby niepełnosprawnej
Od dnia 1 lipca 2014 r. karta parkingowa będzie wydawana wyłącznie:

osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
Wzór karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej pdf 497 kb

Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym od dnia 1 lipca 2014 r. uzyskają kartę parkingową na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień, zawierającego wskazanie w zakresie karty parkingowej.

Ważne: Wskazanie do karty parkingowej w orzeczeniu o znacznym stopniu niepełnosprawności nie jest uzależnione od symbolu przyczyny niepełnosprawności ale wyłącznie od tego, że osoba niepełnosprawna ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Uwaga: Zaliczenie do znacznego stopnia niepełnosprawności nie jest tożsame z posiadaniem znacznych ograniczeń w możliwości samodzielnego poruszania się.

Wyjątek: Ustawodawca przewidział odstępstwo od zasady, zgodnie z którą karta parkingowa od dnia 1 lipca 2014 r. przysługuje na podstawie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności wydawanego także od 1 lipca 2014 r. Wyjątek dotyczy osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym, które posiadają orzeczenia wydane przed 1 lipca 2014 r. wraz z symbolem przyczyny niepełnosprawności 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna). Osoby posiadające tego rodzaju orzeczenia uzyskają kartę parkingową bez konieczności ponownego orzekania się - na podstawie dotychczasowego orzeczenia, jeżeli zawiera ono wskazanie do karty parkingowej.

Osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym od dnia 1 lipca 2014 r. uzyskają kartę parkingową na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień, zawierającego wskazanie w zakresie karty parkingowej.


Uwaga: Wskazanie do karty parkingowej będą mogły uzyskać wyłącznie osoby mające zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).

Osoby niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia od dnia 1 lipca 2014 r. uzyskają kartę parkingową na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o niepełnosprawności zawierającego wskazanie w zakresie karty parkingowej.

Uwaga: W przypadku tych osób wskazanie do karty parkingowej nie jest uzależnione od symbolu przyczyny niepełnosprawności ale wyłącznie od tego, że dziecko ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, co ustala się uwzględniając m.in. wiek dziecka. Jeżeli zatem to wiek dziecka w chwili orzekania powoduje, że ma ono trudności w poruszaniu się, nie uzyska ono wskazania do karty parkingowej.

Od dnia 1 lipca 2014 r. karta parkingowa wydawana jest wyłącznie na czas określony. Karta parkingowa wydawana jest na okres ważności orzeczenia jednak nie dłużej niż na okres 5 lat.

Uwaga: Jeżeli orzeczenie uprawniające do karty parkingowej zostało wydane na czas nieokreślony (bezterminowo) albo na okres dłuższy niż 5 lat to i tak karta parkingowa zostanie wydana wyłącznie na okres 5 lat od dnia jej wydania. Jeżeli orzeczenie po dniu 1 lipca zostanie wydane na czas nieokreślony to karta parkingowa straci swoją ważność po 5 latach. Ale w tym przypadku aby uzyskać kolejną kartę wystarczy złożenie wniosku o jej wydanie, nie będzie potrzebne nowe orzeczenie.


IV. Karta parkingowa dla placówek
Kartę parkingową wydaje się placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Kartę parkingową placówce wydaje się na okres 3 lat.

Wzór karty parkingowej dla placówek pdf 371 kb

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 czerwca 2014 r. w sprawie rodzaju placówek uprawnionych do uzyskania karty parkingowej (Dz. U. 2014, Poz. 818) pdf 132 kb

V. Tryb wydawania karty parkingowej
Kartę parkingową wydaje się na wniosek osoby niepełnosprawnej lub placówki.
Wniosek składa się do przewodniczącego powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu osoby niepełnosprawnej w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych lub siedzibę placówki.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych (Dz. U. 2014, Poz. 870) pdf 520 kb
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 maja 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych (Dz. U. 2015.691) pdf 380 kb
Wzór wniosku o wydanie karty parkingowej do pobrania docx 47 kb

METRYCZKA


To mówią przepisy odnośnie wydania Karty

Wiele Gmin na terenie Polski sugeruje , aby na Miejscach ogólnodostępnych -Publicznych na 25 miejsc Parkingowych NORMALNYCH - było 1 tzw Niebieskie dla Inwalidy
Ale odnośnie ilości Miejsc Każdy sobie rzepkę .....
Nie doszukałem się wytycznych w żadnym rozporządzeniu wydanym Przez Sejm czy inny Organ.

