skierowanie do sanatorium a choroba

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Eliszka-Eliszka
Posty: 3
Na forum od: 10 wrz 2021 10:05
Oddział NFZ: Lubelski

skierowanie do sanatorium a choroba

Post autor: Eliszka-Eliszka »

Mam pytanie, co się dzieje gdy osoba mająca skierowanie do sanatorium, na przykład na tydzień przed wyjazdem zachoruje? Powiedzmy grypa, gorączka, albo coś innego nagłego i niespodziewanego? Czy wtedy trzeba jakieś zaświadczenie od lekarza, zwolnienie takie jak do pracy, czy wyjazd po prostu przepada?

I jeszcze inne pytanie - czy osoba prowadząca działalność gospodarczą, która ma skierowanie na rehabilitację w sanatorium uzdrowiskowym, dostaje jakieś zwolnienie lekarskie na czas pobytu w sanatorium? Chodzi o składki Zus. Dziękuję za odpowiedzi.
Bibi2
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4022
Na forum od: 07 kwie 2021 14:26

Re: skierowanie do sanatorium a choroba

Post autor: Bibi2 »

Do sanatorium powinna jechać osoba potencjalnie zdrowa , w przypadku choroby dzwonisz do NFZ lub lekarza rodzinnego , oni powiedzą co trzeba zrobić.

Nie ma znaczenia czy jesteś na tzw etacie , czy prowadzisz działalność gospodarczą - pobyt w sanatorium jest w ramach urlopu .
Mówimy tu oczywiście o tzw. "normalnym sanatorium"
Eliszka-Eliszka
Posty: 3
Na forum od: 10 wrz 2021 10:05
Oddział NFZ: Lubelski

Re: skierowanie do sanatorium a choroba

Post autor: Eliszka-Eliszka »

W działalności gospodarczej nie mam urlopów. Chodzi o składki ZUS, czy muszę zapłacić ZUS za czas przebywania w sanatorium?
Bibi2
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4022
Na forum od: 07 kwie 2021 14:26

Re: skierowanie do sanatorium a choroba

Post autor: Bibi2 »

O ile nie zawieszasz działalności , nie jesteś na zwolnieniu lekarskim , to z jakiego tytułu ma być zwolnienie ?
Dla jednych będzie to urlop wypoczynkowy , a dla Ciebie wolne , które sobie sama dajesz, można nazwać to urlopem - przykro mi
Awatar użytkownika
lawenda
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1540
Na forum od: 29 cze 2014 15:01
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 5

Re: skierowanie do sanatorium a choroba

Post autor: lawenda »

Eliszka niestety, ale musisz zapłacić składkę do ZUS-u.

Bibi ja wiem że przepisy stanowią tak, a nie inaczej. Ale np. osoba prowadząca działalność gospodarczą jednoosobową jest niestety pokrzywdzona. Bo chcąc zadbać o swoje zdrowie w tym wypadku wyjechać do sanatorium musi czasowo zrezygnować z pracy którą wykonuje a co za tym idzie..... nie zarabia, a skoro nie zarabia to z czego ma zapłacić ten ZUS.
Eliszka-Eliszka
Posty: 3
Na forum od: 10 wrz 2021 10:05
Oddział NFZ: Lubelski

Re: skierowanie do sanatorium a choroba

Post autor: Eliszka-Eliszka »

Nie jestem pewna tego, znalazłam taką informację: https://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz- ... -4Em7.html

Wynika z tego, że przedsiębiorca ma prawo do zwolnienia lekarskiego i pomniejszenia ZUS, bo sanatorium jest okresem niezdolności do pracy.
Awatar użytkownika
Andrzej1958
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1780
Na forum od: 23 maja 2018 19:18
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 5

Re: skierowanie do sanatorium a choroba

Post autor: Andrzej1958 »

Szpital uzdrowiskowy z NFZ oraz prewencja rentowa ZUS ("sanatorium zusowskie") są w ramach zwolnienia lekarskiego. Natomiast "zwykłe" z NFZ jest w ramach urlopu.
Mam krótki staż sanatoryjny, ale nie spotkałem się ze zwolnieniem lekarskim na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne z NFZ.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: skierowanie do sanatorium a choroba

Post autor: Felice »

Nieco wcześniej na tym forum był już omawiany temat zwolnień na wyjazdach NFZ. Jest taka możliwość jeżeli lekarz specjalista lub POZ uzna, ze chce takowe wydać. Ważne, by w ZUS podać miejsce pobytu na czas zwolnienia. Ze znajomych mi osób w ten sposób wyjechał mąż koleżanki z tego forum.
Bibi2
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4022
Na forum od: 07 kwie 2021 14:26

Re: skierowanie do sanatorium a choroba

Post autor: Bibi2 »

Tak , jest to jednak uznaniowe , gdyby było jednoznaczne nie byłoby dyskusji .
Eliszko , życzę powodzenia :)
Lawendo , co to mówić , nawet nie będę próbowała
ODPOWIEDZ