Sanatorium NFZ na zwolnienie czy w ramach urlopu?

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
lawenda
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1540
Na forum od: 29 cze 2014 15:01
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Sanatorium NFZ na zwolnienie czy w ramach urlopu?

Post autor: lawenda »

Emik również pytałam o to swojego lekarza. Napiszę tylko, że temat bardzo kontrowersyjny.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Sanatorium NFZ na zwolnienie czy w ramach urlopu?

Post autor: Felice »

Nie jest tak, że obligatoryjnie należy się, To zależy od schorzenia i od lekarza.
Gość

Re: Sanatorium NFZ na zwolnienie czy w ramach urlopu?

Post autor: Gość »

No ja poczytałem chyba stanowiska dwóch nfz, gdzie wyjaśnione jest czemu na pobyt w sanatorium uzdrowiskowym zwolnienie lekarskie się nie należy. Jeżeli jakis lekarz jeszcze takie wypisuje to z jakich powodów to nie wiem. Wkleję linka do jednego z nich, bo trochę za dużo do skopiowania.
[link]
Ostatnio zmieniony 23 lut 2022 20:18 przez administrator, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: usunięto link
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Sanatorium NFZ na zwolnienie czy w ramach urlopu?

Post autor: Felice »

I to wyjaśnia wszystko, moja wiedza w tym temacie w ostatnim czasie nie była uaktualniana. Wcześniej było to możliwe. Przepraszam, jeżeli niechcący wprowadziłam kogoś w błąd.
Gość

Re: Sanatorium NFZ na zwolnienie czy w ramach urlopu?

Post autor: Gość »

No Felice tez kiedyś brałem zwolnienia na wyjazd. A teraz że nie potrzebuję to tylko z ciekawości poszukałem dlaczego nie chcą dawać. Chyba, że coś się zmieniło, ale wątpię.
p-siak
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1690
Na forum od: 04 cze 2013 20:36

Re: Sanatorium NFZ na zwolnienie czy w ramach urlopu?

Post autor: p-siak »

Trochę bez logiki,moim zdaniem,te zwolnienia. Na rehabilitację ambulatoryjną dają, gdzie można by zapisać się po południu. Na sanatorium nie,chociaż pogodzić go z pracą nie sposób. Ambulatoryjna bardziej intensywna, może dlatego potrzebny wypoczynek/zwolnienie...
Awatar użytkownika
Leon43
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1379
Na forum od: 05 sty 2014 22:24
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 5

Re: Sanatorium NFZ na zwolnienie czy w ramach urlopu?

Post autor: Leon43 »

Zgadzam się przedmowcą. Skoro kuracjusze z ZUS mają z automatu zwolnienie to dlaczego z NFZ nie? Nie każdy z NFZ jest emerytem. Oczywiscie powinien byc wybor bo zapewne wiele osob by nie potrzebowało takiej absencji. Jak większość biorę urlop na ten czas. Jedni i drudzy mają te same miejsca na poprawę zdrowia jak i prawie tyle samo zabiegów. Jest to pewnego rodzaju dyskryminacja osob skierowanych przez NFZ.
Awatar użytkownika
Archibald
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 255
Na forum od: 16 paź 2021 13:53
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Sanatorium NFZ na zwolnienie czy w ramach urlopu?

Post autor: Archibald »

Pamiętajcie tylko, że w przypadku ZUS z programu rehabilitacji związanej z prewencją rentową możesz skorzystać, jeśli jesteś zagrożony utratą zdolności do pracy. Musi jednak istnieć szansa, że ją odzyskasz po rehabilitacji. Dodatkowo musisz spełnić jeden z warunków:jesteś ubezpieczony w ZUS (pracujesz zawodowo), pobierasz zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne, pobierasz rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy. Poza tym, orzeczenie w sprawie rehabilitacji wydaje lekarz orzecznik ZUS po przeprowadzeniu badania lub na podstawie zgromadzonej dokumentacji z leczenia. Jeżeli lekarz orzecznik wyda orzeczenie o potrzebie rehabilitacji, otrzymasz skierowanie.
Awatar użytkownika
lawenda
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1540
Na forum od: 29 cze 2014 15:01
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Sanatorium NFZ na zwolnienie czy w ramach urlopu?

Post autor: lawenda »

Przeczytałam wszystkie wypowiedzi i wielu kwestiach zgadzam się z przedmówcami, ale tak sobie myślę, że bardzo często nasz sposób myślenia i postrzegania pewnych rzeczy zależy od przysłowiowego ''punktu siedzenia''. Wiele zależy od tego czy jesteśmy pracodawcą, czy też osobą pracującą u kogoś na etacie. Wiele zależy, czy pracujemy na etacie państwowym, u prywatnego pracodawcy, czy też sami prowadzimy działalność gospodarczą. To wszystko bardzo często ma największy wpływ na to z jakiej formy leczenia i rehabilitacji korzystamy i czy ostatecznie chcemy i czy możemy pójść na zwolnienie lekarskie. Mi osobiście ciągle dźwięczą w głowie słowa mojego lekarza '' Zwolnienie lekarskie, czyli popularne L4, to dokument stwierdzający czasową niezdolność do pracy''.
p-siak
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1690
Na forum od: 04 cze 2013 20:36

Re: Sanatorium NFZ na zwolnienie czy w ramach urlopu?

Post autor: p-siak »

Czasami urlopu już nie mamy lub trzymamy na inne ważne sprawy i z sanatorium NFZ musimy zrezygnować.
ODPOWIEDZ