Podobnie jest z odpłatnością za Parkowanie

W wielu Miastach w Polsce na NIEBIESKIEJ Kopercie -Parkowanie jest BEZPŁATNE - choć są Miasta gdzie reguluje się opłatę Zmniejszoną -mogę wymienić kilka takich Miast
Są Miasta -gdzie Bezpłatnie mogą Parkować TYLKO Mieszkańcy Reszta - pomimo Karty ma pałacić Normalną Stawkę - Bo ma Bonus - Miejsce

Jest nie Pisana Zasada że jeżeli Niepełnosprytny Zaparkuje na Normalnym Miejscu Nie jest Ścigany Mandatem za Brak Parkowania

Do BRZEGU

Jak wiecie Jest Fanem pewnej Kawiarni przed Czekającą Mnie Gehenną na odcinku Łódź- Częstochowa - to tylko 100 km ale wczoraj w piątek 13-08 te 100 km Jechałem całe 4 godziny 50 minut :lol:

Wracając do Tematu w Ciechocinku na Inwalidę jak nie zapłacisz w Parkomacie -który przyjmuje TYLKO BILON - otrzymujesz Mandat w wysokości 50 zeta .
Wczoraj pod Znaną Kawiarnią Wiedeńska było Troje takich jak Ja Delikwentów
Jest Niebieska Koperta -Zajęta
Sa Miejsca Wolne
Tradycyjnie na PEWNIAKA stawiam tą Czarną Wyścigówkę i Na Czekoladę i Tradycyjnie 3 kółka wokól Grzybka -Powrót i Wyzwanie
Dobrze że Biuro Szeryfa od Parkingów jest w nieoznaczonym budynku na 1 piętrze zaraz za Wiedeńską a

Z wezwaniem -Mandatem udałem się do owego Biura a tam Oficjalnie dowiedziałem się że Burmistrz -Prezydent Ciechocinka kupił Parkomaty aby zwiększyć wpływy do Budżetu -Panienka prawie ze wezwała Policję bo wraz z innymi delikatnie podnieśliśmy Głos
Cóż lepsze 50 zeta za Parkowanie niż 100 za Awanturę :)

Jak w Waszych Miastach wygląda sytuacja z Parkowaniem Czy TYLKO niebieskie Koperty są za Friko czy Można Normalnie zaparkować i bo niestety Sytuacja Nie jest Wszędzie w Całej Polsce taka sama

Generalnie w Katowicach - Posiadacze Karty Parkingowej Mogą czuć się Swobodnie .
Na Miejscach dla jak i dla ZDROWYCH mogą parkować za Friko i jeszcze Nikt nie Goni
Ostatnio zmieniony 16 sie 2021 18:38 przez moderator, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: uściślono tytuł
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7035
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Karta Parkingowa

Post autor: sztani »

Temat już istnieje ; viewtopic.php?f=13&t=8498&hilit=karta+parkingowa

U mnie mogę na każdym miejscu zaparkować za friko mając kartę -Wejherowo . Nie ma podziału czy tubylec czy turysta.
Zadał bym pytanie raczej typu. Jak to jest , że młode paniusie czy panowie mają karty parkingowe. nie zaglądam do kartotek chorobowych ale na pierwszy rzut zdrowi w pełni normalni ludzie bez widocznej niepełnosprawności. Kiedy zacznie się sprawdzanie tak na serio takich osób . ktoś powie i z tym się zgadzam ,ż"choroby nie ma na czole wypisanej "" ale coś dużo takich osób.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7781
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Karta Parkingowa

Post autor: darek »

