Jak często do sanatorium?

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Zmiana miejsca i terminu przydziału sanatorium

Post autor: Felice »

darek pisze: 19 paź 2021 08:20 Nie wiem na jakiej podstawie
Koleś chwali się że był w Libanie na Misji w ramach ONZ ( lata 80 te )
Tam miał delikatny wypadek i nawet w tym roku jako "Rencista " z Był na 14 dniowej Rehabilitacji w ośrodku dla weteranów
Ogólnie stwierdził Sanatorium.
Ogólne stwierdzenie sanatorium wprowadza w błąd.
Nie będę się rozpisywać, poczytaj kto to jest weteran i weteran poszkodowany i będziesz wszystko wiedział.
Turnusy są w sanatoriach wojskowych i opłacane są z pieniędzy MON, a nie ze składek z ubezpieczenia zdrowotnego.
Awatar użytkownika
Samosia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1236
Na forum od: 09 lut 2017 21:58
Oddział NFZ: Śląski

Re: Zmiana miejsca i terminu przydziału sanatorium

Post autor: Samosia »

jan19557 pisze: 18 paź 2021 21:58 Muszę tu poprzeć Pitera w kwestii sanatorium dla emerytów w służbach mundurowych podobnie jak w górnictwie. ten przywilej mają tylko pracownicy po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat. W górnictwie to 15 lat o ile dobrze pamiętam.
Wybacz jan19557 niewiem skąd masz informacje,że przywileje mają osoby,które przepracowały 15 lat w górnictwie🤔Otóż mój mąż pracował na kopalni jako górnik ponad 25 lat i śmiem stwierdzić,że żadnego przywileju co do wyjazdu do sanatorium niema... Złożył wniosek i oczekuje na wyjazd i czas to około 36-39 miesięcy - śląski NFZ😟🤔
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Zmiana miejsca i terminu przydziału sanatorium

Post autor: Felice »

Samosiu tak właśnie tworzą się legendy…
Najlepiej powielać niesprawdzone informacje.
Awatar użytkownika
jan19557
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7746
Na forum od: 15 sie 2012 13:01
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 22

Re: Zmiana miejsca i terminu przydziału sanatorium

Post autor: jan19557 »

Może to nie jest przywilej a raczej możliwość. Może źle się wyraziłem za co przepraszam. Byłem pracownikiem kopalni i nie są to informacje wyssane z palca. Po przepracowaniu odpowiedniego okresu ( chyba 15 lat) pracownik może skorzystać z dofinansowania do wczasów leczniczych pod warunkiem że pobyt będzie połączony z zabiegami. Nie mylić z normalnymi wczasami bo lecznicze nie kolidowały z normalnymi. Wniosek składamy po wystawieniu odpowiednich papierów przez lekarza. Przepis dotyczy tylko czynnych pracowników. Nie wiem po ilu latach mogą skorzystać z tego pracownicy dołowi . Ja pracowałem na powierzchni i raz z tego skorzystałem. Możliwe też , że takie wczasy lecznicze są tylko w Bogdance a w śląskich kopalniach ich brak. Samosiu można to sprawdzić dzwoniąc do socjalnego. Możliwe , że mąż o tym nie wiedział . Wielu jest takich co o tym nie wiedzą, w Lubelskim Węglu również
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Zmiana miejsca i terminu przydziału sanatorium

Post autor: Felice »

Ludzie, ale nie mylcie jakichkolwiek wczasów leczniczych z pobytami w sanatorium z NFZ. To wprowadza w błąd i robi bałagan.
Awatar użytkownika
jan19557
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7746
Na forum od: 15 sie 2012 13:01
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 22

Re: Zmiana miejsca i terminu przydziału sanatorium

Post autor: jan19557 »

Właśnie dzwoniłem do swojego socjalnego i małe sprostowanie do poprzedniej wypowiedzi. Jest taka możliwość tylko dla pracowników że może wnioskować do zakładu pracy o skierowanie na rehabilitację w sanatorium i może je otrzymać( z reguły zostaje rozpatrzone pozytywnie) jednak nie jest to obligatoryjne. Przysługuje co 2 lata jednak nie w tym samym roku co wczasy tylko naprzemiennie. Raz to, raz to. Nie dotyczy rodziny. Wniosek poparty przez lekarza. Pracownicy dołowi po 15 latach a powierzchniowi po 20 latach. Ja nic nie pisałem o łączeniu z NFZ, tylko o tym że można skorzystać z rehabilitacji z częściową odpłatnością podobnie jak z PFRON-em. Jest to oczywiście dodatkowa możliwość po części komercyjna.
Awatar użytkownika
Samosia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1236
Na forum od: 09 lut 2017 21:58
Oddział NFZ: Śląski

Re: Zmiana miejsca i terminu przydziału sanatorium

Post autor: Samosia »

