Wyjazd ze zwrotów

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: Felice »

Alicja3140 pisze: 12 gru 2018 22:02 No tak ale jak skierowanie wraca tydzień przed wyjazdem to chyba trafia do zwrotów a nie do nowego rozdania.
Trafia do zwrotów w rodzimym oddziale.
Awatar użytkownika
alien
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 892
Na forum od: 24 maja 2016 09:00
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 11

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: alien »

Ogólnie sprawa wygląda tak, że co roku każdy OW NFZ kontraktuje daną ilość miejsc na leczenia sanatoryjne,rehabilitacyjne ambulatoryjne . Związane jest to z finansami danego OW NFZ, wielkością kontraktu zeszłorocznego i jeszcze parę czynników,przeważnie finansowych. Dlatego np. w niektórych OW kolejki się wydłużają,ponieważ przybywa chętnych,a pula przydziału nie wzrasta. Każde niewykorzystane skierowanie wraca w danym roku rozliczeniowym do danego oddziału i wtedy jest opcja wyjazdu oczekujących z tzw.zwrotu. Teoretycznie i wedle ustawy każdy ubezpieczony może korzystać z wyjazdu sanatoryjnego raz na 18 miesięcy (licząc od zakończenia ostatniego pobytu).
Praktycznie każdy OW NFZ ustala wewnętrznymi przepisami inny czas rozdzielnictwa tzw.zwrotów. Na marginesie nie podpartymi żadnymi unormowaniami prawnymi i wedle obowiązującej ustawy nielegalnymi. Np. tak ma OW Małopolskie,gdzie o zwroty można się dopiero starać po weryfikacji złożonego skierowania..na pytanie na jakiej podstawie prawnej, otrzymałem odpowiedź....bo za dużo jest chętnych ..rozbili mnie... :lol: No ale nie warto się kopać z koniem,którego i tak My jako ubezpieczeni karmimy i utrzymujemy.
Co ważne kontrakty podpisywane są na różne profile chorobowe ..i może być że np. jest mnóstwo zwrotów z kardiologi lub ginekologii ,a z reumatologii nic...no i ktoś dostanie dzwoniąc,a ktoś nie.
Rozwiązanie? Jest...likwidować w OW NFZ sekcję sanatoria...a każdemu ubezpieczonemu raz na dwa lata na osobiste konto w NFZ przelewać 2000pln ..i każdy kiedy chce i gdzie chce w oparciu o skierowanie od lekarza plus badania lekarza balneologa jedzie w wybrane miejsce...Funkcjonuje jeszcze opcja sanatoria z ZUS---ale to osobna bajka i aktualnie nie bardzo wiem jak to funkcjonuje...psiapsióła teraz z nimi walczy to coś może się dowiem. Pozdrawiam z Nowym Rokiem ...zdrowia życzę by nie tułać się po sanatoriach,jak i zdrowia na same wyjazdy bo potrzebne na każdej płaszczyźnie hi hi
kryzny
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 108
Na forum od: 20 sty 2015 09:26
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: kryzny »

Udało się. Wydzwoniłam Busko - Zdrój Od 15 lutego do 8 marca Bardzo jestem zadowolona
Awatar użytkownika
Atina
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 11571
Na forum od: 19 sie 2011 09:29
Oddział NFZ: Pomorski

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: Atina »

Super warto było :) dzwonić.
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14311
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: ANDY12345 »

Własnie mi przydzielili numerek i jak się zrobi cieplej to będę NFZ molestował a nie czekał, bo to by za długo trwało. Miłego pobytu życzę :)
iga
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 40
Na forum od: 16 lut 2012 11:35

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: iga »

Gratuluję, ja też zamierzam załapać się w maju gdzieś w góry. Może się uda.
Awatar użytkownika
GIENIA
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 14134
Na forum od: 18 maja 2016 10:12
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 15

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: GIENIA »

kryzny pisze: 08 lut 2019 11:52 Udało się. Wydzwoniłam Busko - Zdrój Od 15 lutego do 8 marca Bardzo jestem zadowolona
Gratuluję :D
iga
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 40
Na forum od: 16 lut 2012 11:35

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: iga »

Super, gratuluję. Też marzy mi się Busko, ale muszę poczekać. ;)
MarzenaS
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 92
Na forum od: 05 lis 2016 16:54
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 5

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: MarzenaS »

Witam Wszystkich Cieplutko:)))
Mam prośbę, będę dzwonić o zwroty z mazowieckiego sanatorium na reumatologię:)
Może polecicie mi miejsca które w propozycjach warto wybrać pod względem rehabilitacji, pokoi i jedzenia ? :))))))
:D :serce:
Proszę pomóżcie bo jak już jechać to z dobrymi efektami wrócić:)
Pozdrawiam Wszystkich:)
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14311
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: ANDY12345 »

:lol: :lol: :lol: podobnie mówił Bałtroczyk : "mówisz o trzech różnych ośrodkach'... może ktoś zna takie ideały i jeszcze Ci się poszczęści, powodzenia :)
ODPOWIEDZ