Wiem Sztani
Że powielam Temat ,ale w tamtym wątku są zapytania Jak ZDOBYĆ - ową Niebieską Kartę
Ja tutaj pozwoliłem sobie zadać pytanie jak wygląda w Waszych Miastach Parkowanie.
Wiem że na Pomorzu może nie są Tak Pazerni na Kasę jak w innych Regionach Polski bo często zostawiając tego czarnego rumaka w Gdańsku nawet jest w okolicach Długiego Targu nie Spotkałem się z Piętnowaniem ,że ....
Faktem Jest że obecne przepisy Covidowe spowodowały że w Niektórych Miastach Jest wielu ,którzy korzystają z Kart Babci czy Dziadka ,które wyszły
Bo Oficjalnie do Oficjalnego ZAKOŃCZENIA PANDEMII nie Musze przedłużać Karty ,której żywot skończył się w zeszłym roku i DLATEGO mamy teraz Taki wysyp Kart.
Osobiście na Dziś w dwóch Samochodach ,które posiadam Mam dwie Karty i Obie wg Prawa WAŻNE pomimo że jedna z Nich "WYSZŁA w Czerwcu 2020"
Ostatnio zmieniony 16 sie 2021 18:39 przez moderator, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawiono nick
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Karta Parkingowa

Post autor: Felice »

Darek bzdury piszesz… w momencie wydania nowej karty, stara automatycznie traci ważność.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7781
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Karta Parkingowa

Post autor: darek »

Czy aby na Pewno ?

Tego Obecni Legistratorzy nie zrobili .
Stara Straci ważność GDY ODDA sią się w Miejscu wydania Nowej i Zostanie Uszkodzona -Obcięty jeden z rogów.
Wg Ustawodawcy tak orzeczenia jak i karty ważne są do Oficjalnego zakończenia Pandemii .
Jest wiele takich dziwnych dokumentów z ,którymi sobie nie poradzono stąd tyle nieprawości.

Tak samo jest z Legitymacjami Tymi Nowymi Szarymi .
Przy wydawaniu Nowej -Pani spytała się o Starą -
Stwierdziłem że mam przy sobie tylko Dowód Osobisty
i Używam obu i podczas Kontroli w PKP -Pendolino -Pan Konduktor uśmiechnął się bo skorzystałem na starą ważną do 04-2020 legitymacje z ulg
Fakt miałem tez aktualną ,ale chciałem zrobić eksperyment
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Karta Parkingowa

Post autor: Felice »

Każda karta ma numer, po wbiciu jej do systemu wszystko wyświetla się, łącznie z tym, że jest już nieważna . Jak korzystasz z dwóch to popełniasz „przestępstwo”.
„Karty parkingowe wydane dla osób niepełnosprawnych, jak i placówek zachowują ważność do 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii (nie dłużej jednak niż do dnia wydania nowego orzeczenia).”
Tekst z ustawy.
Nigdy starej nie oddawałam.
ogrodnik
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 809
Na forum od: 02 sty 2021 19:47

Re: Karta Parkingowa

Post autor: ogrodnik »