Jan19557 mój mąż od początku aż do momentu przejścia na emeryturę pracował ,, na dole" i nigdy ale to nigdy ani on ani żaden ( a znam ich kilkunastu ) pracownik kopalni nie przebywa jak to nazywasz na ,, rehabilitacji w sanatorium" bo takowa była,jest i będzie jedynie ze skierowaniem z NFZ ... Owszem jest coś takiego albo chyba raczej było jak ,,urlop zdrowotny" twający 10 dni ale wtedy każdy sam sobie organizował swoje wyjazdy albo normalnie siedział w domu ... No ale teraz widać po tym co piszesz,że nawet w świecie górniczej braci są równi i równiejsi bo jedni maja do dziś ,,wszystko" a drudzy będąc już nawet na emeryturze nie mają ,, nic"🤔🤔🤔Grzecznie składają wnioski do NFZ i czekają na swój wyjazd w kolejce 😟
Awatar użytkownika
jan19557
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7746
Na forum od: 15 sie 2012 13:01
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 22

Re: Zmiana miejsca i terminu przydziału sanatorium

Post autor: jan19557 »

U nas emeryci mogą skorzystać na ogólnych zasadach z wczasów, wycieczek czy wyjazdów do np. teatru bądź jakieś występy typu koncert, kabaret. Urlop zdrowotny jest i u nas ale chyba pracownik decydował czy skorzysta z tego urlopu czy woli wyjazd połączony z rehabilitacją w sanatorium , bądź innym ośrodku rehabilitacyjnym z tym , że jeśli z rehabilitacji to turnus może trwać dłużej niż 10 dni. O szczegóły należy spytać w swoim zakładzie.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7782
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Zmiana miejsca i terminu przydziału sanatorium

Post autor: darek »

Samosia pisze: 19 paź 2021 13:14 Jan19557 mój mąż od początku aż do momentu przejścia na emeryturę pracował ,, na dole" i nigdy ale to nigdy ani on ani żaden ( a znam ich kilkunastu ) pracownik kopalni nie przebywa jak to nazywasz na ,, rehabilitacji w sanatorium" bo takowa była,jest i będzie jedynie ze skierowaniem z NFZ ... Owszem jest coś takiego albo chyba raczej było jak ,,urlop zdrowotny" twający 10 dni ale wtedy każdy sam sobie organizował swoje wyjazdy albo normalnie siedział w domu ... No ale teraz widać po tym co piszesz,że nawet w świecie górniczej braci są równi i równiejsi bo jedni maja do dziś ,,wszystko" a drudzy będąc już nawet na emeryturze nie mają ,, nic"🤔🤔🤔Grzecznie składają wnioski do NFZ i czekają na swój wyjazd w kolejce 😟
Droga Samosiu

W czasach realnego socjalizmu Sam osobiście miałem przyjemność Jechać tzn wieść jako Kierowca Autobusu -Górników z Kopalni Walenty Wawel w Rudzie Śląskiej.
Mój szwagier Górnik KWK Katowice też był wożony do Kołobrzeskiego Podczela na tzw Rehabilitację po za miejsce zamieszkania jako dodatkowy urlop po za tymi 10 dniami Gdy Doktor zakładowy wykrył podejrzenie Pylicy.

Z tego co Kojarzę mogę sprawdzić u szwagra to Papier od Doktora zakąłdowego Gwarantował 10 dni w sanatorium
Oczywiście nie było to nagminne ,ale każda Kopalnia w ciągu roku wysyłała po 100/200 Górników nie koniecznie dołowych.

U Nas w Hutnictwie były obligatoryjne od chyba 1975 roku znam to z autopsji -Ojciec Wyjeżdżał dla Białych murarzy oraz dla tych ,którzy pracowali przy rozkuwaniu wilka na Martenach.
Były to dodatkowe 10 dni z obowiązkowym wdychaniem tego luftu w inhalatoriach plus pobyt w czasie sztormów nad Bałtykiem od listopada do marca.

Fakt wtedy ośrodki stały Puste bo wtedy jeszcze nie były w puli Sanatoryjnej

Firma w której pracowałem była właścicielem dwóch Hutników w Szczawnicy i Kołobrzegu
Mieli też Obiekt w Kozubniku -ale tam nie było rehabilitantów .

Przepraszam że się wtrąciłem ale Tak było może Twój Małżonek nie Był tak Blisko tych co wyjeżdżali Może bardziej Pracował niż ....
Gaba
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 592
Na forum od: 29 sty 2010 13:46

Re: Zmiana miejsca i terminu przydziału sanatorium

Post autor: Gaba »

darek pisze: 19 paź 2021 09:28 Jesteś Pewna ?
Znam kilku opłacających minimalną składkę w ZUS i w KRUS .
Zobacz ilu Naszych Forumowiczów jest ubezpieczonych tak w ZUS/NFZ i KRUS .
I korzysta z obu form wyjazdu.

Kto zabroni Płacić 2 składki ?
Nie znam nikogo ... :!: może mylisz wyjazdy z NFZ -tam mogą wszyscy i KRUS i ZUS :? nie wolno w tym samym czasie być ubezpieczonym w KRUS i ZUS!!! a tym samym korzystać z sanatoriów
ODPOWIEDZ