Dobry wieczór.
Mam chwilę dla siebie, postanowiłem po lekturze tematów napisać kilka zdań.
Tak się stało ,że i mi po dwóch latach oddali, czy raczej uznali iż powinienem mieć tę kartę. Tylko, owa karta bynajmniej u mnie jest czymś, co jest obiektem pożądania, jak Kobieta niedostępna.
Proszę Państwa, owa karta to jest dokument, i ewidencjonowany jest jak dokument.
Nie ma takiej opcji, aby ktoś nie zwrócił karty do urzędu. To się w głowie nie mieści, co opowiada mój czerwony imiennik.
Panie Darek, to że można udawać malwersacje, i jeszcze śmiać się z tego, to ewenement. W moim pięknym mieście nie poharcowałbyś, ale dostał mandat za parkowanie i w dziesięć minut Miałbyś blokady na kołach.
Nie dostaniesz karty, jeśli nie rozliczysz się z poprzednią. Przywykłem do tego, ponieważ zdrowe prawo i zasady PRD to podstawa. Wiadomo, nie zawsze trafisz na funkcjonariuszy, ale często są, bo wiedzą gdzie być powinni, aby zarobić kasę do kasy miasta.
Sztani, problem o którym mówisz jest problemem poważnym. Myślę, że owe Panie korzystają z kart innych członków rodziny. Nie wiem jak u Ciebie, ale u nas jest tego coraz mniej. To frustruje, ale jeśli ktoś coś takiego zglosi, przyjadą i nie ma zmiłuj się. Ale musi być zgłoszenie, inaczej nie przyjadą i nie zainteresją się.
Napisałeś Panu czerwonemu o istniejącym już temacie. Pofatygowałem się sprawdzić, i co? Ostatnie posty są wyłącznie o parkowaniu.
Wniosek? Bez komentarza. Tam Jego pychę komentował Hipokryt, a tu ja.
To tzw. Krysztalowe postacie forum, znów nękane będą... Tylko tam on życzył Hipokrytowi kontroli, a tu postanowił sam pokazać jak to można harcować, mając kasę. Wstyd!!! Panie Darku.
Felice :kwiat: tu nie otrzymasz nowej karty, bez rozliczenia się ze starej.
I jeszcze zdanie do Pana Darka. :) W poprzednich postach chyba do Hipokryta, Użył Pan słów, ( Jeden Pan z Forum) Proszę na przyszłość o jasne sforumowania o kogo lub o kim mowa,ok?
Zawsze ten ktoś może odpowiedzieć, czy bronić swojego imienia,prawda? :) Chyba że Obawiasz się odpowiedzi na zarzuty?
Pozdrawiam serdecznie, i Dobrej nocy życzę :kwiat: ;) :kwiat:
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7120
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Karta Parkingowa

Post autor: jacky6 »


Temat już wcześniej się przewijał na forum.
Nihil novi.
Moja połowica po 3 operacjach - endoprotezy stawów biodrowych odmówiła zgody na staranie się o extra kartę na parkowanie.
Skutkiem tego Panie Dziejku szukam miejsc parkingowych - bezpłatnych - bo nie chce mi się szurać do parkomatów coraz bardziej udziwnionych.
PS - dość często - tak w kraju jak i za granicą parkuję na placach przykościelnych ( przy cerkwiach ).
A bo tak ...

:mrgreen: :ugeek:
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Karta Parkingowa

Post autor: Felice »

Ogrodniku, w czasie pandemii nowa karta mogła być wysłana pocztą. Ja akurat odbierałam osobiście umawiając się z panią i nie prosiła mnie o oddanie starej.Było to w ubiegłym roku w takim najgorętszym czasie. Moja stara karta ważna była do kwietnia ubiegłego roku.Zostawiłam na pamiątkę i tak nie mogąc z niej korzystać. W tego typu kwestiach jestem bardzo zasadnicza.
Młodzi ludzie często bywają kierowcami osób niepełnosprawnych. Ja nie jeżdżę , moim samochodem jeździ mój syn i jak przyjeżdża po mnie stawia auto na kopercie. Swoją kartę zawsze mam przy sobie, on ja dostaje tylko wtedy, kiedy mnie wozi. Karta jest na osobę, nie na samochód.
ogrodnik
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 809
Na forum od: 02 sty 2021 19:47

Re: Karta Parkingowa

Post autor: ogrodnik »

Tak Felice :kwiat: Witaj. Pandemia to była sytuacja wyjątkowa, i tego nie podważam. Myślę że w normalnych warunkach byłoby inaczej. Nie wiem jak jest w innych częściach kraju, ale karta jest tu tak deficytowym dokumentem, że ludzie aby ją dostać w posiadanie wyczyniają cuda. Jak czytam o posiadaczach dwóch kart, to Uwierz, takie numery nie tu.
100% racji, karta jest imienna, dla Osoby.
Pozdrawiam Ciebie cieplutko i Miłej Niedzieli życzę :kwiat: :kwiat: :kwiat:
ODPOWIEDZ